Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

15.08 2019

Energetikos rinkos apžvalga, 2019 m. liepa

Žana Klusovskienė

Valdybos narėDinamiškas liepos mėnuo į Lietuvą ne tik atnešė permainingus orus, bet ir pokyčius į elektros ir dujų rinkas. Tiesa, jose kainos buvo linkusios judėti priešingomis kryptimis.

Pavyzdžiui, elektros kaina per liepą pakilo daugiau kaip 4 Eur/MWh. Pagrindinė to priežastis – iki 29 Eur/t išaugusi CO2 kaina bei sumažėjusi elektros gamyba vėjo elektrinėse. Prognozuojama, kad CO2 kainos tokiame lygyje k gali išlikti iki metų pabaigos.

Artėjant rudens sezonui, Nemažai klientų, priima sprendimą fiksuoti elektros energijos kainą ateities laikotarpiui. Praėjusiais metais susiklosčiusi situacija parodė, kad elektros rinka jautriai reaguoja į bet kokius pokyčius ir Baltijos šalyse, ir visame pasaulyje.

Norint pasiekti didesnį elektros kainos stabilumą, siūlome fiksuoti elektros kainą dalimis ir taip sumažinti riziką užfiksuoti aukštą elektros kainą ilgam laikotarpiui. Tai itin aktualu toms įmonėms, kuriose elektros kaina turi didelę įtaką gaminamų produktų savikainai.

Mūsų komanda pasiruošusi profesionaliai įvertinti kiekvieno kliento poreikį ir jam padėti pasirinkti tinkamiausią elektros įsigijimo strategiją, leisiančią mokėti mažiau.

Išskirtinė situacija susiklosčiusi dujų rinkoje. Šią vasarą „pamušti“ visi žemos dujų kainos rekordai – „Gaspool“ dujų kainų indeksas nusileido iki 10,9–10,7 Eur/MWh. Tuo metu ateities sandorių kainos, skaičiuojant nuo 2020 m. pradžios, yra pakilusios apie 3 Eur/MWh,t.y. iki 18-22 Eur/MWh Faktinės dujų kainos labai priklausys nuo ateinančios žiemos oro sąlygų ir dujų rezervų lygio Europoje. Vis dėlto stebėdami dujų rinkos tendencijas rekomenduojame įmonėms, kurios dujas naudoja tik patalpų šildymui, jau dabar fiksuoti kainą visam ateinančiam šildymo sezonui.

Elektros energijos biržos kaina 2019 m. Liepa


Komentarai:

 • Elektros energijos kaina išlieka aukšta dėl CO2 kvotų.
 • Šiltesni orai bei sumažėję vėjo gūsiai liepos mėnesį padidino elektros kainą daugiau kaip 2 proc.

Dujų biržos kaina „gaspool“ rinkoje 2019 m. Liepa

Komentarai:

Liepos mėn. gamtinių dujų kainas pagrinde lėmė 2 veiksniai:

 • mėnesio pradžioje sumažėjęs tiekimas iš Norvegijos ir Rusijos dėl komercinių priežasčių bei remonto darbų lėmė kainos kilimą;
 • rekordiškai aukštas dujų saugyklų užpildymas lėmė kainos kritimą.

Šiems veiksniams veikiant priešingomis kryptimis liepos mėn. vidutinė Gaspool indekso kaina išliko tame pačiame lygyje.


 • „Enefit“ technologijų parke Estijoje steigiamas skaičiavimo centras

  Narvos mieste Estijoje veikiančiame „Enefit“ technologijų parke įskurs didžiausias Šiaurės Europoje skaičiavimo centras. Daugiau kaip 4 MW galios skaičiavimo centrą čia steigia IT bendrovė „BurfaTech“. Į šio centro statybą bus investuota apie 10 mln. eurų, jis pradės veikti per kelis artimiausius mėnesius.

  Planuojama, kad šiam centrui per metus reikės 30 GWh energijos, jis pateks tarp didžiausių elektros naudotojų Estijoje. Jame bus teikiamos su grafiniu vaizdavimu, dirbtiniu intelektu ir mašininiu mokymusi susijusios paslaugos klientams iš viso pasaulio.

 • „Eesti Energia“ per 2019 m. II ket. padidino pajamas

  Estijos energetikos grupė „Eesti Energia“, kuriai priklauso Lietuvoje veikianti „Enefit“, per antrą 2019 m. ketvirtį gavo 210,3 mln. eurų pajamų, kurios, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 13,2 procento. Bendrovės pelnas iki mokesčių, palūkanų ir amortizacijos atskaičiavimų (EBITDA) siekė 63 mln. eurų ir per palyginamąjį laikotarpį padidėjo 18,9 procento. Grynasis bendrovės pelnas šių metų antrą ketvirtį sudarė 9,4 mln. eurų ir, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu, buvo 35,9 proc. mažesnis.

  Dėl gerokai išaugusių anglies dvideginio (CO2) kvotų kainų, „Eesti Energia“ buvo priversta sumažinti elektros energijos gamybą iš skalūnų naftos. Bendras pagamintos elektros energijos kiekis sumažėjo 42,9 proc. – iki 1,2 TWh. Tiesa, net tris kartus išaugo elektros gamyba iš atsinaujinančių išteklių, minimu laikotarpiu siekusi 244 GWh.

 • Ruošiamasi vėjo energetikos plėtrai Baltijos jūroje

  Baltijos jūroje ties Lietuvos krantais galėtų būti įrengta iš viso 350 vėjo elektrinių, kurių bendra instaliuota galia siektų apie 3,5 GWh. Tą parodė Energetikos ministerijos užsakymu Klaipėdos universiteto mokslininkų atlikta analizė. Tai svarbus žingsnis siekiant išnaudoti jūrinio vėjo potencialą ir sudaryti sąlygas įgyvendinti realius projektus.

  Vėjo energetikos plėtra Baltijos jūroje turėtų reikšmingai prisidėti prie vietinės elektros gamybos ir padėti pasiekti Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatytus tikslus. Vienas jų – iki 2030 m. pasiekti, kad bent 45 proc. visos šalyje suvartotos elektros energijos būtų gauta iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

  Analizę atlikę ekspertai pasiūlė kelis alternatyvius Baltijos jūros teritorijos plotus, kuriuose galima būtų vykdyti 200, 300, 400 arba 500 megavatų (MW) galios vėjo elektrinių parkų plėtrą. Kitu etapu Lietuvos energetikos agentūra inicijuos teritorijos specialiojo plano rengimą ir strateginio pasekmių poveikio palinkai vertinimą. Taip pat bus atlikti prisijungimo prie elektros perdavimo tinklų sausumos teritorijoje galimybių vertinimas bei jūrinio vėjo plėtros ekonominė kaštų ir naudos analizė.

  Atlikus šiuos parengiamuosius darbus, bus ruošiami pasiūlymai dėl jūrinės teritorijos dalių ir jose siūlomų plėtoti elektrinių galių, leidimų naudoti jūrinę teritoriją vėjo elektrinių plėtrai aprašas ir konkursų organizavimo tvarka. Tikimasi, kad vėjo parkai Baltijos jūroje elektrą galėtų pradėti gaminti iki 2030-ųjų.

 • Pirmasis žaliosios energijos aukcionas – rugsėjo mėnesį

  Rugpjūčio pradžioje Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino galutinę tvarką, pagal kurią bus vykdomi atsinaujinančios energijos gamybos aukcionai. Informacija apie pirmą aukcioną kartu su jo sąlygomis bus paskelbta rugsėjo 2-ąją.

  VERT dar gegužės mėnesį nustatė didžiausią kainą (48,93 Eur/MWh), atskaitinę kainą (45,07 Eur/MWh) ir kainos priedą (3,86 Eur/MWh). Paskirstomas elektros energijos kiekis, skatinimo laikotarpis, aukciono dalyvio mokestis ir kiti reikalavimai bus paskelbti aukciono sąlygose.

  Praėjusiais metais Seimas nusprendė, kad parama atsinaujinančios energetikos projektams turėtų būti skirstoma technologiškai neutralių aukcionų būdu. Tai reiškia, kad šiuose aukcionuose galės dalyvauti įvairias atsinaujinančios energetikos technologijas elektrai gaminti naudojantys gamintojai. Tai turėtų padėti atsirinkti ekonomiškai naudingiausius projektus.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai