Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

25.06 2019

Energetikos rinkos apžvalga, 2019 m. gegužę

Žana Klusovskienė

Valdybos narėSaulė tai nusišypsodavo, tai droviai pasislėpdavo už debesų užleisdama vietą vėsai – šis pavasaris buvo kaip niekad permainingas. Gegužės vidurys slėpti šiltų aprangų nesiūlė, tačiau antroji mėnesio pusė pradėjo lepinti šiluma. Na, o birželis jau muša kaitros rekordus.

Permainingi orai, vis dėlto, tik vienas iš veiksnių, lėmusių elektros kainų augimą praėjusį mėnesį. Svarbu turėti omenyje ir elektros gamybos generatorių bei perdavimo linijų taisymo darbus, vykusius praėjusį mėnesį. CO2 taršos leidimų kainos taip pat buvo kiek aukštesnės.

Kiek nuodugniau situaciją elektros ir dujų rinkose, „Eesti Energia“ kuriamas inovacijas bei svarbias atsinaujinančios energetikos naujienas – žemiau. Gero skaitymo!

 • Gegužę elektros energijos kaina šiek tiek pakilo

  Gegužę vidutinė elektros energijos biržos kaina šiek tiek pakilo. Palyginus su balandžiu, Estijoje elektros energijos kaina pakilo 0,3 proc., arba iki 42,32 euro, Latvijoje ⎯ 1,8 proc., arba iki 44,28 euro, o Lietuvoje – 1,4 proc., arba iki 44,11 euro už megavatvalandę.

  Suomijoje elektros energijos kaina nukrito 3,9 proc., arba iki 39,84 euro už megavatvalandę. Elektros energijos kaina pakilo mažiau, nei tikėtasi, nes gegužės pabaigoje ateities sandorių kaina Suomijos regione buvo 45,10 euro už megavatvalandę.

  Sisteminė kaina „Nord Pool Spot“ rinkoje gegužę nukrito, tačiau elektros energijos kaina Baltijos šalyse buvo šiek tiek aukštesnė dėl elektrinių priežiūros darbų ir avarijų. CO2 kvotų kaina gegužę nukrito 2,2 proc. arba iki 25,52 euro už toną. Ji buvo gana stabili visą mėnesį. Hidrobalansas gegužę nuo 11,2 TWh dydžio trūkumo pakilo iki 2,1 TWh dydžio perviršio, todėl elektros energijos kaina mažėjo. Dėl geros hidrobalanso būklės ir stabilios CO2 kvotų rinkos galima tikėtis, kad birželį elektros energijos biržos kaina mažės.

 • Naftos ir dujų rinkos gegužę smuko

  Žaliavinės naftos kaina gegužę nukrito 2,2 proc. Vidutinė mėnesio kaina buvo 70,3 dolerio už barelį.

  Paskutinės dienos naftos kaina gegužę buvo 64,49 dolerio, t. y. 11,4 proc. mažesnė nei paskutinė balandžio uždarymo kaina. Daugiausiai įtakos naftos kainai turėjo JAV ir Kinijos prekybinis ginčas. EUR/USD kursas gegužę nukrito 0,5 proc., vidutinis mėnesio kursas buvo 1,1183.

  Dėl šiltesnio oro ir nukritusios naftos kainos sumažėjo ir dujų kaina. „Gaspool“ vidutinė mėnesio kaina nukrito 10,1 proc. arba iki 13,75 euro, o TTF kaina – 12,6 proc. arba iki 13,11 euro už megavatvalandę.

 • Kaip pradėti pačiam iš saulės gaminti elektros energiją? 7 žingsniai nuo idėjos iki įgyvendinimo

  Priešingai nei dažnai manoma, Baltijos šalyse puikiausiai galima gaminti elektros energiją iš saulės. Vasarą šviesusis paros metas pas mus prasideda anksčiau ir baigiasi vėliau nei Vidurio Europoje. Patarsime, nuo ko pradėti, jei domitės saulės modulių įrengimu.

  Raskite tinkamą paviršių

  Saulės elektrinę galima įrengti ir ant stogo, ir ant žemės. Įrengiant ją ant stogo, tinka ir plokštieji, ir šlaitiniai stogai. Be abejo, būtų idealu modulius nukreipti į pietus, tačiau toks sprendimas ne visada įmanomas. Priešingai paplitusioms nuomonėms, modulius galima nukreipti į bet kurią pasaulio šalį, taip pat į šiaurę. Tačiau tokiu atveju reikės susitaikyti su mažesniu našumu: rytų ir vakarų kryptis 35° nuolydžio kampu leidžia sugeneruoti 20 proc. mažiau energijos, o šiaurės kryptis – 50 proc. mažiau energijos.

  Teiraukitės kainos pasiūlymo

  Saulės modulių parko įrengimas yra investicija, kurios pagrįstumą reikia tiksliai įvertinti iš anksto. Saulės modulių įrengimo atsipirkimo laikas priklauso nuo kelių veiksnių, daugiausiai nuo pasirinkto saulės modulių komplekto, elektros energijos vartojimo (koks energijos poreikis savo reikmėms ir kokia dalis perduodama į tinklą), finansavimo sąlygų, kredito metinės palūkanų normos ir valstybės paramos.

