Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

13.04 2018

Energetikos rinkos apžvalga, 2018 m. kovas

Sander Randver

Rinkos analitikasDėl žiemiškai šalto oro kovo mėnesį elektros energijos kainos visuose biržos regionuose pakilo daugiau, nei tikėtasi. Estijoje elektros energijos kaina pakilo 4,5 %, arba iki 45,32 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 5,2 %, arba iki 45,60 euro, Latvijoje – 6,0 %, arba iki 46,09 euro, o Lietuvoje – 6,0 %, arba iki 46,08 euro už megavatvalandę. Ankstesnį mėnesį prognozavome, kad vidutinė biržos kaina kovą bus apie 38,15 euro už megavatvalandę, nes tada tikėjomės, kad pirmąjį pavasario mėnesį bus šilčiau. Tačiau žiemiškas oras laikėsi iki pat kovo pabaigos.

Toliau pateikiamos išsamesnės visų šių temų apžvalgos.

 • Vėsus kovas netikėtai kilstelėjo elektros energijos kainas

  Dėl žiemiškai šalto oro kovo mėnesį elektros energijos kainos visuose biržos regionuose pakilo daugiau, nei tikėtasi. Estijoje elektros energijos kaina pakilo 4,5 %, arba iki 45,32 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 5,2 %, arba iki 45,60 euro, Latvijoje – 6,0 %, arba iki 46,09 euro, o Lietuvoje – 6,0 %, arba iki 46,08 euro už megavatvalandę. Ankstesnį mėnesį prognozavome, kad vidutinė biržos kaina kovą bus apie 38,15 euro už megavatvalandę, nes tada tikėjomės, kad pirmąjį pavasario mėnesį bus šilčiau. Tačiau žiemiškas oras laikėsi iki pat kovo pabaigos.

  Be šalto oro, elektros energijos kainai įtakos turėjo ir kovo viduryje Švedijos branduolinėje elektrinėje „Ringhals“ vykdyti techninės priežiūros darbai. Prie šiek tiek didesnės kainos Latvijoje ir Lietuvoje prisidėjo ir dalinis Estijos–Latvijos jungties ribojimas. Elektros energijos kainą didino ir mažesnė gamyba vėjo jėgainėse pirmoje kovo pusėje ir mėnesio pabaigoje.

  Pastaraisiais mėnesiais labai pakilo ir CO2 kvotų rinka – tai atsitiko dėl emisijų rinkoje planuojamos kvotų kiekio mažinimo reformos ir balandį sueinančio termino, kai bus apskaičiuojamos ankstesnių metų kvotos.

  Remiantis ateities sandoriais, balandį galima tikėtis elektros energijos kainos mažėjimo. Kovo pabaigos duomenimis, kainų lygis buvo 40,30 euro už megavatvalandę, o jei oras pradės greitai šilti, galime tikėtis ir spartesnio elektros energijos kainų kritimo.

 • Dėl Europą užplūdusios šalčio bangos labai išaugo dujų kainos

  Kovą vidutinė naftos kaina padidėjo 1,5 %. Susiformavo vidutinė mėnesio kaina 66,7 dolerio už barelį ir buvo pasiektos kainų lubos – daugiau nei 70 dolerių už barelį.

  Kainos kilimą antroje kovo pusėje lėmė įtampa Artimuosiuose Rytuose, gręžinių kiekio mažėjimas JAV ir IEA prognozė, kad naftos paklausa šiemet augs sparčiau, nei tikėtasi. Nors gręžinių mažėja, JAV naftos rezervų lygis lieka aukštas ir tai sulaiko kainos kilimą.

  Dujų rinkos augo panašiai sparčiai kaip ir naftos rinka. Vidutinė dujų kaina daugiausia kilo dėl netikėtai aukštos dujų kainos kovo pradžioje, ją lėmė Europą užplūdusi šalčio banga. Ji sukėlė ir susirūpinimą, ar užteks dujų atsargų. „Gaspool“ dujų kaina pakilo 2,1 % (vidutinė mėnesio kaina buvo 18,35 euro už megavatvalandę), o TTF – 0,2 % (vidutinė mėnesio kaina buvo 18,58 euro už megavatvalandę).

  *„Gaspool“ yra Vokietijos dujų birža, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. „Gaspool“ ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • Patvirtinta Baltijos šalių sinchronizacijos kryptis

  Kovo mėnesį vykusiame aukščiausio lygio vadovų susitikime buvo priimtas sprendimas dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa.

  Vadovų susitikime nuspręsta, jog ekonomiškai efektyviausia ir patikimiausia Baltijos šalių sinchronizacijos kryptis yra per Lenkiją, o visam ES energetiniam saugumui svarbų projektą įsipareigota atlikti iki 2025 metų.

  Nors vadovų susitikimo metu patvirtinta sinchronizacijos kryptis ir data, tačiau pats sinchronizacijos metodas dar nėra aiškus. Planuojama, jog galutinis sprendimas bus priimtas šių metų birželį.

  Jeigu galutinis politinis susitarimas dėl projekto bus pasiektas šių metų birželį, prašymas projekto finansavimui, dėl atsijungimo nuo Rusijos kontroliuojamo elektros žiedo, gali būti pateiktas dar šį rudenį.

 • ESO investuoja į gamtinių dujų skirstymo sistemą

  Dar šių metų viduryje ESO planuoja pradėti projektą, kurio metu bus įrengta 15 modernių sužiedinimo dujotiekių Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių miestų ir rajonų savivaldybėse, projektą numatoma baigti iki 2020 metų. Bendra darbų vertė 2,323 mln. Eur, pusę sumos numatoma finansuoti ES struktūrinių fondų lėšomis.

  Pakloti nauji skirstomieji dujotiekiai bus sujungti su anksčiau įrengta gamtinių dujų skirtymo sistema, duomenys nuskaitomi ir analizuojami per nuotolinę techninių parametrų nuskaitymo įrangą. Kaip skelbia Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, projekto įtaka gamtinių dujų skirstymo kainos viršutinei ribai sudaro 0,014 Eur/MWh arba 0,254 %.

  Numatoma, jog investavus į skirtomųjų dujotiekių tiesimą, bus galima užtikrinti sklandesnį gamtinių dujų tiekimą 15.000 vartotojų.

 • „Enefit“ pradėjo prekybą elektros energija Suomijoje

  Didžiausia elektros energijos gamintoja Baltijos šalyse „Eesti Energia“ pasiūlė įsigyti elektros energijos namų vartotojams Suomijoje. Tai jau penktoji rinka, kurioje per savo antrinę įmonę „Enefit“, bendrovė prekiaus elektros energijos produktais. Suomijoje pagrindinį dėmesį ketinama skirti elektros pardavimui skaitmeniniais kanalais, o elektros vartotojai galės pasirinkti iš trijų skirtingų jų poreikius geriausiai atitinkančių pasiūlymų.

  Palankias galimybes plėtrai regione sudaro bendra Šiaurės ir Baltijos šalių elektros rinka. Be to, Suomijos elektros vartotojai yra vieni aktyviausių Europoje kalbant apie elektros tiekėjo keitimą, pastebimas didžiulis jų susidomėjimas naujais elektros tiekėjais ir inovatyviais produktais. Todėl privatiems klientams Suomijoje „Enefit“ ketina pasiūlyti skaitmeninius kanalus namų ūkio elektros suvartojimui stebėti ir valdyti, įskaitant savitarnos svetainę ir išmaniąją programėlę.

  Šiuo metu „Eesti Energia“ ir jos antrinė įmonė „Enefit“ prekiauja elektros ir dujų produktais Estijos, Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos rinkose. Įžengusi į Suomijos rinką, bendrovė ruošiasi kitam plėtros etapui į Švedijos rinką.

 • „Enefit Green“ neria į saulės elektros energijos verslą

  Praėjusių metų gruodį „Enefit Green“ įrengė pirmąją saulės elektrinę pieno fermoje „OÜ Estonia“. Šiuo metu yra sudarytos sutartys dėl naujų elektrinių įrengimo ant prekybos centro „Tasku“ stogo ir spaustuvės „Greif“ teritorijoje.

  Bendrovės „Eesti Energia“ valdybos nario Andres Sutt teigimu, saulės elektrinė yra draugiška aplinkai ir mažos rizikos investicija, leidžianti gerokai sumažinti elektros energijos sąnaudas. „Eesti Energia“ atsinaujinančios energijos įmonė „Enefit Green“ užtikrina sklandų procesą: nuo saulės elektrinės projektavimo iki galutinio įrengimo ir perdavimo eksploatuoti“, – aiškina A. Sutt.

  „OÜ Estonia“ yra viena iš didžiausių Estijos žemės ūkio bendrovių. „Enefit Green“ ant pieno fermos stogo įrengė 644 saulės kolektorių elektros stotį, jos galia yra 174 kW. Įrengta sistema patenkina apie 15 % viso „OÜ Estonia“ metinio elektros energijos poreikio, įskaitant daugiau nei pusę įmonės dieną suvartojamos elektros energijos balandžio–rugpjūčio mėnesiais.

  Projektas išskirtinis tuo, kad į elektrinės statybą pieno fermai nereikėjo investuoti savo lėšų. Saulės gaminamos elektros energijos kaina yra fiksuota ir ferma naudoja ją savo poreikiams. Vartotojui labiau apsimoka naudoti saulės pagamintą elektros energiją, nei perkamą iš tinklo, nes saulės energijai netaikomas tinklo mokestis.

  Prekybos centre „Tasku“, esančiame centrinėje Tartu dalyje, veikia beveik 50 parduotuvių, 10 maitinimo įstaigų, kino teatras „Cinamon“, konferencijų ir švenčių centras „Dorpat“, medicinos centras ir įvairių biurų. Ant prekybos centro „Tasku“ stogo bus įrengiama 560 saulės kolektorių elektrinė, numatoma galia - 131 kW. Montuojama sistema patenkins apie 4 % viso prekybos centro „Tasku“ metinio elektros energijos poreikio. Stotis pradės veikti vasarą.

  Bendrovės „AS Estiko“ tarybos pirmininko Neinar Seli teigimu, bendrovė nusprendė pažymėti Estijos Respublikos ir koncerno „Estiko“ 100-ąjį jubiliejų didindama savo veiklos ekologiškumą – jie pradės naudoti iki 1 megavato atsinaujinančiosios energijos. „Pirmiausia ant prekybos centro „Tasku“ stogo įrengsime saulės elektrinę, kuri per metus išsaugos 750 medžių ir 150 tonų sumažins CO2 emisijas“, – pridūrė N. Seli.

  Spaustuvė „Greif“ spausdina ir įriša knygas bei brošiūras. Planuojama, kad greta „Greif“ gamybinių patalpų įrengiamos 800 saulės kolektorių elektrinės galia bus 200 kW. Montuojama sistema patenkins apie 20 % viso „Greif“ metinio elektros energijos poreikio. Saulės elektrinė užims beveik 3 000 m2 plotą. Šiuo metu vykdomi parengiamieji saulės elektrinės statybos darbai.

  Pasak spaustuvės „Greif“ valdybos pirmininko Kalle Rannu, saulės elektrinė pasirinkta todėl, kad tai vienas iš mažiausiai aplinką teršiančių elektros energijos gamybos būdų. „Savo partneriu pasirinkome bendrovę „Eesti Energia“, nes ši bendrovė turi ilgą energijos gamybos patirtį ir greičiausiai vykdys savo veiklą ir po 25 metų“, – kalbėjo K. Rannu.

 • „Biotechpharma“ - rinkos lyderis naudojantis Žaliąją energiją

  „Biotechpharma“ - užsakomųjų paslaugų biofarmaciniams produktams vystyti ir preparatų klinikiniams tyrimams tiekėja. Įmonė teikia platų paslaugų spektrą pradedant klonavimu ir baigiant vaistinės substancijos ir vaistinių produktų tiekimu klinikiniams tyrimams. Pagrindiniai kompanijos produktai tai sukurtos gamybos technologijos ir vaistiniai produktai atitinkantys GMP reikalavimus.

  Bendrovės klientai yra biotechnologinės įmonės, tarptautinės farmacinės kompanijos ir garsios mokslo institucijos iš Europos, Šiaurės Amerikos ir Azijos šalių. Aukšta kokybė, lankstumas, inovatyvus mąstymas ir greitis lemia tai, kad įmonė pateisina ir viršija užsakovų lūkesčius.

  „Biotechpharma“ inovatyvi kompanija, kurios plėtros planuose numatoma naujos laboratorijos statyba Vilniuje. „Visuose „Biotechpharma“ pastatuose naudojame elektros įrenginius, todėl mums yra svarbu, kad elektros energijos pirkimas būtų vykdomas geriausiai mums tinkančiomis sąlygomis, ypač kai planuojame plėtrą“, – ateities planais dalijasi „Biotechpharma“ Bendrųjų reikalų skyriaus vadovas Valerijus Lisovas.

  „Mūsų naudojamai įrangai nenutrūkstamas elektros energijos tiekimas yra ypatingai svarbus. Netikėti elektros energijos trikdžiai gali padaryti didelę žalą tiek naudojamai įrangai, tiek galutiniam produktui, todėl investavome į nepertraukiamų maitinimo šaltinių diegimą“, – pasakoja Valerijus Lisovas. Ši technologija užtikrina nenutrūkstamą elektros įrenginių darbą net ir dingus elektros srovei ar esant mikrotrikdžiams maitinimo tinkle.

  Elektros energiją bendrovė „Biotechpharma“ pasirinko pirkti už rinkos kainą. „Priimdami sprendimą dėl produkto, įvertinome tai, jog perkant elektros energiją rinkos kaina, ilguoju periodu galima sutaupyti daugiau, nei renkantis fiksuotos kainos produktą“, – produkto pasirinkimą argumentuoja Valerijus Lisovas.

  „Biotechpharma“ socialiai atsakinga bendrovė, perkanti Žaliąją energiją, gaminamą iš 100 % atsinaujinančių energijos išteklių. „Norime būti tikri, jog vykdant veiklą į aplinką išmetamas CO2 kiekis yra minimalus“, - argumentuoja Valerijus Lisovas.

  „Bendradarbiauti su „Enefit“ pradėjome jau seniai – nuo 2013 metų. Tuo metu atlikome nepriklausomų energijos tiekėjų apklausą ir „Enefit“ pasiūlė mažiausią kainą, iki šiol esame patenkinti tiek mums siūlomomis kainomis, tiek partneryste su „Enefit“, - apie bendradarbiavimą su bendrove „Enefit“ pasakoja Valerijus Lisovas.

  Žana Klusovskienė, bendrovės „Enefit“ pardavimų vadovė

  Mes džiaugiamės galėdami tiekti elektros energiją „Biotechpharma“. Kompanijos inovatyvumas pastebimas ne tik pagrindinėje mokslinėje veikloje, tačiau ir tokiose veiklose, kaip elektros energijos pirkimas. Kai daugelis įmonių dar dvejojo, „Biotechpharma“ buvo viena iš pirmųjų kompanijų, pasirinkusi pirkti elektros energiją rinkos kaina, nors tuo metu tai dar buvo naujovė. Šio produkto pasirinkimas per 4 metus padėjo įmonei sumažinti išlaidas už elektros energiją. Mes džiaugiamės, kad galėjome padėti pasirinkti tinkamą produktą, kuris buvo vertingas klientui.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai