Įsibėgėjantis pavasaris atnešė pozityvių pokyčių į didmeninę elektros rinką
Pučiantis vėjas, šviečianti saulė ir mažėjantis energijos poreikis balandį sudarė palankias sąlygas kristi didmeninei elektros kainai. Tiesa, jei termometro stulpeliai būtų stiebęsi dar aukščiau – šis kainų pokytis galėjo būti ryškesnis.
„NordPool“ elektros biržos Lietuvos kainų zonoje energijos kaina 2022 m. balandžio mėn. siekė 116,46 Eur/MWh ir buvo trečdaliu (31,51 proc.) žemesnė nei kovą, kuomet vidutinė kaina buvo 170,03 Eur/MWh.
Tuo metu galutinė elektros kaina vartotojams, kurie pasirinkę Kintamos biržos kainos planus, palyginus su ESO plano Standartinis, vienos laiko zonos tarifu, kovo mėnesį didėjo beveik 37 proc. iki 29,83 ct/kWh.
Panašios tendencijos pavasario viduryje buvo stebimos ir kitose Baltijos šalyse: Estijoje didmeninė elektros kaina mažėjo 33,4 proc. iki 100,66 Eur/MWh, Latvijoje – 34,54 proc. iki 109,40 Eur/MWh. Savo ruožtu Lenkija už elektrą moka brangiausiai regione – čia balandį vidutinė kaina siekė 123,19 Eur/MWh.
Kaip ir prognozuota, elektros kainų mažėjimo buvo tikimasi įsibėgėjus pavasariui, o tam didžiausią įtaką padarė santykinai palankūs orai. Pirmiausia, vidutinė oro temperatūra vis labiau kilo, o tai lėmė mažesnę elektros ir gamtinių dujų paklausą. Be to, gamtinių dujų kaina atsitraukė nuo rekordinių aukštumų, į kurias buvo pakilusi vasario mėn. pabaigoje prasidėjus Rusijos karinei invazijai Ukrainoje. Atsižvelgiant į tai, gamtinių dujų kaina, remiantis Nyderlandų TTF kainų indeksu, balandį taip pat sumažėjo 21,38 proc. ir siekė 100,54 Eur/MWh.
Be to, vis ilgiau šviečianti saulė bei pakankamai vėjuoti orai pirmoje mėnesio pusėje padidino žaliosios energijos gamybą saulės ir vėjo parkuose. Vėliau vėjui kiek aprimus, šį praradimą kompensavo importuota Latvijos hidroelektrinių pagaminta energija, kurios atėjus pavasariui kaimyninėje šalyje sugeneruojama daugiau. Būtent pastarasis faktas padėjo išvengti brangių ir taršių šiluminių elektrinių pagamintos energijos pirkimo, kas įprastai yra daroma esant elektros trūkumui.
Nenumaldomai artėjanti vasara įkvepia optimizmo, kad didmeninė elektros kaina rinkose galėtų stabilizuotis. Visgi, elektros kainų dinamiką lems ne tik vyraujantys orai ir bendras elektros energijos poreikis, bet ir besitęsiantis karas Ukrainoje bei galimas gamtinių dujų importo iš Rusijos embargas.
Jei Europos Sąjunga nuspręstų jau artimiausiu metu įvesti rusiškų gamtinių dujų embargą, tai, tikėtina, padidintų ir elektros kainas Europos Sąjungoje bei Lietuvoje. Elektros kainų dinamika tuomet priklausytų nuo to, kaip greitai ES pavyktų surasti alternatyvų iš Rusijos importuojamoms gamtinėms dujoms bei kaip greitai bus sugebėta investuoti į šių dujų importui reikalingą infrastruktūrą. Laimei, Lietuva turi savo suskystintų gamtinių dujų terminalą, kuriuo gali importuoti dujas iš kitų tiekėjų (pagrinde iš JAV ir Norvegijos), o balandžio mėn. pabaigoje užbaigė „GIPL“ dujotiekio, jungiančio Lietuvą ir Lenkiją, statybas, kuriuo gamtinės dujos nuo 2022 m. rudens galės pasiekti Lietuvą.
Dr. Žygimantas Mauricas
Ekonomistas