  Jei norite gauti tikslesnę apžvalgą, koks gali būti investicijos dydis, teiraukitės tikslesnio kainos pasiūlymo. Tokiu atveju inžinieriai įvertins objektą ir atliks išsamią analizę. Partneriu pasirinkti verta patikimą įmonę, kuri gali tiksliai suprojektuoti elektrinę, ir klientams teikia tik sąžiningus pažadus.

  Išsirinkite partnerį ir sudarykite sandorį!

  Jei kainos pasiūlymas tinkamas, galima sudaryti sutartį ir pradėti pasiruošimo darbus – parengti projektą, gauti reikiamus leidimus ir įforminti dokumentus.

  Patvarios ir kokybiškos elektrinės projektavimas yra tikslus mokslas. Kad saulės moduliai veiktų našiai ir nenukristų nuo stogo papūtus pirmam stipresniam vėjui, ir projektas, ir įrengimo darbai turi būti kokybiški. Jei elektrinė bus suprojektuota neprofesionaliai ir aplaidžiai, jos atsipirkimo laikotarpis gali būti gerokai ilgesnis.

  Montavimas

  Parengus projektą, lieka tik sumontuoti modulius ir inverterį bei prijungti juos prie tinklo; tai paprastai atliekama per porą darbo dienų.

  Pradėkite gaminti!

  Naudokitės pigesne ir švaresne elektros energija ir kartais patikrinkite, ar elektrinė veikia taip, kaip turėtų. Paprastai jos našumą galima stebėti per interneto svetainę arba programą.

  Namų ūkyje įrengtą elektrinę rekomenduojama kas 2-3 metus leisti patikrinti specialistui (vaizdinė apžiūra, grandinių matavimas, inverterio programinės įrangos atnaujinimas ir kt.). Žiemą nereikia jaudintis dėl gausaus sniego, nes sniegas saulės moduliams nekenkia, o viduržiemį saulės šviesos ir taip nėra itin daug. Rudenį ir pavasarį, kai šviesos daugiau, saulės modulius reikia valyti patiems. Per plonesnį sniego sluoksnį saulės modulis nuo blausios šviesos pradės gaminti elektros energiją, pradėjęs veikti truputį įšils ir sniego sluoksnis nuo jo nuslinks arba nutirps.

 • Ekologiška energija: „Eesti Energia“ gamins kurą iš perdirbtų padangų

  „Eesti Energia“, „Enefit Lietuva“ pagrindinė įmonė Estijoje neseniai pradėjo gaminti elektros energiją iš išmestų padangų. Perdirbimo proceso metu padangos paverčiamos specialiu kuru, o šis tuomet naudojamas elektros energijai gaminti. Perdirbimo būdas saugus, tad į aplinką neišskiriamos jokios taršios medžiagos.

  Anot „Eesti Energia“ valdybos pirmininko Hando Sutter, toks padangų perdirbimas – svarbus žingsnis naftos skalūnų industrijos transformacijai: „Ekologiškas padangų perdirbimas – puikus pavyzdys to, kaip didelio masto energijos gamybvietės gali prisidėti prie aplinkosaugos problenų sprendimų ir dalyvauti ciklinėje ekonomikoje.“

  Estijoje per metus išmetama apie 12 tūkst. tonų senų padangų. Išplėtus perdirbimo pajėgumus, šis skaičius galėtų augti net iki 260 tūkst. tonų – tai reikštų, kad Estijoje galėtų būti perdirbamos ir Lietuvoje surinktos senos padangos.

 • Privatūs vartotojai elektrą gaminti galės ir daugiabučiuose

  Seimui patvirtintus Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimus, nuo spalio 1 d. turėtų įsigalioti sistema, leisianti daugiabučių gyventojams gaminti elektros energiją.

  Lietuva – viena pirmųjų šalių Europoje, pavertusi tokio tipo modelį realybe, kai gyventojai galės gaminti energiją vienoje vietoje, o vartoti – kitoje. Tai sudarys sąlygas elektros gamintojams teikti ir įvairias naujas paslaugas, o gyventojai galės paprasčiau įsitraukti į Žaliosios energijos gamybą.

 • Europos Komisija patvirtino paramą atsinaujinančios energetikos plėtrai

  Europos Komisija pritarė paramos schemai, kuri yra būtina, kad atsinaujinanti energetika ir toliau galėtų būti intensyviai plėtojama.

  Neseniai Vyriausybėje pradėti svarstyti ir teisės aktų pakeitimai, kuriais bus įteisinta šios schemos taikymo atsinaujinančios energijos gamintojams tvarka. Šie pakeitimai nusakys, kaip bus apskaičiuojama geriausia elektros iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) kaina, viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšų išmokėjimas bei sąlygos, kuriomis elektros gamybos įrenginiams bus galima gauti bandomojo projekto statusą.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai