Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

13.03 2018

Energetikos rinkos apžvalga, 2018 m. vasaris

Sander Randver

Rinkos analitikas


Dėl šalto žiemos oro elektros energijos biržos kainos vasarį visuose kainų regionuose pakilo daugiau, nei tikėtasi. Estijoje ir Suomijoje elektros energijos kainos išaugo 16,9 proc., arba iki 43,36 euro už megavatvalandę. Latvijoje elektros energijos kaina pakilo 15,7 proc., arba iki 43,48 euro, o Lietuvoje – 15,6 proc., arba iki 43,49 euro už megavatvalandę. Priartėjus šalčio bangai prognozavome, kad vasario pabaigoje Baltijos šalyse elektros energijos kaina sieks 41,80 euro už megavatvalandę, tačiau dėl žemos temperatūros elektros energijos kaina išaugo dar daugiau.

Toliau pateikiamos išsamesnės visų šių temų apžvalgos.

 • Šaltas vasaris elektros energijos kainas pakėlė iki lubų

  Dėl šalto žiemos oro elektros energijos biržos kainos vasarį visuose kainų regionuose pakilo daugiau, nei tikėtasi. Estijoje ir Suomijoje elektros energijos kainos išaugo 16,9 proc., arba iki 43,36 euro už megavatvalandę. Latvijoje elektros energijos kaina pakilo 15,7 proc., arba iki 43,48 euro, o Lietuvoje – 15,6 proc., arba iki 43,49 euro už megavatvalandę. Priartėjus šalčio bangai prognozavome, kad vasario pabaigoje Baltijos šalyse elektros energijos kaina sieks 41,80 euro už megavatvalandę, tačiau dėl žemos temperatūros elektros energijos kaina išaugo dar daugiau.

  Šalti ir nevėjuoti orai, elektrinių gedimai ir jungčių apribojimai lėmė itin aukštas kainas antroje mėnesio pusėje, jos siekė beveik 250 eurų už megavatvalandę. Dėl ilgai išsilaikiusių šaltų orų, net žemiausia valandinė elektros energijos kaina buvo pakankamai aukšta – 25,56 euro už megavatvalandę.

  Anglies dioksido kvotų kainos vasarį toliau kilo ir pasiekė 8,78–10,13 euro už toną. Praėjusių metų vasarį kvotų kainos buvo 4,89–5,38 euro už toną, taigi beveik perpus mažesnės.

  Tikimasi, kad dėl sezoniškumo kovą vidutinė elektros energijos kaina sumažės. Remiantis ateities sandoriais galima tikėtis, kad vidutinė kovo elektros energijos kaina bus 38,15 euro už megavatvalandę.

 • Naftos rinka krito, o dujų rinka smarkiai augo

  Naftos kainos smuko dėl išaugusių JAV atsargų ir Irano planų didinti naftos gavybą. Kita vertus, naftos kaina gali likti aukštesnė dėl Saudo Arabijos patvirtinimo, kad baigiant galioti OPEC susitarimui rinkoje gali susidaryti deficitas.

  Prie naftos kainos didėjimo prisidėjo ir vasario mėnesį 1,0 proc. susilpnėjęs doleris. Vidutinis euro ir dolerio kursas vasarį buvo 1,2342. „Brent“ žaliavinės naftos kaina vasarį nukrito 4,6 proc., vidutinė mėnesio kaina buvo 65,9 dolerio už barelį.

  Kaip ir elektros energijos kaina, dėl šaltų orų stipriai pakilo dujų kaina. Dėl netikėtai didelės paklausos kilo nerimas, ar dujų atsargų apskritai yra pakankamai, todėl dujų rinkoje susiformavo per pastaruosius dešimt metų aukščiausios kainos. „Gaspool“ kaina vasarį pakilo 6,5 proc., arba iki 19,70 euro už megavatvalandę, o TTF kaina – 15,6 proc., arba iki 21,50 euro už megavatvalandę.

  *„Gaspool“ yra Vokietijos dujų birža, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. „Gaspool“ ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • 2017 metais Lietuva suvartojo rekordinį kiekį elektros energijos

  2017 metais Lietuvoje buvo suvartotas rekordinis kiekis elektros energijos - 10,76 TWh, tai didžiausias elektros energijos suvartojimas nuo 1992 metų.2016 metais Lietuvoje suvartota 2,8 proc. mažiau elektros energijos nei praeitais metais.

  Išaugęs elektros suvartojimas pastebimas beveik visuose sektoriuose. Lyginant su 2016 metais, žemės ūkio sektoriaus suvartojimas išsaugo 4,4 proc., pramonės – 3,9 proc., paslaugų sektoriaus 1,8 proc. Kiek kitokia situacija transporto sektoriuje – suvartota 0,1 proc. mažiau elektros energijos. Namų ūkių suvartojimas išsaugo 2 proc.

 • Per 2017 metus „Enefit“ padidino pajamas ir užimamą rinkos dalį

  Kovo pradžioje vykusioje spaudos konferencijoje „Enefit“ viešai pristatė 2017 metų finansinius rezultatus.

  Nepriklausomo energijos tiekėjo „Enefit“ pajamos per 2017 metus sudarė 24,3 mln. eurų ir buvo 5,3 proc. didesnės negu ankstesniais metais. Per pastaruosius metus maždaug ketvirtadaliu išauginusi savo klientų gretas bendrovė elektros energiją šiuo metu tiekia 1,1 tūkst. šalies įmonių ir organizacijų, dujas – apie 70 įmonių.

  Dėl išvestinių finansinių priemonių įtakos buhalteriniam rezultatui, per 2017 m. bendrovė fiksavo 1,36 mln. eurų nuostolį. Per ankstesnius metus „Enefit“ buvo uždirbusi apie 2,2 mln. eurų pelno.

  Per praėjusius metus „Enefit“ iš viso patiekė 761 GWh elektros energijos galutiniams vartotojams. Bendrovės užimama verslo klientų elektros rinkos dalis per minimą laikotarpį išaugo nuo 8 proc. iki beveik 12 procentų. Be to, 44 proc. visos parduotos elektros buvo gauta iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

  „Eesti Energia“ pagamino didžiausią elektros energijos kiekį

  Pagrindinė įmonė „Eesti Energia“, kuriai priklauso bendrovė „Enefit“, per 2017 m. gavo 754 mln. eurų pajamų, kurios buvo 2 proc. didesnės negu prieš metus. Įmonės pelnas iki mokesčių, palūkanų ir amortizacijos atskaitymų (EBITDA) praėjusiais metais sudarė 264 mln. eurų.

  „Eesti Energia“ ir toliau išlaikė energijos gamybos lyderės poziciją Baltijos šalyse ir per praėjusius metus pagamino iš viso 9,7 TWh elektros energijos. Palyginti su 2016 m., įmonės pagamintas elektros kiekis išaugo 7 proc. ir buvo didžiausias per pastaruosius ketverius metus. Įmonė per praėjusius metus taip pat pagamino rekordinį skalūninės naftos kiekį – 395 tūkst. tonų, o iš viso išgauta apie 16 mln. tonų naftingųjų skalūnų.

  „Eesti Energia“ investicijos per 2017 m. sudarė 144 mln. eurų, o grupei priklausančios įmonės išplėtė savo veiklą į Lenkijos, Švedijos ir Suomijos rinkas.

 • „Ilgezeem“ – kokybės etalonas, puoselėjantis tradicijas ir senus receptus

  Bendrovė „Ilgezeem“ – maisto produktų, nealkoholinių ir alkoholinių gėrimų gamintoja, turinti seną istoriją ir siūlanti platų produkcijos asortimentą. Bendrovė siekia, kad jų produkcija taptų kokybės etalonu, puoselėja tradicijas ir senus receptus.

  Alaus darykla „Ilgezeem“ aktyviai ir sėkmingai dalyvauja festivaliuose ir parodose, ten užima pirmaujančias pozicijas. Sėkmingai kurianti naujus gėrimus ir išlaikanti aukštą produkcijos kokybę, bendrovė „Ilgezeem“ 2017 metų rudenį tarptautiniame profesionalios degustacijos konkurse „Baltic Beer Star“ gavo šešis medalius.

  Bendrovės gaminamos produkcijos paklausai būdingas sezoniškumas. Žiemos sezonas yra ramusis laikotarpis, o intensyvusis sezonas prasideda balandžio pabaigoje, žinoma, viskas priklauso nuo oro sąlygų. Pavyzdžiui, tokia vėsi ir lietinga vasara, kokia buvo pernai, bendrovei yra didelis išbandymas. „Žvelgdami į ateitį, planuojame išplėsti produkcijos asortimentą eksporto rinkoms, šiuo metu bendrovės „Ilgezeem“ gėrimai eksportuojami į 13 šalių, planuojama nauja eksporto kryptis – Ispanijos rinka“, – ateities planais dalijasi bendrovės „Ilgezeem“ techninės dalies vadovė Skaidrīte Pūce.


  Bendrovės konkurencingumo ir veiklos plėtros pagrindas yra rūpestinga finansų analizė, apimanti ir išlaidų planavimą, kurį įmonės savininkai reguliariai svarsto valdybos susirinkimuose. Elektros energija bendrovei „Ilgezeem“ yra būtina, be jos būtų neįmanoma dirbti, neveiktų gamybos įrenginiai, be to, įrenginių valdymas yra kompiuterizuotas.

  Elektros energiją bendrovė pasirinko pirkti už fiksuotąją kainą. Bendrovės „Ilgezeem“ techninės dalies vadovė mano, kad atsižvelgiant į istorines kainas vasaros sezonu energijos resursus labiau apsimokėtų pirkti už biržos kainą, tačiau šio produkto pasirinkimas nepritaikytas bendrovės pagamintos produkcijos savikainos skaičiavimui, todėl atsirastų gatavos produkcijos pardavimo kainos neatitiktis.

  „Bendradarbiauti su bendrove „Enefit“ pradėjome jau seniai. Labai vertiname bendrovės skiriamą dėmesį ir konsultacijas visais klausimais – tiek dėl kainų pasiūlymų, tiek dėl energetikos rinkos tendencijų ir plėtros. Pernai atvertoje gamtinių dujų rinkoje be bendrovės „Enefit“ patarimų būtų buvę sunku stebėti pokyčius ir priimti reikiamus sprendimus. Šio sektoriaus aktualijas padeda suprasti ir bendrovės „Enefit“ rengiami seminarai, kuriuose reguliariai lankomės, kad sužinotume naujienas ir galėtume laiku priimti mūsų bendrovės poreikius atitinkančius sprendimus“, – apie bendradarbiavimą su bendrove „Enefit“ pasakoja Skaidrīte Pūce.


  Maija Vanaga, bendrovės „Enefit“ ryšių su verslo klientais palaikymo vadybininkė

  „Sėkmingai bendradarbiauti su bendrove „Ilgezeem“ pradėjome prieš 5 metus. Iš pradžių bendradarbiavome elektros energijos pardavimo srityje, o kai buvo atverta gamtinių dujų rinka, nekilo abejonių, kad bendradarbiausime ir gamtinių dujų pardavimo srityje. Turiu pasakyti, kad labai malonu bendradarbiauti su klientu, kuris yra išsilavinęs ir aktyvus, nuolat kreipiasi, kalba ir pateikia klausimų, kurie neleidžia praleisti aktualiausių tendencijų ir padeda pasiekti abiem šalims palankiausius sprendimus. Manau, kad lojalus ir patikimas klientas mūsų perpildytoje rinkoje yra vertybė!“

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis