Energijos rinkos apžvalga | 2021 liepos mėn.
ELEKTROS ENERGIJOS BIRŽOS KAINA
Komentarai
- Šių metų liepos mėnesį didmeninė elektros kaina Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse augo. Elektros kainos pokyčiams didžiausią įtaką padarė patirtas ekonominis nuosmukis, tačiau jis buvo laikinas. Kadangi šiuo metu ekonomika sparčiai atsigauna, būtent su tuo ir susijęs ženkliai išaugęs elektros energijos poreikis bei didesnė nei vidutinė kaina. Visgi objektyviai įvertinti realų ekonominio nuosmukio poveikį elektros kainai biržoje bus galima analizuojant maždaug 2 metų laikotarpį.
- Žvelgiant į situaciją elektros biržoje liepos mėnesį svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kainų pokytį lėmė ir kitos globalios priežastys. Visų pirma, pasaulinėje rinkoje beveik 23 proc. – iki 36 Eur/MWh – brango dujos, taip pat išsilaikė santykinai aukštos CO2 taršos leidimų kainos – jų kaina dabar svyruoja 52-56 Eur/t. Dėl to didėjo šiluminių elektrinių generuojamos energijos savikaina, turėjusi įtakos visai rinkai.
- Tuo metu beveik visoje Europoje dėl tropinių karščių sumažėjo vėjo jėgainių pagaminamas elektros kiekis, o vandens balansas Šiaurės Europos šalių hidrorezervuaruose nukrito 7,5 TWh ir mėnesiui besibaigiant siekė 14,2 TWh žemiau įprasto lygio. Ši priežastis lėmė, kad hidroelektrinės Skandinavijoje pagamino gerokai mažiau elektros energijos nei įprastai.
- Prie elektros trūkumo rinkoje prisidėjo ir 2 GWh sumažėjęs bendras atominių elektrinių pajėgumas bei didžiąją mėnesio dalį nepilnu pajėgumu veikusi Švedija-Lietuva elektros jungtis „NordBalt“, kuria importuojama energija į mūsų šalį.
Atsižvelgiant į aplinkybes pasaulinėje rinkoje ir remiantis „NordPool“ turimais duomenimis prognozuojama, kad elektros kaina dar kurį laiką išliks aukštesnė už vidutinę. Tam įtakos turės mažas vandens lygis hidrorezervuaruose, toliau lemsiantis aukštas dujų ir CO2 taršos leidimų kainas.
Tačiau įsibėgėjus rudeniui, Baltijos šalyse gali susidaryti palankios sąlygos elektros kainos mažėjimui. Tą gali lemti:
- rudenį atsigaunantis vandens lygis hidrorezervuaruose bei išaugę vėjo jėgainių gamybos pajėgumai;
- padidėjęs pagaminamos elektros energijos kiekis šiluminėse elektrinėse;
- sumažėjusi elektros savikaina dėl dujų bei CO2 taršos leidimų kainos korekcijų.
DUJŲ BIRŽOS KAINA
Komentarai
- Naftos kainos liko panašiame lygyje kaip ir birželį, pakilusios vos 1,2% iki 74,29 USD/BB. Kainų augimas rinkoje buvo pristabdytas, kai po pradinių nesutarimų OPEC+ priėmė kompromisinį sprendimą ir nusprendė padidinti naftos išgavimo kvotas.
- Dujų kaina pasaulinėje rinkoje brango 22,7% – iki 36,04 Eur/MWh. Pagrindinė augančių kainų priežastis ir toliau išlieka didelė gamtinių dujų paklausa gerokai viršijanti pasiūlą. Papildomai šiuo laikotarpiu kainą didino ir neplanuoti gamtinių dujų tiekimo iš Norvegijos sutrikimai.