Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

15.05 2018

Energetikos rinkos apžvalga, 2018 m. balandžio

Žana Klusovskienė

Valdybos narėArtėjanti vasara bei vis šylantis oras ne tik suteikia energijos bei skatina mus imtis naujų iššūkių, bet ir daro teigiamą įtaką elektros energijos kainoms rinkoje.

Nors šių metų pirmojoje pusėje elektros energijos kainos laikėsi aukštame lygyje, balandžio mėnesį pastebėtas elektros energijos kainų kritimas. Tačiau, dėl žemo hidrorezervų lygio ir aukštų kainų CO2 kvotų rinkoje, elektros energijos kainos laikosi aukštesniame lygyje nei ankstesniais metais tuo pačiu laikotarpiu.

Pavasariniai pokyčiai pastebimi ir mūsų pagrindinės įmonės „Eesti Energia“ veikloje. Balandžio mėnesį bendrovė tęsė „Enefit“ prekės ženklo plėtrą į Skandinavijos rinką – pradėti pardavimai Švedijoje. Tai šeštoji rinka, kurioje veiklą vykdo „Enefit“. Švedijoje bendrovė dėmesį skiria skaitmeniniams sprendimams ir lankstiems energijos įsigijimo pasiūlymams.

Taip pat norime pasidžiaugti kolegomis Lenkijoje, kurie jau metus sėkmingai vykdo veiklą bei balandį įsikūrė naujame „Enefit“ biure. Kolegoms padovanojome dviratį, visgi aktyvus laisvalaikis ir sveika gyvensena padeda generuoti naujas idėjas bei išlikti motyvuotiems

Linkime ir Jums pasimėgauti vasarišku oru bei atkurti savo energijos atsargas!

 • Dėl balandį atšilusio oro elektros energijos kainos nukrito

  Kaip ir buvo tikėtasi, balandį prasidėjus šiltajam sezonui elektros energijos kainos krito. Estijoje elektros energijos biržos kaina nukrito 12,0 % arba iki 39,88 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 11,8 % arba iki 40,21 euro, Latvijoje – 13,2 % arba iki 40,03 euro, o Lietuvoje – 12,8 % arba iki 40,18 euro už megavatvalandę.

  Remdamiesi ateities sandoriais, balandžio pradžioje prognozavome, kad vidutinė mėnesio elektros energijos kaina bus apie 40,30 €/MWh. Kadangi oras buvo gana geras ir šiltas, elektros energijos biržos kaina susiformavo tokia, kokios tikėjomės.

  Dėl sezoniškumo pavasario pabaigoje laukiama elektros energijos biržos kainų kritimo, nors šiuo metu dėl žemo hidrorezervų lygio ir aukštų kainų CO2 kvotų rinkoje elektros energijos kainos yra gana aukštos. Palyginti su praėjusių metų balandžiu, elektros energija Baltijos šalyse ir Suomijoje kainuoja vidutiniškai 27,8 % daugiau. Kadangi CO2 kvotų rinkoje balandžio pabaigoje buvo užfiksuoti praėjusių metų skaičiai, galima tikėtis nuosaikaus kvotų kainų mažėjimo. Fundamentalesni pokyčiai mažėjant bendram kvotų kiekiui gali lemti, kad kvotų kainos išliks aukštesniame lygyje.

  Nors šių metų pirmąjį ketvirtį sniego kiekis Šiaurės šalyse buvo pakankamas, hidrorezervų balanse vis dar gali būti kritimo tendencijų, tai kartu turi įtakos ir elektros energijos kainai tiek artimiausiu metu, tiek tolesnėje perspektyvoje. Elektros energijos gamybos srityje balandį taip pat buvo gana didelių sutrikimų. Pavyzdžiui, balandžio 13 d. prasidėjo „Forsmark“ branduolinės elektrinės trečiojo bloko metiniai techninės priežiūros ir kuro pildymo darbai. Metiniai techninės priežiūros darbai prasidėjo ir antrajame Olkiluoto branduolinės elektrinės bloke.

  Remiantis ateities sandorių „prieš mėnesį“ uždarymo kainomis, galima tikėtis, kad gegužę vidutinė elektros energijos kaina Baltijos šalyse ir Suomijoje gali būti apie 36,60 €/MWh – dabar tai atrodo pagrįsta ir realu.

 • Naftos ir dujų kainos ūgtelėjo, doleris sustiprėjo

  „Brent“ žaliavinės naftos kainai balandį turėjo įtakos gana įtempta padėtis Artimuosiuose Rytuose ir nerimas, kad JAV gali patvirtinti Iranui naujas sankcijas. Tačiau mėnesio pabaigoje užfiksuota labai didelė naftos gamyba JAV padėjo sulaikyti kainų kilimą.

  Vidutinė „Brent“ žaliavinės naftos kaina ateities sandoriuose balandį buvo 71,76 dolerio už barelį (palyginti su kovu, pakilo 7,6 %), o balandžio uždarymo kaina buvo 75,17 dolerio (7,0 % didesnė nei kovą).

  Didesnę naftos kainą palaiko ir doleris, kuris sustiprėjo dėl JAV Federalinės rezervų sistemos pelningumo ilgesnėje perspektyvoje ir JAV užimtumo statistikos, kurios buvo laukiama mėnesio pabaigoje. EUR/USD kursas balandį nukrito 0,5 %, t. y. iki 1,2275, balandžio pabaigoje vienas euras kainavo 1,2079 dolerio.

  Dujų kainos augo kartu su naftos kainomis – atitinkamai „Gaspool“ 4,2 % arba iki 19,09 euro už megavatvalandę, o TTF – 4,2 % arba iki 19,27 euro už megavatvalandę. Kainą didino ir sumažėjęs dujų tiekimas iš Norvegijos bei vėsesnis oras nei mėnesio viduryje.

  *„Gaspool“ yra Vokietijos dujų birža, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. „Gaspool“ ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • Elektrą gaminantys vartotojai už pasinaudojimą tinklais galės sumokėti elektra

  Seimas priėmė Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pataisas, kurios įsigaliojo nuo šių metų gegužės 1 dienos.

  Nuo šiol savo poreikiams elektrą gaminantys vartotojai už pasinaudojimą elektros tinklais galės atsiskaityti ne vienu, o keturiais būdais:

  • nustatytas tarifas už susigrąžintas kWh;
  • pastovus mėnesinis mokestis už elektrinės galią (kW);
  • abu, bet mažesni pirmieji mokesčiai (pastovi dalis už elektrinės galią ir kintamo tarifo dalis už susigrąžintą energiją);
  • mokėjimas pagaminta elektros energija (VKEKK nustatyta energijos dalis lieka tinkle).

  Iki šiol privačiose atsinaujinančius energijos išteklius naudojančiose elektrinėse pagaminta ir savo poreikiams nepanaudota elektros energija buvo patiekama į elektros tinklus. Esant poreikiui, gaminantis vartotojas gali susigrąžinti į tinklą patiektą energiją, tačiau turi sumokėti Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) nustatytą tarifą.

  Po šių įstatymų pataisų priėmimo, už pasinaudojimą elektros tinklais galima mokėti vienu iš keturių būdų, kuris geriausiai atitinka namų ūkio vartojimo ir gamybos poreikius.

 • Eesti Energia – pradeda prekiauti elektra Švedijos rinkoje

  Didžiausia elektros energijos gamintoja Baltijos šalyse „Eesti Energia“ įžengė į Švedijos rinką – joje per savo antrinę įmonę „Enefit“ verslo ir namų vartotojams pasiūlys įsigyti elektros.

  Švedijoje bendrovė dėmesį skirs skaitmeniniams sprendimams ir lankstiems energijos įsigijimo pasiūlymams, kurie verslui ir individualiems vartotojams padės geriau valdyti savo elektros energijos poreikius.

  „Švedijos elektros rinka yra atvira, skaidri ir sklandžiai veikia jau daugiau kaip 20 metų. Be to, švedai yra linkę aktyviai keisti energijos tiekėjus, jaučiamas didelis vartotojų susidomėjimas naujais paslaugų pasiūlymais, noriai išbandomi nauji sprendimai. Nors Švedijos elektros rinka, palyginti su kitomis rinkomis, yra toli pažengusi, mes sieksime pasiūlyti inovatyvių sprendimų, kurie prisidėtų prie tolesnės jos plėtros“, – teigia „Eesti Energia“ valdybos pirmininkas Hando Sutter.

  Verslo įmonėms „Enefit“ pasiūlys valdyti visą jų elektros energijos įsigijimo strategiją arba, priklausomai nuo kliento pasirinkimo, galės tiekti tik elektros energiją. Privačių vartotojų srityje „Enefit“ planuoja pasiūlyti biržos ar fiksuotos kainos, taip pat į šeimų poreikius orientuotų elektros energijos produktų. Bendrovė sudarys galimybę sutartis dėl elektros įsigijimo klientams pasirašyti skaitmeniniais kanalais, įskaitant ir išmaniąją programėlę.

  Švedija tapo šeštąja rinka, kurioje „Eesti Energia“ pasiūlė energijos produktų. „Eesti Energia“ ir jos antrinė įmonė „Enefit“ prekiauja elektros ir dujų produktais Estijos, Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos rinkose, o neseniai pradėta prekyba elektra Suomijoje.

 • Kombinuotas elektros energijos pirkimas padeda „Saarioinen“ užkariauti paruošto maisto rinką

  „Saarioinen Eesti OÜ“ – viena stambiausių paruošto maisto aukštųjų technologijų gamykla Estijoje. Raplos mieste veikiančios gamyklos asortimentą sudaro įvairūs paruošto maisto produktai: blynai, sriubos, troškiniai, sumuštiniai, salotos ir apkepai. Šiuo metu įmonė Estijos rinkoje parduoda apie 120 skirtingų produktų rūšių po prekės ženklais Mamma ir Mamma Let´s Go.

  Plėsdama asortimentą „Saarioinen“ vis daugiau dėmesio skiria skirtingoms vartotojų grupėms, teigia rinkodaros vadovas Taavi Rechepapp: „Mes sau griežtai apibrėžėme skirtingus vartotojų profilius, siūlydami jiems iš grynų žaliavų pagamintus produktus. Geros žaliavos, stabili kokybė ir skonis mums yra itin reikšmingi.“

  „Saarioinen“ klientai – tai visi stambiausi mažmeninės prekybos tinklai, taip pat motininė įmonė Suomijoje, kuriai gaminama produkcija sudaro apie 40 % visos gamybos apimties. Per pastaruosius keletą metų pagamintos produkcijos augimo vidurkis sudaro apie 15-20 % per metus – tai greičiau negu bendras maisto pramonės rinkos augimas“, - pažymi Rechepapp.

  Praėjusiaisiais metais įmonė Saarioinen pagamino beveik 650 tonų blynų: jeigu sudėti juos vienas ant kito, gausime 211 bokštų, kurių aukštis prilygsta Raplos bažnyčios bokšto aukščiui, o praėjusiaisiais metais pagaminta sriuba galima buvo pamaitinti netgi 2 milijonus žmonių.

  Be kiekybės įmonei itin svarbi pagamintų patiekalų kokybė. 2010 ir 2016 metais „Saarioinen“ buvo suteiktas apdovanojimas geriausių Estijos maisto produktų konkurse, kategorijoje „Geriausias metų vartoti paruoštas maisto produktas“. Kuriant naujus produktus ir pakuotes įdėmiai stebimos tarptautinės maisto tendencijos, o patarimų klausiama ir savo klientų, ir darbuotojų.

  Stabilus elektros energijos tiekimas yra itin svarbus stambios pramonės darbui užtikrinti: „Praktiškai pusė mūsų suvartotos elektros energijos suvartojama šalčiui gaminti: gamybinėms ir sandėliavimo patalpoms aušinti, taip pat staigiam maisto produktų užšaldymui po terminio apdorojimo. Netgi nedidelis įtampos sutrikimas arba elektros energijos tiekimo nutraukimas gali sukelti didelę sumaištį gamyboje ir sukelti piniginę žalą, nes būtų nukrypta nuo maisto gamybos proceso“, aiškina techninio aptarnavimo vadovas Albert Ernesaks.

  „Renkantis elektros energijos paketą mums buvo svarbu žinoti, kad perkame elektros energiją už sąžiningą rinkos kainą. Taip pat norėjosi išvengti stiprių kainos svyravimų, kad sudarant biudžetą galima būtų tiksliau suprognozuoti išlaidas elektros energijai. Tokiu būdu mes pasirinkome kombinuotą paketą, kurį sudaro rinkos ir fiksuota kainos. Koncernas „Eesti Energia“ galėjo mums pasiūlyti geriausią kainą tarp konkurentų, taip pat pradžiugino ir tai, kad kiekvieną naują sutartinį laikotarpį siūloma geresnė kaina, negu buvo anksčiau“, - pažymi Ernesaks.

  Stambiųjų klientų administratorius Janek Suvinymm:

  „Saarioinen OÜ“ – bendradarbiavimo partneris, kuris siekia sėkmės ir stebi inovacijas, kuris perkant elektros energiją naudojasi visais rinkos siūlomais instrumentais ir sumažina savo ilgalaikes rizikas. Džiaugiuosi, kad mes padedame priimti klientui palankius sprendimus“.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Birželis