Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

13.06 2018

Energetikos rinkos apžvalga, 2018 m. gegužę

Žana Klusovskienė

Valdybos narėKą tik prasidėjusi vasara lepina šiltu oru ir saulėtomis dienomis papildydama ir geros energijos atsargas. Tikimės, kad Jums puikiai sekasi rasti balansą tarp darbinės veiklos ir poilsio bei išnaudoti visus gerų orų pranašumus.

Vasara – atostogų metas. Tad jei būsite Vilniuje ir turėsite laisvo laiko, kviečiame Jus aplankyti „Enefit“ dovaną Vilniaus miestui – 3D spausdintuvu atspausdintą šviečiantį angelą, kuris į Vilnių žvelgia nuo mokslo ir technologijų parko „Saulėtekio slėnis“ stogo.

Mūsų pagrindinė bendrovė „Eesti Energia“ vasarą pradėjo svarbiomis naujienomis – jai priklausanti atsinaujinančios energijos įmonė „Enefit Green“ įsigijo vėjo elektrinių parkus Lietuvoje ir Estijoje valdančią „Nelja Energia“. Šis įsigijimas padės „Eesti Energia“ žengti į ateitį ir siekti išsikelto tikslo per ateinančius ketverius metus iki 40 proc. padidinti iš atsinaujinančių ir alternatyvių energijos išteklių pagamintą energijos kiekį.

Linkime pasimėgauti vasarišku oru bei nepamiršti papildyti savo gerosios energijos atsargų!

 • Gegužę elektros energijos kaina Lietuvoje kilo

  Estijoje gegužę elektros energijos biržos kaina nukrito 3,1 %, arba iki 38,66 euro už megavatvalandę, o Suomijoje – 3,9 %, arba iki 38,63 euro už megavatvalandę. Tačiau Latvijoje ir Lietuvoje elektros energijos biržos kainos išaugo iki 43,69 euro už megavatvalandę, t. y. Latvijoje kainos pakilo 9,1 %, o Lietuvoje – 8,7 %.

  Kainų kilimą Latvijoje ir Lietuvoje daugiausia lėmė didesni nei įprastai Estijos ir Latvijos perdavimo linijos apribojimai, atsiradę dėl šiltų orų.

  Elektros energijos biržos kaina buvo didelė dėl techninės priežiūros darbų „Forsmark“, „Ringhals“ ir Olkiluoto branduolinėse elektrinėse, kurios kartu užtikrina apie 3 000 MW bazinių gamybos pajėgumų. Be abejo, įtakos turi ir žemas Šiaurės šalių hidrobalansas bei didelės CO2 kvotų ir akmens anglių kainos.

  Žvelgiant tik į Šiaurės šalių hidrorezervus, galima pastebėti, kad šiuo metu rezervuaruose esantis vanduo viršija medianos lygį, tačiau kalnynuose sniego mažai, orai šilti ir sausi, todėl galima prognozuoti, kad vandens pritekės gerokai mažiau. Todėl artimiausiu metu elektros energijos kaina gali šiek tiek pakilti.

  CO2 kvotų kainos nuo 2017 metų trečiojo ketvirčio nuolat kyla, šiuo metu prognozuojama, kad kvotų kainos stabilizuosis ties 15 eurų už toną riba.

  Ateities prieš mėnesį sandoriams, Suomijos elektros energijos kainų regione gegužę, birželiui buvo fiksuojama 46,40 euro už megavatvalandę kaina. Tai reiškia, kad birželio viduryje tokios kainos galima tikėtis ir Estijoje. Šiuo atveju pagrindinis veiksnys yra baigti Šiaurės šalių branduolinių elektrinių techninės priežiūros darbai, dėl kurių kaina gali dar šiek tiek sumažėti. Latvijoje ir Lietuvoje tebesitęsiant šiltiems orams ir birželį galima tikėtis kelių eurų skirtumo, palyginti su Estijos kainomis.

 • Naftos ir dujų kainos toliau kilo

  Vidutinė mėnesio „Brent“ žaliavinės naftos kaina ateities sandoriuose pakilo 7,3 %, arba iki 77,36 dolerio už barelį, paskutinė gegužės mėnesio rinkos uždarymo kaina buvo 77,59 dolerio už barelį. Kainų kilimą lėmė JAV sankcijos Iranui ir mažėjantys rezervai.

  Tačiau mėnesio pabaigoje kainą padėjo sumažinti Saudo Arabijos ir Rusijos diskusijos dėl to, ar keisti OPEC gamybos apribojimus, kurie kilstelėjo dabartinę naftos kainą į 2014 metų lygį.

  Europoje naftos kainos kilimą skatino stiprėjantis doleris dėl didėjančio JAV vidaus vartojimo, lūkesčiai, kad Federalinė rezervų sistema padidins palūkanų normas, ir planai įvesti importo mokesčius. Doleris euro atžvilgiu gegužę sustiprėjo 3,7 %, o vidutinis mėnesio EUR / USD kursas buvo 1,1784. Paskutinę rinkos mėnesio dieną EUR / USD kursas buvo 1,1699.

  Dujų rinkoje pakilo ateities sandorių prieš mėnesį kainos – „Gaspool“ 12,5 %, arba iki 21,57 euro, o TTF – 12,0 %, arba iki 21,66 euro už megavatvalandę. Kainų kilimą lėmė didesnis dujų poreikis elektros energijos gamybai ir techninės priežiūros darbai Norvegijos dujų gavybos telkiniuose.

  *„Gaspool“ yra Vokietijos dujų birža, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. „Gaspool“ ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • Buitinių vartotojų elektros rinkos liberalizavimas Lietuvoje

  Siekiant sudaryti sąlygas buitiniams vartotojams pasirinkti norimą tiekėją bei užtikrinti mažesnes kainas, elektros rinkos liberalizacija numatyta strateginiuose Europos Sąjungos ir regioniniuose dokumentuose bei Baltijos šalių regiono energetikos plėtros plane (BEMIP).

  Elektros rinka buitiniams vartotojams jau yra liberalizuota daugumoje regiono valstybių - Estijoje, Latvijoje, Danijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Norvegijoje.

  Lietuvoje buitinių vartotojų elektros rinka liberalizuota tik iš dalies - vartotojai turi teisę pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją, tačiau nepriklausomi tiekėjai negali konkuruoti su reguliuojama ESO kaina buitiniams vartotojams.

  Enegetikos ministerijos iniciatyva atlikta Liberalizavimo galimybių studija, kurioje numatytos galimybės bei veiksmai elektros rinkos liberalizacijai nuo 2020 metų.

  Atlikto tyrimo metu pastebėta, jog sėkmingam rinkos liberalizavimui būtini išmanieji elektros apskaitos prietaisai buitiniams vartotojams bei energijos suvartojimo centralizuotos duomenų bazės diegimas. Masinis išmaniųjų skaitiklių diegimas Lietuvoje bus pradedamas 2019 metais.

  Rinkos liberalizavimas būtų naudingas vartotojams – didesnė nepriklausomų tiekėjų konkurencija gerintų sąlygas. Didžiausią naudą gautų vartotojai perkantys elektros energiją rinkos kaina, išmaniųjų skaitiklių bei išmaniųjų buitinių prietaisų naudojimas suteiktų galimybę didžiausią elektros vartojimą perkelti į paros laiką, kai elektros kaina žamiausia.

 • „Eesti Energia“ grupei priklausanti įmonė „Enefit Green“ įsigijo „Nelja Energia“

  „Eesti Energia“ antrinė atsinaujinančios energetikos įmonė „Enefit Green“ perims 100 proc. vėjo energijos gamintojos „Nelja Energia“ akcijų. Akcijų paketas perkamas už 289 mln. eurų sumą. „Enefit Green“ taip pat perims „Nelja Energia“ finansinius įsipareigojimus, kurie šiuo metu siekia 209 mln. eurų.

  „Strateginis „Eesti Energia“ tikslas – grupės portfelyje iki 2022-ųjų padidinti iš atsinaujinančių ir alternatyvių energijos šaltinių pagamintos elektros energijos dalį iki 40 procentų. Be naujų energijos gamybinių pajėgumų įrengimo, vienas iš būdų pasiekti šį tikslą – tai tinkamų kompanijų įsigijimas. Kai metų pradžioje sužinojome apie „Vardar“ planus parduoti „Nelja Energia“, susidomėjome tuo, nes tai mums turėtų padėti įgyvendinti savo strategiją“, – teigia „Eesti Energia“ valdybos pirmininkas Hando Sutteris.

  Bendrovę „Nelja Energia“ įsigijusi „Enefit Green“ tampa sparčiausiai augančiu energijos iš atsinaujinančių šaltinių gamintoju Baltijos jūros regione. „Atsinaujinanti energetika turi šviesią ateitį, o mes norime prie jos prisidėti“, – sako „Enefit Green“ vadovas Aavo Kärmasas.

  Pasak A. Kärmaso, įvertinus „Enefit Green“ ir „Nelja Energia“ vystomus projektus atsinaujinančios energetikos srityje, yra daug galimybių tolesnei plėtrai. „Ateityje save matome kaip atsinaujinančios energijos gamintoją Estijoje, Suomijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje. Šiose rinkose „Eesti Energia“ per savo antrines įmones veikia ir kaip energijos pardavėjas“, – teigia A. Kärmas.

  Gavus konkurencijos priežiūros institucijų Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje pritarimą ir užbaigus „Nelja Energia“ įsigijimo sandorį, „Enefit Green“ pagaminamos žaliosios elektros kiekis padidės beveik 3 kartus – nuo šiandieninių 0,4 TWh iki daugiau kaip 1 TWh per metus.

 • Bendradarbiavimas trunkantis nuo elektros energijos rinkos atvėrimo pradžios

  Įmonė „Foboss Viens“ atstovauja vaikiškų žaidimų parduotuvių tinklui „Lāčuks“. Jau beveik 25 metus ji sėkmingai aprūpina vaikus žaidimais visuose didžiuosiuose Latvijos miestuose ir rajonų centruose. Plečiantis parduotuvių tinklui, daugėja bendrovei nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto. Dalį nekilnojamo turto sudaro minėtos parduotuvės „Lāčuks“ patalpos, kitą dalį siūloma nuomoti ilgalaikiams, potencialiems bendradarbiavimo partneriams, kurie formuoja antrąją veiklos sritį – nekilnojamojo turto. Nekilnojamo turto rinkoje įmonė žinoma pavadinimu FOBOSS REAL ESTATE.

  „Foboss Viens“ nekilnojamojo turto valdytojas Atis Bute teigia: „Jei kalbame apie plėtrą nekilnojamojo turto srityje, tai tikrai galėtų reikšti bendrovės portfelio vertės augimą ir naujų klientų, galbūt ir investuotojų, pritraukimą. Daug dalykų priklauso nuo būsimos Rygos plėtros strategijos ir greičio, ypač Šiaurės transporto ašies statybos, tai labai pagerins infrastruktūrą ir žymiai padidins vieno iš įmonei priklausančių objektų vertę. Ne mažiau svarbi užduotis yra energijos išteklių vartojimo mažinimas, prie kurios jau sėkmingai dirbame, neabejotinai ir toliau dėsime visas pastangas, kad taptume labiau aplinką tausojančia bendrove.“

  Reikėtų pripažinti, kad šiuo metu nekilnojamojo turto rinka yra vienas iš dinamiškiausiai augančių sektorių Latvijoje. Ilgą laiką nekilnojamojo turto rinka domina ne tik profesionalius rinkos dalyvius – brokerius, už plėtrą atsakingus asmenis, bet ir fizinius bei juridinius asmenis, kurie nori investuoti ar jau investavo savo lėšas į nekilnojamąjį turtą. Tokiomis investicijomis dažnai siekiama ne tik pagerinti gyvenimo ar darbo aplinkos sąlygas, bet ir gauti pelno iš kapitalo.

  Komentuodamas išlaidų planavimo svarbą, A. Bute teigia: „Aš nežinau įmonės, kuriai būtų nesvarbus finansinio srauto planavimas. Galiu tvirtai pasakyti, kad tiesioginė elektros energijos kaina sudaro didelę finansinio srauto dalį, ir mes džiaugiamės, kad bendradarbiaudami su „Enefit“ turime galimybę sumažinti šias išlaidas tiek patys, tiek savo nuomininkams. „Foboss Viens“ ir „Enefit“ bendradarbiauja jau nuo tada, kai buvo atverta elektros energijos rinka. Tuo metu palyginus elektros energijos kainos pasiūlymus, buvo padaryta išvada, kad tarp jų yra didelių skirtumų, dėl kurių buvo nuspręsta pradėti bendradarbiauti su nauju rinkos dalyviu „Enefit“. Atsivėrus dujų rinkai, pasinaudojome proga ir sudarėme dar vieną sutartį su „Enefit“ dėl gamtinių dujų tiekimo, pasirinkę fiksuotos kainos produktą, kuris padeda mums apsisaugoti nuo neapibrėžtumo ir nemalonių staigmenų pereinamuoju laikotarpiu, – aiškina A. Bute. – Mes, kaip ir daugelis, buvome ne išimtis – nežinojome, kokių staigmenų tikėtis, prasidėjus naujam šildymo sezonui. Šiuo metu perkame energijos išteklius už fiksuotą kainą. Ši kainų nustatymo galimybė suteikia garantiją ir apsaugo nuo nemalonių staigmenų, mes esame patenkinti tuo, ką „Enefit“ suteikia.“

  Edgars Ostaņēvičs/ SIA Enefit Pardavimų vadybininkas

  „Foboss Viens” - klientas, su kuriuo labai lengva bendradarbiauti, visada aiškiai išsako savo poreikius, todėl rasti geriausią sprendimą klientui tikrai nėra sudėtinga. Foboss Viens elektros energiją perka fiksuojant kainą pasirinktam laikotarpiui Estijoje, su kintama dalimi už elektros perdavimą iš Estijos į Latviją, kuri skaičiuojama pagal kiekvieną valandą susidariusį kainų skirtumą. Gamtines dujas klientas perka fiksuota kaina, šie produktų pasirinkimai suteikia galimybę planuoti kaštus elektros energijai ir taip valdyti finansinį srautą.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis