Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

18.10 2018

Energetikos rinkos apžvalga, 2018 m. rugsėjis

Žana Klusovskienė

Valdybos narėAuksinis ruduo džiugina ne tik šiltu oru ir gražiu vaizdu pro langą, bet ir stabilesnėmis elektros energijos kainomis.

Rugsėjo mėnesį elektros energijos kaina Lietuvoje išaugo nežymiai. Elektros energijos kainų augimas lėtėja dėl sparčiai atsikuriančio Šiaurės šalių hidrobalanso. Ateityje tikimasi elektros energijos kainų mažėjimo ir dėl besibaigiančių techninės priežiūros darbų Šiaurės šalių branduolinėse elektrinėse. Tačiau aukštos Co2 kainos vis dar išlaiko kainą aukštesniame lygyje.

Verta paminėti, kad elektros jungties su Švedija „NordBalt“ remonto darbai baigti dviem savaitėm anksčiau nei planuota – spalio 12 dieną, todėl kainų skirtumas tarp Estijos ir kitų Baltijos šalių netrukus turėtų sumažėti.

Gamtinių dujų rinkoje rugsėjį buvo pastebimas kainų augimas dėl išaugusių naftos kainų ir padidėjusios dujų paklausos atšalus orams. Tačiau sulaukus šiltesnio spalio nei įprastai bei didėjant SGD perdavimui į gamtinių dujų sistemą pastebimos kainų mažėjimo tendencijos.

Nors elektros energijos ir gamtinių dujų kainos priklauso nuo sunkiai suvaldomų veiksnių, tikimės, jog situacija bus palanki, o energijos kainos išliks stabilios.

 • Elektros energijos kainos rugsėjį žemesnės nei prognozuota

  Nors rugsėjį buvo tikimasi didelio elektros energijos kainų šuolio, įvyko priešingai – kainos net nukrito. Estijoje elektros energijos kaina nukrito 8,0 %, arba iki 50,93 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 8,1 %, arba iki 51,00 euro už megavatvalandę, o Latvijoje – 0,1 %, arba iki 58,99 euro už megavatvalandę. Elektros energijos kaina pakilo tik Lietuvoje – 0,1 %, t. y. iki 59,11 euro už megavatvalandę. Elektros energijos kainos Latvijoje ir Lietuvoje, kaip ir anksčiau, išliko didžiausios dėl „NordBalt“ jungties priežiūros darbų, planuota, kad požeminių movų keitimo darbai truks iki spalio 28 dienos. Šiaurės šalyse elektros energijos kainos sumažėjo, tačiau dėl minėtų techninės priežiūros darbų didėjo kainų skirtumas tarp Estijos ir kitų Baltijos šalių.

  Bendro elektros energijos kainos mažėjimo iki metų pabaigos tikimasi dėl smarkiai pagerėjusio Šiaurės šalių hidrobalanso, jis rugsėjį padidėjo nuo 25,3 TWh trūkumo iki daugiausia 1,5 TWh trūkumo, o mėnesio pabaigoje net buvo susidaręs nedidelis perviršis. Rugsėjo gale priartėjo prie pabaigos ir didieji techninės priežiūros darbai Šiaurės šalių branduolinėse elektrinėse. Spalį darbai tebevyksta tik Lovysos elektrinės 1-ajame bloke ir „Ringhals“ elektrinės 2-ajame bloke. Tai reiškia, kad bendrai iki paskutinės spalio savaitės rinkai nebus pateikta daugiausia apie 750 MW galios.

  Nors laukiama tolesnio elektros energijos kainos mažėjimo, aukštą jos kainą padeda išlaikyti nuolat kylanti CO2 kvotų kaina. CO2 kvotų kaina rugsėjį, palyginti su mėnesio vidurkiu, vidutiniškai pakilo 13,4 %, arba iki 21,47 euro už toną, o pirmojoje rugsėjo pusėje kvotos kaina net viršijo 25 eurų už toną lygį. CO2 kvotų kainos ir toliau kyla, nes jų kiekis sumažėjo.

  Rugsėjo pabaigoje elektros energijos ateities sandorių kaina spaliui Suomijos kainų regione buvo 47,95 euro už megavatvalandę, todėl galima tikėtis, kad elektros energijos kaina toliau kris ir šį mėnesį. Mažesnė elektros energijos kaina Šiaurės šalyse reiškia, kad dėl „NordBalt“ jungties priežiūros darbų galima tikėtis dar didesnio skirtumo tarp kainų Estijoje ir kitose Baltijos šalyse, nes Latvijoje ir Lietuvoje elektros energijos paklausa nuolat auga, o turimų jungčių, atrodo, nepakanka kainų skirtumui sumažinti.

 • Naftos ir dujų kainos rugsėjį kilo

  „Brent“ žaliavinės naftos ateities sandorių vidutinė mėnesio kaina pakilo 7,1 %, arba iki 79,11 dolerio už barelį. Naujausia rugsėjo rinkos uždarymo kaina buvo 82,72 dolerio už barelį, palyginti su rugpjūčio pabaigos kaina, ji yra 6,9 % aukštesnė. Naftos kainai rugsėjį daugiausia įtakos turėjo atsargų mažėjimas Amerikoje ir JAV patvirtintos sankcijos Iranui, sustabdžiusios Irano naftos eksportą.

  Doleris euro atžvilgiu rugsėjį silpnėjo, vidutinis mėnesio EUR / USD kurso vertės pokytis buvo 0,1 % euro naudai. Naujausias EUR / USD mėnesio kursas buvo 1,1576.

  Dujų kainos rugsėjį gerokai pakilo. „GasPool“ kaina pakilo 17,2 %, arba iki 27,83 euro už megavatvalandę, o TTF – 16,7 %, arba iki 27,81 euro už megavatvalandę. Rugsėjį kainos kilo dėl vėsesnio oro padidėjus dujų paklausai.

  *„Gaspool“ yra Vokietijos dujų birža, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. „Gaspool“ ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • Žalioji elektros energija ekologiškam pakuočių gamintojui „PakMarkas“

  „PakMarkas“ jau 25 metus Lietuvos ir užsienio klientams teikia pakuočių ženklinimo bei pakavimo procesų automatizavimo paslaugas. Tikslios ir greitos paslaugos, ekologiška gamyba, aukšta spaudos kokybė – taip būtų galima apibūdinti šią įmonę.

  Pakuočių rinkoje keletą pastarųjų metų pastebimas augimas – vis didėja produktų dekoravimo paklausa, įmonės aktyviai ieško robotizavimo ir automatizavimo sprendimų. „Ši tendencija mus skatina nuolat stebėti turimus etikečių spausdinimo įrangos našumus, technologines galimybes bei išlaikyti kiekvieno kliento poreikį atitinkančią spausdinimo kokybę“, – pasakoja „PakMarkas“ kokybės vadovas Antanas Savickas.

  2016 metais įmonė investavo apie 3 mln. eurų etikečių spausdinimo mašinų bei spaudos kontrolės įrangos atnaujinimui. Ateinančiais metais numatomos investicijos tolimesniam veiklos modernizavimui. „Šiuo metu laukiame patvirtinimo dėl projekto „Investicijos į pramonės skaitmeninimą“. Šį projektą dalinai finansuoja ES struktūriniai fondai. Projekto investicijos – daugiau kaip 3 mln. eurų“, – ateities planais dalijasi A. Savickas.

  Įmonė elektros energijai per mėnesį vidutiniškai skiria apie 20 000 eurų arba 1 proc. biudžeto. Didžiają dalį elektros energijos sunaudoja gamybos įrengimai ir ventiliacija. Įmonė nuolat domisi naujovėmis bei efektyvaus energijos vartojimo galimybėmis. „Elektros energija tai produktas – visada gali surasti kaip dar efektyviau jį panaudoti. Besidomėdami energijos rinkos naujovėmis atrandame įdomių, veiksmingų sprendimų, kurie leidžia efektyviau naudoti energiją ir kartu užtikrintai žengti įmonės pasirinktu darnaus vystymosi keliu“ – sako A. Savickas.

  „PakMarkas“ dar 2014 metais investavo į modernią pastato valdymo sistemą, kuri leidžia nuotoliniu būdu kontroliuoti vėdinimo sistemų būseną. O prieš porą metų įgyvendintas apšvietimo modernizavimo projektas – gamybinėse patalpose naudotos liuminescencinės lempos pakeistos į LED šviestuvus. Šiuo metu vyksta pasiruošimo darbai 2019 metų pavasario projektui – ant įmonės stogo planuojama įrengti 150 kW saulės elektrinę.

  „Bendradarbiavimo su „Enefit“ pasirinkimą lėmė kainos ir patikimumo santykis. Kompanijos ekspertai detaliai išanalizavo mūsų suvartojamus energijos rodiklius ir pateikė optimalų sprendimą. „Enefit“ kas mėnesį siunčia energijos rinkos apžvalgą, kuri padeda suprasti elektros ir gamtinių dujų kainų pokyčius ir atitinkamai planuoti procesus įmonėje“, – bendradarbiavimo patirtimi dalijasi A. Savickas.

  „PakMarkas“ rūpinasi mus supančia aplinka, todėl perka „Enefit“ žaliąją elektros energiją rinkos kaina. Šis produktas padeda sutaupyti pasinaudojant žemesniais kainų periodais „Nord Pool“ elektros biržoje. Gamtines dujas įmonė perka fiksuota kaina sutartam laikotarpiui su galimybe keisti kainą įvykus reikšmingiems pokyčiams rinkoje.

  Žana Klusovskienė / Enefit UAB pardavimų vadovė

  Įmonė „PakMarkas“ man yra žinoma jau ne pirmus metus. Norėčiau ją apibūdinti kaip labai atsakingą, tiek aplinkai, tiek kaip partnerį, įmonę. Įmonė nedaro skubotų sprendimų – atsakingai ir planingai sprendžia iškilusius klausimus bei nuolat domisi inovatyviais produktais. Pažymėtina, kad klientas pasirinko pirkti elektros energiją rinkos kainomis, šis produktas pradeda sutaupyti ilgalaikėje perspektyvoje bei suteikia galimybę tinkamai ir laiku reaguoti į rinkos pokyčius.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis