icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Galvojate apie saulės elektrinę? Štai patarimai, kurie padės pasirinkti geriausią pasiūlymą

Net ir sumažėjus elektros kainoms, saulės elektrinė tebėra gera, per kelis metus atsiperkanti investicija, kuriai šiuo metu dar teikiama ir valstybės parama. Nusprendusieji ją įsirengti dažnai susiduria su iššūkiu ‒ kaip iš daugybės pasiūlymų išsirinkti tinkamiausią? Pateikiame kelias rekomendacijas.

Tie, kam teko rinktis saulės elektrinę, tikriausiai susidūrė su situacija kai skirtingos įmonės pateikia iš pirmo žvilgsnio panašius pasiūlymus. Dėl to dalis linkę rinktis žiūrėdami tik į kainos eilutę. Tačiau tokia strategija rizikinga. Labiausiai apsimoka variantai, kuriuose derinama kaina, kokybė ir patikimumas.

Net be paramos atsiperka per 4-5 metus

Elektros kainos vėl kopia į viršų, visgi praėjusių metų aukštumų jos, panašu, nepasieks. Nepaisant to, saulės elektrinė tebėra itin greitai atsiperkanti investicija.

„Imkime 4 asmenų šeimą, kuri per mėnesį suvartoja apie 900 kWh, o per metus ‒ 10 800 kWh elektros. Jei vertintume, jog elektra jiems kainuoja apie 0,23 cnt/kWh, per metus elektros sąskaitoms jie skiria 2484 Eur. Tokios šeimos poreikius patenkintų 11 kW elektrinė. Ji kainuotų apie 10 700 Eur. Tad maždaug po 4-5 metų – nevertinant ESO mokesčių – saulės elektrinė atsipirks ir nuo tada ims nešti pelną. O tai – dešimtys tūkstančių eurų per visą elektrinės tarnavimo laiką.

Beje, ne taip seniai elektra kainavo 0,32 ct/kWh. Esant tokioms kainoms, investicija į saulės elektrinę atsipirks jau po 3 metų. O dabar geroji žinia – atsipirkimo laikas skaičiuotas be valstybės teikiamos paramos ‒ 323 Eur už kiekvieną įrengtos elektrinės kW. Su ja įrengimo išlaidos sumažėja 2907 Eur, o atsipirkimo laikas sutrumpėja trečdaliu“, ‒ pasakoja „Enefit“ energetinių paslaugų vystymo vadovė Ingrida Šein.

Svarbu užsitikrinti garantinį aptarnavimą

Saulės elektrinė – investicija ilgam. Tad reikia atidžiai pasverti kokius įsipareigojimus siūlo jos montuotojai bei modulių gamintojai.

„Mūsų fotomodulių efektyvumo garantija – 25 metai, jų gamintojas „Risen“ modulių veiksmingumą gamykloje patikrina dukart. Paslėptiems montavimo darbams taikome 10 metų garantiją. Esame ramūs, kad galėsime užtikrinti šias garantijas.

O šis faktorius kasmet tampa vis svarbesnis, nes draudėjai skelbia informaciją, kad nuostolių dėl netinkamai įrengtų elektrinių vis daugiau ir daugiau“, ‒ sako „Enefit“ energetinių paslaugų vystymo vadovė.

Laikas – pinigai

Įrengimo laikas. Lygindami pasiūlymus, įvertinkite ir šį rodiklį, nes jis lems kaip greitai atsipirks elektrinė. Kuo anksčiau įrengta elektrinė ‒ tuo greičiau ji atsipirks.

„Vasara saulės elektrinėms – pats darbymetis. Pavyzdžiui, per birželį saulės elektrinė pagamina maždaug 100 kartų daugiau elektros nei gruodį – tamsiausią metų mėnesį. Tad norintys elektrinės nešamą grąžą pajusti jau pirmąją jos veikimo dieną, turėtų suskubti, mat rudenį elektrinių generacija ima sparčiai smukti.

Štai, pavyzdžiui, rugpjūtį įrengta saulės elektrinė yra nepilnais 200 Eur „pigesnė“ nei įrengta rugsėjį. Taip yra dėl to, kad rugpjūtį ji pagamina maždaug dvigubai daugiau elektros energijos. Čia ir vėl turiu gerą žinia – „Enefit“ visiems turintiems ESO prijungimo sąlygas garantuoja įrengimą per vieną mėnesį“, ‒ teigia I. Šein.

Viskas iš vienų rankų

Techninis saulės elektrinės pasiūlymas ne visada atspindi naudas, kurias galite gauti. O jos ne tik padeda sutaupyti, bet ir gerokai sumažina rūpesčių.

„Norime, kad saulės elektrinės įrengimą „Enefit“ patikėję klientai tuojau pat pajustu savo sprendimo naudą. Todėl dabar siūlome prisijaukinti nulines elektros sąskaitas vos tik priėmus sprendimą dėl saulės elektrinės įrengimo, dovanodami mėnesį nemokamos elektros po sutarties pasirašymo. Taip pat klientams padedame sutvarkyti elektrinės įrengimui reikalingus dokumentus bei suteikiame galimybę pasirinkti tiekimo planą trūkstamai elektros energijai“, ‒ pasakoja „Enefit“ energetinių paslaugų vystymo vadovė.

Anot jos, savo elektros ūkį reikėtų vertinti kaip neišvengiamai augsiančią sistemą, kuriai reikės ilgalaikio partnerio.

„Saulės elektrinė – svarbi investicija. Su ja įsitraukiama į vykstančią žaliąją transformaciją, kuri pirmiausia mums leidžia apsirūpinti nuosava ir tvariai pagaminta pigesne elektros energija. Tačiau kartu tai gali būti pirmas didelis žingsnis link vientiso energetinio namų ūkio, kurį ateityje, siekiant optimizuoti išlaidas, galima plėsti ar tobulinti, įdarbinant baterijas bei išnaudojant elektromobilių įkrovai. Juolab, kad elektros ateityje naudosime vis daugiau ir daugiau. O tam – vėl prireiks pasirinkti geriausią pasiūlymą“, ‒ sako I. Šein ir apibendrindama priduria, jog šią problemą gali išspręsti įvairias energetines paslaugas iš vienų rankų siūlančios įmonės.

Ingrida Šein

„Enefit“ energetinių paslaugų vystymo vadovė