Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

14.02 2019

Energetikos rinkos apžvalga 2019 m. sausis

Žana Klusovskienė

Valdybos narėTikimės, kad jau susidėliojote šių metų planus ir galite visą dėmesį skirti savo pagrindinei veiklai. Mūsų įmonėje šiuo metu dar vyksta planavimo darbai, o kovo mėnesį pradėsime jau su naujomis idėjomis.

Šių metų sausį iškrito pakankamai daug sniego, tai elektros rinkai suteikia daugiau optimizmo – ateinantį pusmetį galime tikėtis mažesnių elektros energijos kainų. Nord Pool Spot biržoje, sausio mėnesio vidutinė elektros energijos kaina siekė 56,50 Eur/MWh, vasario pirmą savaitę kaina kiek išaugo – iki 57,31 Eur/MWh. O vasario antrą savaitę susiklostė palanki situacija – elektros energijos kaina nukrito net 13 proc., iki 50,71 Eur/MWh. Šiais metais tikimasi lietingesnio pavasario, tai papildys vandens rezervuarų lygį Šiaurės šalyse. Šiuo metu rezervų lygis yra padidėjęs iki -17,45 TWh, tačiau vis dar yra žemiau vidutinio.

Dėl santykinai trumpo žemos temperatūros laikotarpio sausio mėnesį bei prognozuojamos aukštesnės nei įprastai vasario mėnesio oro temperatūros, pastebimas gamtinių dujų paklausos mažejimas. Dėl to gamtinių dujų kaina sumažėjo 3 proc. Prognozuojama, kad dujų kainos mažėjimo tendencija išsilaikys iki kovo mėnesio pabaigos. Tiesa, sumažėjus gamtinių dujų kainai, dujas naudojančiose elektrinėse padidėjo elektros gamyba, tai taip pat gali mažinti elektros energijos kainą.

Nors pirmaisiais šių metų mėnesiais pastebimas energijos kainų mažėjimas, tačiau energijos kainos vis dar išlieka aukštesniame lygyje. Norint sutaupyti, kviečiame Jus į energetiką žiūrėti inovatyviai – diegti energetinio efektyvumo sprendimus bei domėtis energijos rinkos naujovėmis. Nuo šių metų pradžios įmonėms atsirado galimybė fiksuoti elektros kainą pasirinktam laikotarpiui ateityje – įmonės, stebėdamos rinkos situaciją, elektros kainą fiksuoja 3–4 kartus per metus taip prisitaikydamos prie rinkos kainos svyravimų.

 • Metų pradžioje elektros energijos kaina pakilo mažiau, nei tikėtasi

  Sausį elektros energijos kainos padidėjo 5–6 procentais. Estijoje elektros energijos kaina pakilo 5,1 proc., arba iki 55,76 euro, Suomijoje – 6,6 proc., arba iki 55,78 euro, Latvijoje – 5,6 proc., arba iki 56,62 euro, o Lietuvoje – 5,4 proc., arba iki 56,50 euro už megavatvalandę.

  Sausio pradžioje tikėjomės, kad vidutinė elektros energijos kaina bus beveik 60 €/MWh, tačiau, laimei, kainos taip aukštai nepakilo, nes šaltasis laikotarpis buvo trumpesnis, nei buvo galima laukti. Palyginti su praėjusių metų sausiu, elektros energijos kaina visuose regionuose vidutiniškai buvo didesnė apie 50 procentų. Atrodo, kad jau nusistovėjo ir CO2 kvotų rinka, pasiekusi stabilų iki 25 €/t kainų lygį.

  Nors snigo gausiai, bet hidrorezervų balansas sausį sumažėjo. Mėnesio pabaigoje hidrobalansas buvo 20 TWh mažesnis už normalų. Kaip ir anksčiau, tikimės, kad sniegui pradėjus tirpti hidrobalansas atsistatys. Tačiau yra rizikos, kad sniegas gali pradėti tirpti per greitai, kaip, pavyzdžiui, atsitiko 2018 m. pavasarį, kai greitai ištirpus sniegui didžioji vandens dalis tiesiog išgaravo, o ne įsigėrė į žemės paviršių.

  Nuo vasario elektros energijos kaina turėtų pradėti po truputį mažėti. Pagal dabartines prognozes, elektros energijos kaina turėtų kristi iki liepos. Remiantis „Nord Pool Spot“ išankstiniais sandoriais, per šį laikotarpį sisteminės kainos turėtų nukristi apie 20 procentų. Sausio pabaigoje vasario išankstinių sandorių kaina Suomijos kainų regione buvo 57,90 €/MWh. Remiantis išankstiniais sandoriais galima teigti, jog esama nedidelės kainų kilimo rizikos, tačiau pirmųjų vasario dienų biržos kainos rodo, kad galima tikėtis ir šiokio tokio kainos kritimo. Be abejo, daug lems ir oro sąlygos. Šiuo metu dar galima bijoti šalčio bangos vasario antroje pusėje, dėl kurios elektros energijos kaina gali padidėti.

 • Naftos kaina metų pradžioje kilo, o dujų – krito

  Kalėdų laikotarpiu buvo pastebimas naftos kainų kritimas, tačiau sausį kaina vėl pakilo iki 57–63 dolerių už barelį lygio. Palyginus su vidutine mėnesio kaina, kaina pakilo 4,5 proc., iki 60,2 dolerio už barelį.

  Prie naftos kainos kilimo prisidėjo JAV ir Kinijos prekybos karo silpnėjimas bei OPEC pranešimas apie naftos gamybos sumažinimą. Naftos kainas padėjo suvaldyti susirūpinimas dėl sumažėjusios paklausos.

  EUR/USD kursas sausį buvo gana stabilus, jis pakito 0,3 proc. euro naudai. Paskutinis mėnesio EUR/USD kursas buvo 1,1488, o vidutinis mėnesio EUR/USD kursas buvo 1,1416.

  Nepaisant naftos kainos kilimo, dujų rinkoje kainos nukrito ir „GasPool“, ir „TTF“. Dujų kainos „prieš mėnesį“ „GasPool“ nukrito 8,1 proc., arba iki 21,98 euro, o „TTF“ – 8,6 proc., arba iki 21,70 euro už megavatvalandę. Dujų kainos kritimo priežastis yra ta, kad artėjant pavasariui dujų bus vartojama mažiau.

 • ES dalinai finansuos sinchronizacijos projektą

  Sausio mėnesį paskelbta, kad Baltijos šalių sinchronizacijos su Vakarų Europa projekto pirmąjai daliai Europos Sąjunga (ES) skyrė 323 mln. Eur paramą.

  Įvertinta, jog Lietuvos elektros sistemos atnaujinimui reikės 167 mln. Eur., didžioji dalis šios sumos – 125 mln. Eur bus finansuojama ES lėšomis. Verta paminėti, kad tai didžiausia finansavimo suma, kurią energetikos infrastruktūros projektams yra gavusi Lietuva.

  Finansavimo paraiškos bus teikiamos ir dėl kitų sinchronizacijos projektų. O antrąjame sinchronizacijos etape svarbiausias uždavinys bus Lietuvos-Lenkijos jūrinio kabelio tiesimas.

  Sinchronizacijos projektas svarbus Baltijos šalių energetinei nepriklausomybei – šiuo metu Baltijos šalys vis dar veikia Rusijos valdomame BRELL žiede ir yra izoliuotos nuo bendros kontinentinės Europos energetikos sistemos.

 • Didiesiems elektros ir gamtinių dujų vartotojams lengvesnis prisijungimas prie tinklų

  Didiesiems elektros ir gamtinių dujų vartotojams supaprastintas prisijungimas prie elektros ir gamtinių dujų tinklų. Šie vartotojai galės pasinaudoti „Fast Track“ procedūra, t.y. elektros ir gamtinių dujų operatorių tinklus savo lėšomis galės įrengti patys vartotojai.

  Numatoma, kad „Fast Track“ procedūra daugiausiai pasinaudos nekilnojamo turto vystytojai, prekybos centrai ir pan. Tikimasi, kad per metus šia procedūra pasinaudos iki 30 stambių elektros vartotojų ir iki 20 gamtinių dujų vartotojų.

  Nusprendus sumažinti Valstybinės energetikos inspekcijos (VEI) patikrinimų ir pažymų kiekį, prie tinklų bus lengviau prijungiami ir naujų vartotojų žemos įtampos (iki 1.000 V) elektros ir žemo slėgio (iki 5 barų) gamtinių dujų įrenginiai. Nuo šiol už tokių įrenginių prijungimą prie elektros ir gamtinių dujų skirstomųjų tinklų bus atsakingas rangovas.

 • Parama AEI ir energijai imliam verslui

  Geros naujienos elektros energijos gamintojams iš atsinaujinančių išteklių (AEI) ir energijai imliai pramonei – šias paramas jau patvirtino Europos Komisija (EK).

  Pagal AEI rėmimo schemą nuo 2012 metų iki 2015 metų buvo atrinkti paskutiniai teikiamos paramos gavėjai, o šių metų sausio mėnesį ši parama patvirtinta ir EK. Aukcionų metu buvo atrinkti paramos gavėjai, kuriems 12 metų mokama elektros energijos supirkimo priemoka, t.y. prie rinkos kainos pridedama papildoma priemoka. Ši valstybės teikiama parama turi skatinamąjį poveikį elektros energijos gamybai iš AEI. Šiuo metu elektros energijos rinkos kaina nepilnai padengia gamybos iš AEI išlaidas.

  EK taip pat patvirtino Lietuvos valdžios siūlymą energijai imlioms pramonės įmonėms diferencijuoti viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kainą. Įsigaliojus pakeitimams, už praėjusius metus įmonės galės susigrąžinti 85 proc. VIAP mokesčio dalies, susijusios su elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių.

  Šia lengvata galės pasinaudoti įmonės, kurios per metus sunaudoja daugiau kaip 1 GWh elektros energijos. Diferencijuoto VIAP mokesčio lengvata galės pasinaudoti tiek jau veikiančios, intensyviai elektros energiją naudojančios įmonės, tiek naujai įkuriamos. Šiuo metu dar nėra priimtas sprendimas dėl techninio būdo įgyvendinimo, tačiau tikimasi tai padaryti kuo greičiau.

  Šios iniciatyvos Lietuvai leis didinti iš AEI pagaminamos energijos kiekį, padės įgyvendinti keliamus aplinkosaugos tikslus bei didins šalies konkurencingumą.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai