Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

13.12 2018

Energetikos rinkos apžvalga 2018 m. lapkritis

Žana Klusovskienė

Valdybos narėPrasidėjus pirmąjam lietuviškam žiemos mėnesiui pastebimas ir elektros energijos kainų mažėjimas – jos, palyginti su lapkričio mėnesiu, sumažėjo beveik 7 procentais.

Elektros energijos kainų kritimą gruodžio mėnesį lemia pamažu atsistatantis hidrorezervų lygis Šiaurės šalyse bei mažėjanti CO2 kvotų kaina. Tiesa, nors vandens rezervų lygis pamažu atsistato, vis dar jaučiamas 11,6 TWh deficitas. Prognozuojama, jog elektros energijos kaina gruodį turėtų išlikti panašiame lygyje arba nežymiai padidėti.

Gruodį ir toliau stebėta gamtinių dujų kainų mažėjimo tendencija. „Gaspool“ kaina, palyginti su lapkričio mėnesiu, nukrito 3,5 procento. Kainų mažėjimą lemia krentanti naftos kaina. Tuo metu lapkričio mėnesį prasidėjęs anglies kainų mažėjimas baigėsi – nuo šio mėnesio pradžios anglies kainos nežymiai auga. Verta paminėti, kad lapkričio mėnesį Europa turėjo galimybę įsigyti SGD mažesnėmis kainomis.

Daugeliui verslų gruodžio mėnesio pirmoji pusė būna aktyvi ir dinamiška. Tad linkime sklandžiai užbaigti likusius šių metų darbus, o atėjus šventėms – atstatyti savo energijos atsargas jaukiame artimų žmonių rate.

 • Kaip ir tikėtasi, lapkritį elektros energijos kainos kilo

  Lapkritį elektros energija pabrango ir Estijoje, ir Suomijoje, ir Latvijoje. Estijoje elektros energijos kaina pakilo 13,5 %, arba iki 52,63 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 8,0 %, arba iki 50,08 euro už megavatvalandę, o Latvijoje – 0,4 %, arba iki 55,24 euro už megavatvalandę. Tačiau Lietuvoje elektros energijos kaina nukrito 0,5 %, arba iki 55,42 euro už megavatvalandę. Aukštesnes kainas lėmė temperatūros sumažėjimas. Vėsūs orai ir laikinas vėjo jėgainių gamybos sumažėjimas lapkritį turėjo įtakos ir tam, kad visuose minėtuose kainų regionuose nusistovėjo palyginti aukšta mažiausia valandinė kaina (34,26 euro už megavatvalandę).

  Kainų Estijoje ir Suomijoje skirtumas susidarė dėl kabelio „EstLink I“ gedimo; ši jungtis neveikė nuo lapkričio 4 iki 26 dienos. Latvijoje ir Lietuvoje elektros energija, kaip ir anksčiau, buvo brangiausia dėl elektros prekybos per Kaliningrado ir Baltarusijos jungtis ribojimo. Lapkritį sumažėjo ir Šiaurės šalių hidrobalansas – mėnesio pradžioje jis buvo apie 5 TWh žemesnis už medianą, o mėnesio pabaigoje – žemesnis beveik 13 TWh.

  Bendrą kainų augimą šiek tiek kontroliuoti padėjo mažėjančios CO2 kvotų kainos. Vidutinė CO2 kvotos kaina lapkritį buvo 19,22 euro už toną, ši kaina yra 1,8 % mažesnė, palyginti su ankstesnio mėnesio kaina. Galutinė CO2 kvotų uždarymo kaina lapkritį buvo 20,50 euro už toną.

  Lapkričio pabaigoje elektros energijos ateities sandorių kaina gruodžiui Suomijos kainų regione buvo 51,8 euro už megavatvalandę. Tai leidžia tikėtis, kad gruodį elektros kaina liks tokia pat, kaip ir lapkritį, arba bus šiek tiek aukštesnė.

 • Lapkritį pastebimas naftos ir dujų kainų kritimas

  Lapkritį naftos kaina nuolat smuko. Vidutinė mėnesio naftos kaina buvo 65,9 dolerio už barelį, palyginti su praėjusio mėnesio vidutine kaina, ji sumažėjo 18,2 %. Naftos kainai lapkritį daugiausia įtakos turėjo susirūpinimas dėl per didelės pasiūlos, sankcijos Iranui ir sumažėjusi paklausa dėl JAV ir Kinijos prekybos karo.

  Euro zonoje doleris stiprėjo, sumažindamas naftos kainos mažėjimo poveikį. Lapkritį doleris euro atžvilgiu sustiprėjo 1,02 %. Vidutinis mėnesio EUR / USD kursas buvo 1,1367, o paskutinis mėnesio EUR / USD uždarymo kursas buvo 1,1359.

  Kartu su naftos kainomis krito ir dujų kainos. „Gaspool“ sandorių kainos prieš mėnesį nukrito 5,0 %, arba iki 24,98 euro už megavatvalandę, o TTF kainos nukrito 4,7 %, arba iki 24,87 euro už megavatvalandę. Dujų kainos mažėjo dėl mažesnio, nei tikėtasi, vartojimo ir didelės pasiūlos.

  *„Gaspool“ yra Vokietijos dujų birža, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. „Gaspool“ ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • Paskelbtos 2019 m. elektros energijos paslaugų kainos

  AB „Energijos skirstymo operatorius“ persiuntimo paslaugos kaina susideda iš trijų dedamųjų – perdavimo bei sisteminių paslaugų kainų ir pagal vartotojus diferencijuojamos skirstymo paslaugos kainos. Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kaina neįtraukiama į persiuntimo paslaugos kainą, ją vartotojai moka papildomai.

  VKEKK paskelbė AB „Energijos skirstymo operatorius“ persiuntimo paslaugos dedamąsias:

  - perdavimo paslaugos kaina – 0,658 ct/kWh be PVM;

  - sisteminių paslaugų kaina – 0,615 ct/kWh be PVM;

  - pagal atskiras vartotojų grupes ir įtampą diferencijuota skirstymo paslaugos kaina.

   
   
   
   
   
   
   
   
 • Paskelbtos 2019 m. gamtinių dujų skirstymo ir perdavimo kainos

  Gamtinių dujų perdavimo ir skirstymo kainos yra vienos iš gamtinių dujų kainos sudedamųjų dalių. Lapkričio pabaigoje VKEKK patvirtino AB „Energijos skirstymo operatorius" gamtinių dujų skirstymo bei AB „Amber Grid“ gamtinių dujų perdavimo kainas 2019 metams.

  AB „Energijos skirstymo operatorius" vidutinė gamtinių dujų skirstymo kaina ateinantiems metams – 4,90 Eur/MWh. t.y. 11,3 proc. mažesnė, nei galiojusi 2018 metais. Gamtinių dujų skirstymo kaina vartotojų grupėms diferencijuojama pagal suvartojamą gamtinių dujų kiekį.

  Taip pat VKEKK patvirtino AB „Amber Grid“ perdavimo paslaugų kainas, kurios galios nuo 2019 m. sausio 1 d. Ilgalaikių gamtinių dujų pajėgumų perdavimo paslaugų kainos nustatomos atskirai įleidimo ir išleidimo taškuose.

   
   
   
   
   
   
   
   
 • Lapkričio mėnesį pradėtos mokėti kompensacijos už elektros įrenginius sklypuose

  Lapkričio mėnesį pradėtos mokėti pirmosios kompensacijos už ūkininkų sklypuose įrengtus elektros tinklų įrenginius. Energetikos ministerijos skaičiavimu, vienkartinių kompensacijų išmokėjimui, reikės 43 mln. eurų, jas gaus apie 8 000 gyventojų.

  Šią vienkartinę kompensaciją gali gauti žemės savininkai, kurių sklypo daliai nustatytas servitutas dėl elektros energetikos objektų ir kitų įrengimų eksploatavimo.

  Iš viso Lietuvoje yra apie 1 mln. sklypų, kuriuose stovi ESO įrengti elektros stulpai ir kiti įrengimai.

   
   
   
   
 • „LTC Baltija“: efektyvus apšvietimas ne tik padeda taupyti, bet ir kelia darbo našumą

  Viena didžiausių Latvijos namų ūkio prekių didmeninės prekybos bendrovių „LTC Baltija“ dirba jau nuo 1996-ųjų. Profesionali darbuotojų komanda kasdien bendrauja su daugiau nei 3 000 klientų, tarp kurių yra ir atskirų prekybos taškų, ir didžiųjų mažmeninės prekybos parduotuvių tinklų, pavyzdžiui, „Maxima“, „Rimi“, „DEPO“, „LaTS“, „Aibė“ ir daug kitų.

  Įspūdingam produkcijos asortimentui, nuolat kintantiems klientų poreikiams ir dinamiškai prekybos sektoriaus kasdienybei prireikia ir didelių patalpų: nuo biuro patalpų ir gaminių pavyzdžių demonstravimo salės iki didmeninės prekybos sandėlių, kuriuose bendrovės darbuotojai praleidžia didžiąją dienos dalį.

  Kaip aiškina bendrovės direktorė Daiga Kupšė, sandėliai yra svarbiausia didmeninės prekybos bendrovės dalis: „Būtent nuo to, kiek efektyviai dirbs mūsų sandėlio darbuotojai, priklauso, ar visi užsakymai bus atlikti laiku ir kiek galėsime plėsti verslą. Mūsų įmonei patalpų išlaikymas yra labai svarbi nuolatinių sąnaudų pozicija. Todėl nuolat ieškome, kaip pagerinti tiek bendrovės darbo organizavimą, tiek techninę bazę – padidinti energijos efektyvumą ir sumažinti patalpų išlaikymo sąnaudas.“

  Kaip pirmą žingsnį didinant energijos efektyvumą „LTC Baltija“ pasirinko šviesos diodų apšvietimo sprendimą visoms bendrovės patalpoms, o šį projektą įgyvendino „Enefit“ energijos efektyvumo sprendimų specialistai. Apšvietimo sistemų modernizavimas buvo logiškas pasirinkimas, nes, atsižvelgiant į didelį turimų patalpų plotą, tai padės gerokai sutaupyti. Be to, bendradarbiavimas su „Enefit“ leidžia šias išlaidas apmokėti pamažu – padengiant jas pinigais, sutaupytais už elektros energijos. Kita šios iniciatyvos priežastis buvo noras padidinti apšvietimo lygį, taip pagerinant darbo aplinkos kokybę. Geras apšvietimas sandėlyje labai svarbu, nes viskas turi būti gerai matoma, kad darbuotojai galėtų tiksliai nuskaityti prekių kodus ir išvengti klaidų savo kasdieniame darbe.

  „Enefit“ specialistai atliko visą apšvietimo sistemų modernizavimo ciklą visose bendrovės patalpose. Daugiausia pakeitimų padaryta tose sandėlių patalpose, kuriose anksčiau buvo įrengtas jau pasenęs metalo halogenų lempų apšvietimas, nes buvo suvartojama nemažai energijos, lempos dažnai gesdavo, tad jų priežiūra nuolat reikalavo papildomų išlaidų. Biuro patalpose dienos šviesos lempos pakeistos šviesos diodų šviestuvais. Toks apšvietimas užtikrina malonesnę akims šviesos temperatūrą ir palengvina darbą patalpose.

  Visas apšvietimo projektas – nuo pradinio skaičiavimo iki naujų įrenginių sumontavimo – truko du mėnesius ir, kaip teigia „Enefit“ energetikos sprendimų projektų vadovas Gatis Lazda, didžiausias iššūkis buvo įgyvendinti techninį sprendimą netrikdant kasdienio bendrovės darbo: „Net tada, kai vykdomi tokie dideli patalpų įrengimo darbai, suprantame, kad bendrovė negali sustabdyti darbo kelioms dienoms. Todėl visus šviesos diodų šviestuvų montavimo darbus suderinome su darbo grafiku. Tai leido išvengti papildomų netiesioginių investicijų, kurios dažnai pabrangina įvairius techninius projektus. Prisitaikymą prie kiekvieno partnerio specifikos laikome energijos efektyvumo investicijų projektų sėkmės raktu, nes kiekvienos bendrovės situacija ir optimalus jos sprendimas yra unikalūs.“

  Perėjimas prie šviesos diodų apšvietimo bendradarbiaujant su „Enefit“ komanda visiškai patenkino mūsų lūkesčius, kuriuos išsakėme pradėję vykdyti projektą. Labai pagerėjo darbo sąlygos sandėliuose, žmonės patenkinti. Šiuo metu mūsų elektros energijos sąnaudos sumažėjo daugiau nei 30 proc., tai leidžia padengti visas investicijas, nes išleidžiame mažiau už elektros energiją. Būtent „Enefit“ pasiūlyta energijos efektyvumo sprendimo finansavimo paslauga buvo vienas iš pagrindinių veiksnių, lėmusių, kodėl pradėjome bendradarbiauti. Be to, labai patogu, kad vienas partneris gali įgyvendinti visą projekto ciklą ir prisiima atsakomybę už konkretų sprendimą. „Enefit“ suteikiama garantija leidžia dar penkerius metus nesirūpinti apšvietimo sistemų priežiūra, todėl galėsime dar daugiau sutaupyti ateityje.

  Prognozuojama, kad „LTC Baltija“ perėjimo prie šviesos diodų apšvietimo projektas visiškai atsipirks per ketverius metus, nes buvo ne tik atnaujintos esamos apšvietimo sistemos, bet ir įrengta daugiau apšvietimo prietaisų. Be to, bendrovė planuoja sandėlių patalpose įrengti ir žmonių buvimo jose aptikimo jutiklius. Jie, panašiai kaip ir judesio jutikliai, įjungia ir išjungia apšvietimą, tačiau yra patogesni, nes reaguoja į kūno šilumą. Jei žmogus patalpoje nejuda, jutiklis vis tiek jį jaučia ir šviesa neišsijungia.

  „LTC Baltija“ direktorė Daiga Kupšė apie šį projektą: „Investicijų į energijos efektyvumą niekada negalima vertinti vien finansiniu aspektu. Jis turi įtakos darbo aplinkos kokybei, efektyvesniam procesų valdymui ir suteikia daugiau automatizavimo galimybių – kiekviena bendrovė gali rasti svarbių papildomų privalumų savo verslui.“

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai