Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

15.02 2018

Energetikos rinkos apžvalga, 2017 m. sausis

Sander Randver

Rinkos analitikasSausį elektros energijos biržos kainos augo visose kainų zonose. Estijoje elektros energijos kaina pakilo 15,9 %, arba iki 37,11 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 16,2 %, arba iki 37,08 euro, Latvijoje – 16,5 %, arba iki 37,58 euro, o Lietuvoje – 13,8 %, arba iki 37,63 euro už megavatvalandę. Sausio pradžioje tikėjomės, kad vidutinė elektros energijos kaina Baltijos šalyse ir Suomijoje bus 38,05 euro už megavatvalandę, taigi net šiek tiek didesnė, nei iš tikrųjų susiformavusi kaina.

Toliau pateikiamos išsamesnės visų šių temų apžvalgos.

 • Sausį elektros energijos kainą formavo vėsesnis oras

  Sausį elektros energijos biržos kainos augo visose kainų zonose. Estijoje elektros energijos kaina pakilo 15,9 %, arba iki 37,11 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 16,2 %, arba iki 37,08 euro, Latvijoje – 16,5 %, arba iki 37,58 euro, o Lietuvoje – 13,8 %, arba iki 37,63 euro už megavatvalandę. Sausio pradžioje tikėjomės, kad vidutinė elektros energijos kaina Baltijos šalyse ir Suomijoje bus 38,05 euro už megavatvalandę, taigi net šiek tiek didesnė, nei iš tikrųjų susiformavusi kaina.

  Sausį elektros energijos kainą Baltijos šalyse daugiausia lėmė vėsesnis oras ir savaitę trukę jungties „NordBalt“ techninės priežiūros darbai. Kalbant apie orą, reikia prisiminti, kad gruodį buvo prognozuojama, jog visą sausį orai bus vėsesni, tačiau šiltesni orai mėnesio pradžioje ir antroje pusėje šiek tiek sumažino elektros energijos kainą. Sausį kainos kelis kartus buvo labai pakilusios, daugiausia dėl menkos elektros energijos gamybos vėjo jėgainėse ir trumpalaikių oro atšalimų.

  Reikia atkreipti dėmesį ir į anglies dvideginio kvotų rinką – ji nuo 2015 metų pasiekė neregėtą lygį. Anglies dvideginio kvotų kaina pakilo beveik iki 10 €/t, o aukštesnės kvotų ir akmens anglių kainos stipriai veikia elektros energijos kainą Europoje. Kvotų kainų kilimą lemia daugiausia Europos Sąjungos siekis reformuoti kvotų rinką ir paversti ją efektyvia priemone, padedančia siekti atsinaujinančiosios energetikos tikslų.

  Dėl vėsaus ir permainingo vasario oro, remiantis ateities sandoriais sausio pabaigoje, prognozuojama, kad vidutinė elektros energijos kaina bus 41,8 euro už megavatvalandę.

 • Naftos kaina šeštą mėnesį iš eilės kilo, o dujų kaina – krito

  Sausį naftos kaina nuolat kilo, iš dalies tai lėmė gruodį aptikti naftos vamzdynų nuotėkiai Libijoje ir Šiaurės jūroje. Sausį taip pat gauta signalų iš JAV dėl naftos atsargų mažėjimo, tai taip pat skatino kainos kilimą.

  Mėnesio pabaigoje JAV atsargos pradėtos atkurti, todėl kainos truputį smuko. Taigi vidutinė mėnesio naftos kaina pakilo 7,8 %, arba iki 69,1 dolerio už barelį. Tačiau aukštesnę naftos kainą kompensuoja dolerio vertės smukimas – tam įtakos turėjo sunkumai tvirtinant biudžetą, pasibaigę JAV vyriausybės krize.

  Dujų kaina judėjo priešinga kryptimi nei naftos. Daugiausia dėl šiltesnių, nei tikėtasi, orų ir didelio srauto iš Norvegijos TTF ir „Gaspool“ dujų kainos nukrito atitinkamai 10,6 % ir 9,7 %, t. y. kainos buvo 18,4 ir 18,3 euro už megavatvalandę.

  *„Gaspool“ yra Vokietijos dujų birža, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. „Gaspool“ ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • Bendrovė „Enefit“ Lenkijoje: sėkmingas debiutas ir ambicingi planai

  Praėjusių metų vasarą bendrovė „Enefit“ gavo elektros ir dujų pardavimo Lenkijoje licenciją, aktyvią prekybą pradėjo praeitų metų rudenį.


  Nuo 2017-ųjų rudens bendrovė „Enefit“ Lenkijoje verslo klientams parduoda elektros energiją ir gamtines dujas, kurias perka energijos biržoje. „Pirmasis bendrovės „Enefit“ pusmetis Lenkijoje buvo labai sėkmingas. Mūsų pasiūlymas Lenkijos verslo aplinkoje buvo populiarus, klientais tapo įmonės iš įvairių sektorių“, – pasakoja Maciej Kowalski, bendrovės „Enefit“ Lenkijoje vadovas.

  „Paskutinį metų mėnesį įžengėme ir į Lenkijos atsinaujinančiosios energijos rinką. Šiais metais, be elektros energijos ir dujų prekybos, norime pasiekti mažus ir vidutinio dydžio elektros energijos gamintojus ir pasiūlyti jiems savo paslaugas“, – planus atskleidžia M. Kowalski.

  Šiuo metu bendrovės „Enefit“ Lenkijoje klientai yra 50 įmonių iš skirtingų sektorių – sunkiosios bei lengvosios pramonės, logistikos, mažmeninės prekybos ir maisto pramonės. Per tris mėnesius bendrovė „Enefit“ Lekijoje sudarė elektros energijos ir dujų tiekimo sutarčių dėl beveik 220 GWh pateikimo. Bendrovės „Enefit“ klientai elektros energiją ir dujas perka pagal įvairias sutartis, atsižvelgiant į poreikį ir verslo modelį.

  Lenkijos elektros energijos rinkoje paklausa siekia daugiau kaip 161 TWh per metus, t.y. šešis kartus daugiau nei visose Baltijos šalyse kartu. Lenkijos dujų rinkoje paklausa yra daugiau kaip 166 TWh per metus, o tai keturis kartus viršija Baltijos šalių rinką, taigi galimybių plėsti verslą Lenkijoje yra daug.

  Gruodį bendrovė „Enefit“ Lenkijoje sudarė savo pirmąją energijos pirkimo sutartį su „Gewind“ vėjo jėgaine, kad jos pagamintą elektrą galėtų parduoti savo verslo klientams. „Nuo šių metų atsinaujinančiosios energijos gamintojai Lenkijoje gali patys pasirinkti, kuriems verslo partneriams parduoti energiją. „Gewind“ vėjo jėgainė yra pirmasis atsinaujinančiosios energijos gamintojas, pasirinkęs mus savo partneriu, ir tikiuosi, kad ateityje tokių bendradarbiavimo sutarčių sudarysime su daugiau atsinaujinančiosios energijos gamintojų“, – tikisi M. Kowalski. Artimiausiu metu planuojama Lenkijos rinkai pasiūlyti ir saulės energijos sprendimų.

 • Eesti Energia išrinkta draugiškiausiu aplinkai energijos gamintoju

  „Enefit“ motininė bendrovė Eesti Energia vykdydama veiklą ypač daug dėmesio skiria gamtos puoselėjimui, savo veikloje pritaikydama moderniausias technologijas.

  Šių metų sausio 25 dieną Estijos gamtos apsaugos ministras Siim-Valmar Kiisler pranešė, jog „Enefit“ motininė įmonė Eesti Energia yra draugiškiausią aplinkai gamybos procesą sukūrusi bendrovė 2017 metais.Eesti Energia tapo šios kategorijos laimėtoja dėl trijų Estijoje įvykdytų projektų, kurių dėka gamybos procesas tapo efektyvesniu bei draugiškesniu aplinkai.

  Kasyklose įrengiami nuosėdų baseinai bei siurbimo stotys

  Praeitais metais Eesti Energia sumažino požeminių kasinėjimų daromą žalą aplinkai. Siekiant šio tikslo apleistoje Estijos kasyklų vietoje buvo įrengtas nuosėdų baseinas bei siurbimo stotis. Nuosėdų baseine nuo nereikalingų medžiagų išvalomas iš požemių išgautas vanduo.

  Šis požeminis nuosėdų baseinas yra penkis kartus didesnis už didžiausią sausumoje įrengtą nuosėdų baseiną. Šio baseino plotas yra 2 km2, tūris siekia 1,1 mln. m3. Dėl didesnio baseino tūrio, vanduo iš kasyklų gali nusistovi ilgiau, todėl į paviršių perduodamame vandenyje nepageidaujamų medžiagų yra dar mažiau. Eesti Energia naudojamuose nuosėdų baseinuose jau prieš šią naujovę buvo aptinkama mažiau kietųjų dalelių, nei numatoma standartuose, tačiau pritaikius šį inovatyvų sprendimą, vanduo toks švarus, jog laboratorijoje naudojama įranga beveik neaptinkama nepageidaujamų medžiagų. Pagal cheminę sudėtį, vanduo iš Estijos kasyklų gali būti lyginamas su pasaulyje garsiais mineraliniais vandenimis.

  Vandens pumpavimo stotys paviršiuje veikia gana garsiai, sprendimas įrengti pumpavimo stotį po žeme apsaugo nuo nepageidaujamo garso paviršiuje. Modernios vandens pumpavimo stotys sunaudoja mažiau elektros energijos ir veikia tuo metu, kada elektra pigiausia – dažniausiai naktį, todėl ne tik gamtai daroma mažiau žalos, bet ir elektros gamybai naudojamų žaliavų kaina mažėja.

  Skalūnų pelenų nauda augalams

  Eesti Energia nuolat ieško būdų, kaip maksimaliai panaudoti visas medžiagas, naudojamas elektros energijos gamybos procese. Praeitais metais Eesti Energia dukterinė įmonė „Enefix“, gaminanti trąšas iš skalūnų pelenų, atšventė pirmąją sėkmingos veiklos sukaktį. „Enefix“ bendradarbiauja ne tik su didžiausiais ir inovatyviausiais ūkiais, bet ir valstybinėmis institucijomis bei universitetais Estijoje.

  Pasak mokslininkų, Enefix trąšos iš skalūnų pelenų, sukuria geresnes sąlygas augalų augimui, padeda dirvožemiui sugerti maistines medžiagas bei mažina augalų infekcijų riziką. Enefix trąšose yra daug kalcio karbonatų, kurie praturtina dirvožemį mikroelementais, greičiau neautralizuojančiais dirvožemio pH.

  Skalūnų naudojimas kelių pramonėje

  Eesti Energia kartu su partneriais vykdė ilgalaikį projektą OSAMAT, kurio metu buvo tiriamos skalūnų panaudojimo galimybės kelių pramonėje. Po šešių metų tyrimų skalūnų pelenai patvirtinti kaip konkurencinga statybinė medžiaga, naudojama kelių, uostų, užtvankų ar kitų objektų statybai.

  Eesti Energia vienas pagrindinių tikslų – sukurtį tokį elektros energijos gamybos procesą, kuriame visos medžiagos būtų panaudojamos maksimaliai, darant mažiausią įtaką gamtai. Šis rezultatas nėra pasiekiamas per vieną naktį, tačiau Eesti Energia sėkmingai eina šio tikslo link.

 • Energetikos rinkos pokyčiai 2018 metais

  Prognozuojama, jog šiais metais didžiausią įtaką energetikos rinkai Lietuvoje turės atgijusi nepriklausoma dujų rinka, naujos energetinio efektyvumo iniciatyvos bei du mėnesius truksiantis jungties „NordBalt“ remontas.

  Aktyviai veikianti atvira dujų rinka

  Pasibaigus kompensacijoms už rusiškas dujas ir atsivėrus gamtinių dujų rinkai, 2018 metais vis daugiau įmonių rinksis dujas pirkti iš nepriklausomų tiekėjų. Įmonės, spręsdamos dėl konkretaus pasiūlymo, pirmiausia turėtų įvertinti savo individualius poreikius.

  Pasak „Enefit“ plėtos vadovės Editos Semėnienės, jei įmonės dujų suvartojimą veikia sezoniniai veiksniai, pavyzdžiui, poreikis šaltuoju metų laikotarpiu šildyti gamybines patalpas, tokiu atveju palankiau gali būti rinktis fiksuotą kainą. Tuo metu, jei per visus 12 mėnesių vidutiniškai suvartojamas panašus kiekis dujų, įmonės gali rinktis lankstų kainos pasiūlymą, kuris per ilgesnį laikotarpį gali padėti sumažinti išlaidas už šį energinį išteklių.

  Įmonių energetinis efektyvumas

  Nuo šių metų pradžios energijos tiekėjai, turintys daugiau kaip 1 tūkst. klientų, privalės informuoti savo klientus apie būdus, kaip padidinti jų energijos efektyvumą. Dėl šios priežasties vis didesnė dalis nepriklausomos elektros rinkos dalyvių turės galimybę sužinoti kaip įvertinti savo energijos sąnaudas ir kokias efektyvumo priemones pasirinkti.

  „Mes, kaip ir kai kurie kiti nepriklausomi energijos tiekėjai, turintys daug klientų, nuo šių metų tampame aktyviais energinio efektyvumo skatinimo iniciatyvos dalyviais. Pirmiausia ketiname informuoti ir didinti savo klientų supratimą apie energinio efektyvumo klausimus. Realius veiksmus pasiryžusias įgyvendinti bendroves konsultuosime dėl taupiųjų šviesos diodų (LED) lempučių, saulės baterijų ar kitų energijos efektyvumo priemonių naudojimo“, – teigia E. Semėnienė.

  „NordBalt“ jungties remontas – stabilesnės elektros energijos kainos

  Nors elektros jungtis „Nordbalt“ paleista prieš kelerius metus, tačiau pastebimi dažni jungties gedimai, kurie iššaukia elektros kainų augimą. Tam, kad būtų padidintas „NordBalt“ jungties veikimo patikimumas, 2018 metų liepos pabaigoje planuojamas jos remontas, truksiantis iki spalio pradžios.

  Kaip pastebi E. Semėnienė, keliems mėnesiams uždarius „NordBalt“ jungtį, tikėtinos didesnės elektros kainos rinkoje trumpuoju laikotarpiu. Tačiau stabiliau veikianti jungtis ilguoju laikotarpiu turėtų išeiti į naudą – rinkoje tai lems mažesnius kainų svyravimus, sumažėjusią elektros tiekimo riziką ir daugiau galimybių nepriklausomiems energijos tiekėjams pasiūlyti palankesnes elektros kainas.

  Butinių vartotojų rinkos atvėrimas

  Nauja Lietuvos energetikos strategija turėtų būti svarstoma pavasario seimo sesijoje. Joje numatoma atsisakyti mažmeninių elektros kainų reguliavimo. Energetikos ministras yra užsiminęs, kad visi buitiniai vartotojai elektrą laisvojoje rinkoje galės pirkti dar iki 2020 metų. Jeigu bus siekiama šio tikslo, tam tikrų pokyčių galima laukti jau šiemet.

  „Lietuva taps paskutinė iš Baltijos šalių, kurioje ir buitiniai vartotojai privalės pasirinkti nepriklausomus elektros energijos tiekėjus. Latvijoje šis pokytis įvyko 2015 metais, o Estijoje buitiniai vartotojai nepriklausomoje elektros rinkoje dalyvauja nuo 2013 metų“, – komentuoja E. Semėnienė.

 • „Litgrid“ tinklas vienas patikimiausių regione

  Lietuvos elektros perdavimo tinklas yra vienas patikimiausių Šiaurės ir Baltijos šalių regione – šią informaciją paskelbė Europos elektros perdavimo sistemos operatorius (ENTSO-E).

  ENTSO-E pateikiamoje ataskaitoje už 2016 metus buvo matuojami Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos elektros perdavimo sistemų patikimumo rodikliai (ENS -energy not supplied). Pagal šį patikimumo rodiklį, „Litgrid“ užima antro patikimiausio tinklo poziciją Šiaurės ir Baltijos šalių regione, pirmoji vieta priklauso Danijai.

  Minimu laikotarpiu perdavimo tinkle buvo užfiksuota vos 11 trikdžių, dėl kurių vartotojams sutriko elektros energijos perdavimas, o „Litgrid“ 330 kV tinklą galima išskirti kaip ypač patikimą – 2016 metais jame nebuvo nei vieno trikdžio, sukėlusio elektros energijos perdavimo sutrikimų.

 • Kodėl verslo klientai renkasi žaliąją energiją?

  Praėjusiais metais bendrovė „Eesti Energia“ sudarė tris kartus daugiau žaliosios energijos sutarčių. Iš atsinaujinančiųjų energijos šaltinių gaminama elektra tampa vis populiaresnė. Pristatysime įmonę, kuri vertina atsinaujinančią energiją, teigiamai žiūri į energijos taupymą ir skatina šių principų laikytis tiek savo darbuotojus, tiek klientus.

  "Telia" - tai moderni IT ir telekomunikacijų įmonė, teikianti įvairias integruotas mobiliojo ryšio, plačiajuosčio ryšio, televizijos ir IT paslaugas privatiems ir verslo klientams.

  Siekdama ekologiškumo, „Telia“ pasirinko žaliąją energiją. „Situacija tokia, kad perduodamų duomenų apimtys nuolat auga. Mūsų klientai vis daugiau naudojasi internetu, naudoja vis daugiau išmaniųjų įrenginių, o tai savo ruožtu didina ir elektros vartojimą“, – pasakoja „Telia Eesti“ ryšių su žiniasklaida vadovas Raigo Neudorf.

  Šiuo metu 100 % visos „Telia“ suvartojamos energijos sudaro žalioji energija – tai naudinga ir „Telia“ darbuotojams, ir klientams. „Naudoti žaliąją energiją siūlome savo klientams ir verslo partneriams. Tai labai geras būdas vykdyti veiklą nekenkiant gamtai“, – teigia R. Neudorf.

  Žaliosios energijos vartotojai saugo gamtą, palaiko žaliosios energijos gamintojus ir padeda išsaugoti švarią aplinką ateinančioms kartoms. Be kitų privalumų, klientai gali naudoti žaliosios energijos prekės ženklą savo įmonių rinkodaroje, pavyzdžiui - gaminių etiketėse, lankstinukuose, interneto svetainėse ir kitur.

  Kodėl įmonės pasirenka Žaliąją energiją?

  1. Vartotojai nori žaliųjų produktų.

   Vartodami aplinkai draugišką energiją ir naudodami Žaliosios energijos logotipą ant savo produktų, gamintojai turi daugiau galimybių prekiaudami Skandinavijos šalyse, Vakarų Europoje ar Japonijoje. Šiose šalyse vartotojams ypač svarbi produkto gamybos proceso įtaka aplinkai.

  2. Įmonės politika skatina išmetamo CO2 kiekio mažinimą.

   Didelė dalis stambių tarptautinių kompanijų turi CO2 emisijos mažinimo planus, kuriuose vienas esminių punktų yra energijos, pagamintos iš iškastinio kuro, dalies keitimas į energiją, pagamintą iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

  3. Reikalavimai tarptautiniam sertifikavimui.

   Viena sąlygų, norint gauti tokius sertifikatus kaip LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), Swan (Nordic Ecolabel) ar daugybę kitų, yra energijos, gaminamos iš atsinaujinančių energijos šaltinių, naudojimas pagrindinėje veikloje.

  4. Europos Sąjungos reikalavimai, mokesčių lengvatos.

   Norėdami gauti finansavimą iš ES struktūrinių fondų, nekilnojamojo turto vystytojai Estijoje turi įrodyti, kad statybos proceso metu išmetamas minimalus CO2 kiekis. Energijos, pagamintos iš atsinaujinančių išteklių, vartojimas yra vienas iš būdų sumažinti šį rodiklį.

  5. Vidinis organizacijos vadovybės sprendimas prisidėti prie tvarios aplinkos skatinimo.

  6. Teisė naudoti skiriamąjį Žaliosios energijos ženklą rinkodaroje.

   Galite ženklinti savo produkciją, reklaminę atributiką, įmonės interneto svetainę, pastato išorę ar vidų.


Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis