Mažesnė elektros kaina – kaip sumažinti išlaidas elektrai
Komunalinių paslaugų išlaidos - tai antros pagal dydį daugumos Lietuvos namų ūkių išlaidos. Kas mėnesį mokėdami už elektros energiją arba perskaitę apie elektros energijos kainų pokyčius mes dažnai net nesusimąstome apie tai, nuo ko priklauso elektros energijos kaina. Tam, kad geriau suprastume už ką mokame, rekomenduojame detaliau išsinagrinėti elektros energijos kainos sudedamąsias dalis.
Elektros kainos sudedamosios dalys
Galutinę elektros energijos kainą sudaro šios sudedamosios dalys:
- Elektros energijos kaina.
- Perdavimo, skirstymo ir visuomeninio tiekimo paslaugų kaina – apima VIAP kainą, perdavimo paslaugos kainą, sisteminių paslaugų kainą, visuomeninio tiekimo paslaugų kainą, elektros persiuntimo kainą (transportavimo vidutinės (6–35 kV) ir žemos (400 V) įtampos elektros paskirstymo tinklais).
- Mokesčiai bei rinkliavos.
Žemiau pateikiame vidutinės visuomeninės elektros energijos kainos sandaros nuo 2020 m. sausio 1 d. be PVM grafiką:
Iš visų elektros kainos sudedamųjų dalių vartotojas gali veikti tik elektros įsigijimo kainą. Elektros įsigijimo kaina 2020 m. vidutiniškai sudaro 45,08% bendros elektros energijos kainos ir priklauso nuo Jūsų pasirinkto Nepriklausomo elektros energijos paslaugų tiekėjo.
Jeigu dar nesate pasirinkę Nepriklausomo elektros energijos paslaugų tiekėjo, elektros energiją perkate iš visuomeninio tiekėjo, o elektros energijos kaina yra reguliuojama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT).
Valstybė, skatindama rinktis nepriklausomų elektros energijos paslaugų tiekėjų paslaugas, nuo 2021 m. asmenis, kuriems kaina dereguliuojama, taikys 25% antkainį - antkainis būtų pridedamas prie vidutinės elektros biržos „NordPool“ kainos ir kaina būtų perskaičiuojama kiekvieną mėnesį.
Norite sumažinti elektros energijos kainą? Pasirinkite Enefit kaip savo elektros energijos tiekėją ir ne tik sutaupykite, bet ir naudokitės 100% žalia elektros energija. Mūsų grupės bendrovė Enefit Green Lietuvoje valdo 5 vėjo elektrinių parkus, kuriuose iš viso įrengta 60 vėjo elektrinių. Taip pat Enefit bendradarbiauja su vietiniais žaliosios energijos tiekėjais, todėl savo klientams galime pasiūlyti 100% žalią elektros energiją už įprastos elektros energijos kainą.
Kaip už elektrą mokėti mažiau – naudingi patarimai
Vienas iš efektyviausių būdų už elektros energiją mokėti mažiau – ją taupyti. 2008 m. RST atlikto tyrimo metu nustatyta, jog beveik trečdalis Lietuvos gyventojų elektros energiją naudoją neracionaliai. Pateikiame keletą naudingų patarimų, padėsiančių sumažinti elektros energijos sąnaudas ir už elektrą mokėti mažiau:
- Senus elektros prietaisus pakeiskite naujais. Įsigydami naujus prietaisus, atkreipkite dėmesį į prietaiso efektyvumo klasę, jos žymimos raidėmis nuo A iki G.
- Išjunkite nenaudojamus elektros įrenginius iš tinklo. „Budėjimo režimu“ veikiantys prietaisai (kai juos galite įjungti distancinio pulto pagalba) per metus suvartoja apie 2kW energijos, kai tuo tarpu, vienas degantis indikatorius (lempelė) gali suvartoti apie 10W per metus.
- Skalbdami naudokite ekonominį skalbimo režimą.
- Kaitrines lemputes pakeiskite į energiją taupančiąsias arba LED lemputes.
- Išeidami iš kambario visada išjunkite šviesą.
Daugiau naudingos informacijos apie tai, kaip sumažinti elektros suvartojimą ir sutaupyti, rasite čia.
Tačiau, ne visais atvejais pavyksta sumažinti elektros suvartojimą – karantino metu didžiąją dalį laiko praleidžiame namuose, dalis darbuotojų dirba iš namų, mokymosi procesas vykdomas nuotoliniu būdu, todėl suvartojamas elektros energijos kiekis drastiškai didėja. Mūsų paskaičiavimais, elektros energijos suvartojimas kai kuriomis dienomis išaugo iki 60%, todėl elektros energijos išlaidos gali išaugti iki 60-73%. Karantino metu savo klientams siūlome mažesnę kainą dieniniam tarifui, todėl, net ir vartodami daugiau, sutaupysite. Sutartį su Enefit galite sudaryti nuotoliniu būdu.