Švelni žiema ir augantis dujų eksportas teikia vilties, kad elektros kainų pikas – praeityje
Susiklosčius itin nepalankioms aplinkybėms elektros kainos Lietuvoje 2021 metų pabaigoje pakilo iki rekordinių aukštumų. Tačiau švelni žiema teikia vilties, kad elektros kainų pikas jau praeityje. „NordPool“ elektros biržos Lietuvos kainų zonoje elektros kaina 2021 m. gruodžio mėn. siekė 212,22 Eur/MWh ir buvo 66 proc. didesnė, nei praeitų metų lapkričio mėn. (127,82 Eur/MWh), ir net 3,6 karto didesnė, palyginus su 2020 m. gruodžio mėn. (45,75 Eur/MWh) kaina. Tuo metu galutinė elektros kaina vartotojams, kurie pasirinkę Kintamos biržos kainos planus, palyginus su ESO standartinio plano vienos laiko zonos tarifu, didėjo daugiau nei 40 proc. iki 35,52 ct/kWh.
Pagrindinė beprecedenčio elektros kainų šuolio 2021 metų pabaigoje priežastis yra tebesitęsianti gamtinių dujų kainų krizė Europoje. Gamtinių dujų kaina (Nyderlandų TTF prekybos taške) 2021 m. gruodžio mėn. pasiekė rekordines aukštumas (114 Eur/MWh) ir buvo net 7 kartus didesnė nei 2016-2020 metų kainų vidurkis (15,7 Eur/MWh). Gamtinių dujų kainų šuolį, visų pirma, lėmė sumažėjęs gamtinių dujų eksportas iš Rusijos į Europos Sąjungą. Rusija dar 2021 m. vasaros pabaigoje ženkliai sumažino gamtinių dujų eksportą „Jamalo-Europos“ dujotiekiu, einančiu per Lenkiją į Vokietiją. Dėl šios priežasties gamtinių dujų saugyklų užpildymo lygis Vokietijoje prasidėjus žiemai buvo neįprastai žemas ir siekė vos 64 proc. (įprastai užpildymo lygis žiemos pradžioje siekia 80-90 proc.).
Į įkaitusią Europos gamtinių dujų rinką žibalo įpylė tai, kad nuo gruodžio 21 dienos gamtinių dujų tiekimas „Jamalo-Europos“ dujotiekiu buvo visiškai sustabdytas. Tad gamtinės dujos, kurios įprastai juda vakarų kryptimi iš Rusijos per Baltarusiją ir Lenkiją į Vokietiją, pradėjo judėti rytų kryptimi iš Vokietijos į Lenkiją, tuo dar labiau padidindamos gamtinių dujų trūkumą Vokietijoje. Atitinkamai, gamtinių dujų kainos gruodžio 21 dieną šoktelėjo iki rekordinių 183,4 Eur/MWh.
Iki rekordinių aukštumų pakilusios gamtinių dujų kainos taip pat didina elektros kainas, nes Europos Sąjungoje gamtinėmis dujomis kūrenamose jėgainėse yra pagaminama apie ketvirtadalis visos elektros energijos. Be to, pabrangus gamtinėms dujoms, daugiau elektros yra gaminama anglimi kūrenamose jėgainėse, tačiau tai kelia apyvartinių taršos leidimų kainas (jų kainos gruodžio mėn. išaugo penktadaliu). Todėl brangsta ir iš anglies gaminamos elektros kaina (pvz., Lenkijoje apie du trečdaliai elektros energijos yra gaminama anglimi kūrenamose jėgainėse). Elektros kainas taip pat didina neįprastai sausas ir nevėjuotas klimatas, kas mažina elektros gamybą vėjo jėgainėse ir hidroelektrinėse.
Visgi, švelni žiema ir augantis suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) importas iš JAV, kuris kompensuoja sumažėjusį gamtinių dujų importą iš Rusijos, teikia vilties, kad elektros kainų pikas jau praeityje. Tiesa, elektros kainos dar kurį laiką turėtų išsilaikyti aukštame lygyje dėl tebesitęsiančio neapibrėžtumo gamtinių dujų rinkoje, aukštų taršos leidimų kainų (jas turėtų dar labiau padidinti Vokietijos sprendimas uždaryti atomines jėgaines) bei dėl spartaus ekonomikos atsigavimo išaugusios elektros paklausos, o kintamumą rinkoje didins orų prognozės. Jei antroji žiemos pusė bus šalta – elektros ir gamtinių dujų rinkoje bus karšta, tačiau jei žiema ir toliau bus švelni – tikėtina, kad naujų gamtinių dujų ir elektros kainų rekordų nebeišvysime. Reikšmingesnio elektros ir gamtinių dujų kainų kritimo galime tikėtis pavasarį – ypač, jei jis bus drėgnas ir vėjuotas.
Dr. Žygimantas Mauricas
Ekonomistas