Pozityvią metų pradžią elektros rinkoje temdo nežinomybė bei neapibrėžtumas dėl ateities
Vis didesnių globalių iššūkių akivaizdoje bent kažkiek pozityvumo vasarį įnešė toliau mažėjusios elektros kainos. Tiesa, labai tikėtina, kad tokia tendencija kurį laiką sustos dėl situacijos Ukrainoje.
„NordPool“ elektros biržos Lietuvos kainų zonoje energijos kaina 2022 m. vasario mėn. siekė 104,74 Eur/MWh ir buvo kiek daugiau nei ketvirtadaliu (28,19 proc.) žemesnė nei šių metų sausį. Visgi, lyginant su 2021-ųjų vasariu, didmeninė elektros kaina išliko brangesnė beveik dvigubai – anuomet kaina buvo 57,77 Eur/MWh.
Antrąjį šių metų mėnesį galutinė elektros kaina vartotojams, kurie pasirinkę Kintamos biržos kainos planus, palyginus su ESO standartinio plano vienos laiko zonos tarifu, mažėjo beveik 20 proc. iki 21,54 ct/kWh.
Sąlygas mažėti didmeninei elektros kainai vasarį sudarė didžiąją mėnesio dalį vyravę tam palankūs orai. Pavasarėjantis oras ir vis dažniau virš nulinės termometro padalos pakylanti temperatūra lėmė kiek sumažėjusį elektros ir gamtinių dujų poreikį. Tuo pačiu danguje dažniau pasirodanti saulė dar labiau maitino žaliąja energija saulės jėgaines.
Be darbo vasarį neliko ir vėjo jėgainės. Nuo metų pradžios vyravę pakankamai vėjuoti orai leido generuoti žaliąją energiją vėjo parkuose, taip mažinant tiek įprastais būdais išgaunamos elektros poreikį, tiek vidutinę energijos kainą. Visgi paskutinę vasario savaitę vėjas nurimo, vėjo energijos gamyba Lietuvoje krito trečdaliu, o tai neigiamai atsiliepė vidutinei elektros kainai didmeninėje rinkoje.
Neigiamų pasekmių neišvengiamai turėjo ir prasidėjęs Rusijos karas prieš Ukrainą. Dėl karinės invazijos pasaulinėse rinkose ėmė brangti žaliavos, įskaitant naftą ir gamtines dujas. „Brent“ naftos kaina šoktelėjo į rekordines aukštumas ir viršijo 100 JAV dolerių už barelį ribą. Tuo metu vidutinė vasario kaina siekė 94,1 JAV dolerio už barelį ir buvo dešimtadaliu aukštesnė nei sausį.
Kariniai veiksmai privertė šoktelti ir gamtinių dujų kainą. Štai dujų kaina ketvirtadienį, vasario 24 d., Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Olandijos TTF aikštelėse pakilo net iki 132 Eur/MWh, penktadienį vėl nukrito žemiau 100 Eur/MWh ribos. Visgi gamtinių dujų kainos augimo tendencija išlieka. Neatmestina, kad tokių dujų kainų šuolių artimiausioje ateityje galime pamatyti ir daugiau, o tai neišvengiamai paveiks ir elektros energijos kainas tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje.
Nors metų pradžia išties nuteikė optimistiškai, dabar kone visą pasaulį temdo Rusijos kariniai veiksmai Ukrainoje. Deja, tai į rinkas įnešė daug nežinomybės bei neapibrėžtumo. Todėl dabar situacija didžiąja dalimi priklausys nuo geopolitinių sprendimų, kurie gali stabilizuoti situaciją pasaulyje, o kartu ir elektros bei žaliavų rinkose.
ELEKTROS ENERGIJOS BIRŽOS KAINA
2022 M. SAUSIS
Komentarai
- Elektros kaina, palyginti su gruodžio mėn., sumažėjo, tačiau, palyginti su praėjusiais metais, kainos išlieka aukštos.
- Šiaurės šalių hidrobalansas, palyginti su gruodžio mėn., padidėjo vidutiniškai 7,4 TWh, o vidutinis sausio mėn. lygis buvo -8,5 TWh
- CO2 kvotų kaina augo 5,6 %, palyginti su gruodžio mėn., iki vidutiniškai 84,2 €/t.
- Palyginti su gruodžio mėn., dujų kaina vidutiniškai sumažėjo 25,1 proc., o sausio mėnesį vidutinė kaina buvo 85,2 €/MWh.
Dr. Žygimantas Mauricas
Ekonomistas