Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

31.05 2019

Energetikos rinkos apžvalga, 2019 m. balandis

Žana Klusovskienė

Valdybos narėSaulė tai nusišypso, tai droviai pasislepia už debesų užleisdama vietą vėsai – šis pavasaris permainingas kaip niekad. Žinoma, pasidžiaugti šiluma kartkartėm pavyksta, bet orai striukių, paltų ir šalikų į spintos gilumą gegužės vidurys slėpti dar nesiūlo. Nesunku suprasti, kad šaltesnis ir sausesnis nei planuota balandis turėjo įtakos ir elektros kainoms.

Orai – tik vienas iš faktorių, lėmusių elektros kainų kilimą praėjusį mėnesį. Svarbu turėti omenyje ir elektros gamybos generatorių bei perdavimo linijų taisymo darbus, vykusius praėjusį mėnesį. CO2 leidimų kainos taip pat buvo kiek aukštesnės.

Kiek nuodugniau apie veiksnius, lėmusius elektros kainą – žemiau. Malonaus skaitymo!

 • Elektros energijos kaina balandį kilo

  Elektros energijos kaina balandį šiek tiek pakilo. Palyginti su kovu, Estijoje elektros energijos kaina pakilo 5,2 proc., arba iki 42,18 euro, Suomijoje – 3,6 proc., arba iki 41,44 euro, Latvijoje – 8,6 proc., arba iki 43,52 euro, o Lietuvoje – 8,9 proc., arba iki 43,52 euro už megavatvalandę.

  Kovo pabaigoje ateities sandoriams Suomijos elektros energijos kainų regione balandžiui buvo fiksuojama 37,60 euro už megavatvalandę kaina. Tai reiškia, kad balandį elektros energijos kaina pakilo gana netikėtai.

  Elektros energijos kainos kilimą daugiausia lėmė anglies dioksido kvotų kaina, ji balandį pakilo 16,9 proc. Vidutinė mėnesio kaina buvo 25,67 euro už toną. Didžiausia CO2 kvotų kaina balandį siekė net 27,45 euro už toną, ji gerokai padidino elektros energijos gamintojų sąnaudas. Kvotų rinkos kainoms visų pirma turėjo įtakos „Brexit“ atidėjimas, rinkoje atsirado pasitikėjimas, kad nesusitarus „Brexit“ neįvyks. Tai reiškia, jog tikimasi, kad Didžioji Britanija ir toliau liks kvotų rinkoje.

  Šiaurės šalių hidrobalansas taip pat mažėjo visą balandį. 5,5 TWh dydžio deficitas iki mėnesio pabaigos išaugo iki 12 TWh deficito, nes kritulių visą balandį buvo netikėtai mažai.

  Gegužės ateities sandoriams Suomijos elektros energijos kainų regione balandžio pabaigoje buvo fiksuojama 45,10 euro už megavatvalandę kaina. Tai reiškia, jog rinka tikisi, kad gegužę elektros energijos kaina bus šiek tiek didesnė nei balandį. Nors pirmosiomis gegužės dienomis elektros energija kainavo gerokai mažiau, netrukus prasidės kasmetiniai Šiaurės šalių branduolinių elektrinių priežiūros darbai ir elektros energija gali pradėti brangti.

 • Padėtis naftos ir dujų rinkose balandį

  Žaliavinės naftos kaina balandį, kaip ir kelis ankstesnius mėnesius, toliau augo. Vidutinė mėnesio kaina, palyginti su kovu, pakilo 6,7 proc. Vidutinė žaliavinės naftos kaina balandį buvo 71,63 dolerio už barelį. Palyginus mėnesio uždarymo kainas, balandį žaliavinės naftos kaina už barelį pakilo 6,5 proc., arba iki 72,80 dolerio. Didžiausia naftos kaina už barelį buvo 74,57 dolerio.

  Naftos kainos ir toliau kilo dėl OPEC gamybos ribojimo ir dėl sankcijų Venesuelai ir Iranui. Gamybos sutrikimų buvo ir Libijoje.

  EUR / USD kursas balandį nukrito 0,56 proc. Už vieną eurą buvo mokama 1,1231 dolerio. Tai tam tikru mastu taip pat sustiprino naftos kainos kilimą euro zonoje.

  Nors naftos kainos ir kilo, dujų kaina balandį „Gaspool“ nukrito 5,4 proc., arba iki 15,29 euro už megavatvalandę, o TTF – 4,4 proc., arba iki 14,95 euro už megavatvalandę. Dujų kaina krito daugiausia dėl sumažėjusio vartojimo.

 • Europos Komisija patvirtino paramą atsinaujinančios energetikos plėtrai

  Europos Komisija pritarė paramos schemai, kuri yra būtina, kad atsinaujinanti energetika ir toliau galėtų būti intensyviai plėtojama.

  Neseniai Vyriausybėje pradėti svarstyti ir teisės aktų pakeitimai, kuriais bus įteisinta šios schemos taikymo atsinaujinančios energijos gamintojams tvarka. Šie pakeitimai nusakys, kaip bus taikomas kainos priedas elektros energijai iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI), viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšų išmokėjimas bei sąlygos, kuriomis elektros gamybos įrenginiams bus galima gauti bandomojo projekto statusą.

  AEI elektrinėms parama ir toliau bus teikiama technologiškai neutralių aukcionu būdu. Lemiamas kriterijus, apspręsiantis aukcionų laimėtojus – mažiausias priedas prie NordPool biržos kainas – tai leis užtikrinti, kad atrenkami bus ekonomiškai naudingiausi projektai.

  Svarbu paminėti ir tai, kad nuo šiol prisijungimą prie tinklo dengs patys AEI gamintojai, o naujuosiuose aukcionuose galės dalyvauti ir kitų ES šalių energijos gamintojai, turintys tiesioginę jungtį su Lietuva.

  Naujoji paramos schema turėtų įsigalioti nuo šių metų gegužės 1 d., o jau rugsėjo 2 d. Kartu su pirmuoju planuojamu aukcionu turėtų būti sudarytas ir ateinančių trejų metų aukcionų tvarkaraštis.

 • SkGD perteklius Europoje ir Lietuvoje lems tolimesnį kainų kritimą

  Balandį į Lietuvą per SkGD patiektų dujų kiekis sudarė 83 proc. visų į šalį importuotų dujų, iš kurių 93 proc. sudarė dujos, atgabentos iš Norvegijos. Gegužės laikotarpiu, „Independence“ terminalas į dujų sistemą patiek apie 171 mln. kub. m. dujų – tiek jų, tikėtina, ir bus suvartota šalyje per mėnesį.

  SkGD importo augimas jaučiamas visoje Europoje – palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo net 22 proc., o nuo sausio, kai vidutinė dujų sandorio vertė buvo 24.03 Eur/MWh, ji sumažėjo iki 14.9 Eur/MWh.

  Gausi SkGD pasiūla Atlante ir rekordiškai aukštas dujų saugyklų Europoje užpildymas, prognozuojama, toliau spaus dujų kainas vasaros laikotarpiu žemyn. Žiemos-vasaros kainų skirtumas šiemet siekia net 6.5 Eur/MWh – lyginant su pernai, jis sudarė tik 1.7 Eur/MWh.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis