Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

17.07 2019

Energetikos rinkos apžvalga, 2019 m. birželis

Žana Klusovskienė

Valdybos narėGera matyti, kaip birželio mėnesio karšti orai reabilitavo vasarą Lietuvoje. Tiesa, lietaus trūkumas neleido pasidžiaugti už žemės ūkio sektoriuje dirbančius žmones.

Tokie orai didelės įtakos elektros kainoms neturėjo, tačiau kainos buvo nuolat besikeičiančios. Tikėtina, kad liepos mėnesio pradžioje situacija gali būti jau visai kitokia.

Dominuojančiais veiksniais, lėmusiais elektros kainą, išliko Baltijos šalių planuoti elektrinių priežiūros darbai bei keli jas ištikę gedimai. Regėjome ir butelio kaklelio efektą, susidariusį Suomijos-Estijos elektros energijos perdavimo linijoje, kuris lėmė Baltijos šalyse dėl šiltų orų išaugusios paklausos nepatenkinimą.

O naftos ir dujų kainos krito – pastaroji dėl palankios oro temperatūros, lėmusios mažesnį nei tikėtasi vartojimą, bei didelių SkGD importo kiekių. Na, bet daugiau apie elektros ir dujų kainas, pasikeitimus elektros energijos rinkos reguliavime, Baltijos šalių energetikos sistemų prijungimą prie kontinentinės Europos tinklų bei palankias naujienas mažiesiems elektros gamintojams – žemiau. Smagaus skaitymo!

Elektros energijos rinkos kaina 2019 birželis

Komentarai:

 • Elektros energijos kaina išlieka aukšta dėl CO2 kvotų.
 • Suomijos ir Estijos perdavimo linijoje atsiradęs „butelio kaklelio efektas“ (t.y. elektros energijos pralaidumo sumažėjimas) dėl planuotų remonto darbų lėmė susidariusį didelį kainų skirtumą tarp Suomijos ir Baltijos šalių.
 • Kita priežastis, lėmusi aukštą elektros energijos kainą - kilusios Baltijos šalių elektrinių avarijos bei priežiūros darbai.

Dujų rinkos kaina „gaspool“ rinkoje 2019 birželis

Komentarai:

 • Rusijos ir Norvegijos eksporto augimo lūkesčiai lėmė naftos kainos kritimą.
 • Dujų kaina sumažėjo dėl didelių SGD importo kiekių ir dėl šilto oro, dariusio įtaką mažesnio vartojimo poreikiui.
 • Tauragės miestui mes sutaupysime apie 85 tūkst. Eur per metus

  Nepriklausomas energijos tiekėjas „Enefit“ iki šių metų pabaigos įgyvendins Tauragės savivaldybės apšvietimo modernizavimo projektą – bus atnaujinta apie 3,5 tūkst. gatvės šviestuvų, pakeičiant juos moderniais LED apšvietimo sprendimais.

  Skaičiuojama, kad pakeitus LED gatvių šviestuvus savivaldybės sąskaitos už elektros energiją gatvių apšvietimui sumažės iki 85 tūkst. eurų per metus.

  „Tai, mūsų žiniomis, didžiausias ESCO pagrindu įgyvendinamas gatvių apšvietimo modernizavimo projektas Lietuvoje. Tauragės savivaldybei tam nereikės skirti papildomų investicijų – šis projektas bus finansuojamas iš sutaupytų lėšų už elektros energiją. Be to, „Enefit“ kaip projekto vykdytojas ne tik įrengs naują modernų gatvių apšvietimą, bet ir užsiims tolesne jo priežiūra, kol tęsis sutartis su savivaldybe“, – teigia „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna.

  „Džiaugiamės, kad visame pasaulyje vis garsiau kalbant apie klimato kaitą ir tvarų valdymą Tauragė viena pirmųjų šalyje žengia tokius svarbius žingsnius link efektyvesnio išteklių panaudojimo. Džiugu ir tai, kad su rangovu bus atsiskaityta iš tų pačių elektros energijai sutaupytų lėšų. Vadinasi, ne pinigai, o noras dirbti ir kurti dažnai tampa svarbiausiu naujų darbų įgyvendinimo varikliu“, – sako Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas.

  Tauragės savivaldybės ir „Enefit“ sudarytos sutarties trukmė – 10 metų. Naujieji LED šviestuvai yra daugiau kaip 50 proc. efektyvesni už seno tipo gatvių apšvietimo lempas, taip pat turi kitų pranašumų – jie išsiskiria gerokai ilgesniu eksploatacijos terminu, didesniu ryškumu ir spalvų atkūrimu, mažesne šviesos tarša.

  Pažangūs miestai Vakarų Europos šalyse gatvių apšvietimą į LED šviestuvus keičia ir dėl mažesnės įtakos anglies dvideginio emisijai.

  Pasak „Enefit“ naujų paslaugų vystymo vadovo Gražvydo Kruopio, didelė pradinė investicijų kaina sulaiko nemažą dalį ir viešųjų organizacijų, ir verslo įmonių nuo LED apšvietimo sprendimų diegimo. „Miestams ar savivaldybėms tai dažniausiai reiškia šimtus tūkstančių eurų, įmonėms tam reikia numatyti bent keliasdešimties tūkstančių eurų investicijas. ESCO projektai klientui leidžia išvengti tiesioginių sąnaudų, nes už įrangą jis per sutartą laikotarpį atsiskaito iš sutaupytų išlaidų elektros energijai“, – teigia G. Kruopys.

  Tokio tipo gatvių apšvietimo modernizavimo projektą „Enefit“ taip pat planuoja pradėti Kalvarijos savivaldybėje.

  Gatvių apšvietimo modernizavimo projektai ESCO pagrindu iki šiol įgyvendinti Kupiškyje, Lazdijuose, Prienuose ir dar keliose šalies savivaldybėse.

 • Supaprastintos procedūros įsirengti saulės elektrines

  Atsisakant perteklinių leidimų ir supaprastinant taikomas procedūras nuo 2019 m. liepos 2 d. buitiniai vartotojai turės galimybę greičiau ir paprasčiau įsirengti iki 10 kilovatų (kW) galios saulės elektrines. Iki šiol tokia supaprastinta tvarka buvo taikoma tik iki 5 kW galios elektrines įsirengiantiems gyventojams.

  Įsirengiant iki 10 kW elektrines, nebereikės dviejų leidimų – leidimo plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus ir leidimo gaminti elektros energiją. Visi šie patobulinimai leis greičiau ir pigiau įsirengti elektrines – planuojama, kad šis procesas truks tik apie tris savaites.

  Nuo liepos 2 d. supaprastinta tvarka, įsirengiant iki 30 kW galios elektrines, galioja juridiniams asmenims, buitiniai vartotojai iki 30 kW galios elektrines be leidimų galės įsirengti nuo spalio 1d., kuomet įsigalios įstatymo pakeitimai, susiję su gaminančių vartotojų elektrinių galių padidinimu iki 500 kW.

  Nuo liepos pradžios taip pat pradedamas taikyti diferencijuotas elektrinių prijungimo prie elektros tinklų mokestis. Naujus namus besistatantys ir saulės elektrines įsirengiantys gyventojai mokės mažesnį tokios jėgainės prijungimo mokestį – 20 proc. įprastos įmokos. Tuo tarpu juridiniai asmenys tokiais atvejais mokės 40 proc. prijungimo mokesčio. Gyventojai ir įmonės, įsirengiantys saulės elektrines jau pastatytuose objektuose mokės pilną prijungimo mokestį. Iki šiol pilną mokestį be išimčių mokėjo visi saulės elektrines įsirengiantys vartotojai.

 • Energetikos sektorių prižiūri nauja institucija

  Energetikos sektorių nuo pirmadienio prižiūri nauja institucija – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Ji pakeitė iki šiol veikusią Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK) ir Valstybinę energetikos inspekciją (VEI).

  Žygimantas Vaičiūnas, energetikos ministras, BNS teigė, kad pokyčiai padės sustiprinti reguliuotoją, taupyti valstybės lėšas.

 • Sustabdyti Astravo atominės elektrinės energijos prekybą būtų labai sunku

  Verslo žinių portalo vz.lt kalbintas Europos Komisijos Energetikos direktorato vadovas Dominique'ą Ristori, džiaugiasi, kad energetinės nepriklausomybės ir diversifikacijos projektas tapo negrįžtamas dėl visų suinteresuotų šalių mobilizavimo.

  Sinchronizacija ir toliau išliks vienas svarbiausių projektų Europai, todėl ES finansavimą žadama teikti maksimaliai.

  Anot D.Ristori, desinchronizacija (atsijungimas nuo BRELL žiedo) vyksta nuolatinio dialogo su Rusija ir Baltarusija procese. „Svarbu išlaikyti tam tikrus techninius aspektus dėl saugumo atvirus tarp Kaliningrado ir Baltijos šalių. Ši situacija reikalauja atsakingo valdymo. Niekas neturi intereso sustabdyti Kaliningrado elektros eksporto ir importo iš ir į Baltarusiją bei Rusiją.“ – teigia D.Ristori.

  Astravo atominės elektrinės klausimu D.Ristori pozicija griežta. Jis patenkintas, kad iki šiol nepriklausoma peržiūra buvo atliekama, bet svarbiausia dabar yra siekti, kad visų rekomendacijų pritaikymas būtų garantuotas.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis