Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

15.11 2017

Energetikos rinkos apžvalga, 2017 m. spalis

Sander Randver

Rinkos analitikas

Kaip ir tikėtasi, spalį elektros energijos kaina krito visuose regionuose (remiantis ateities sandoriais, rugsėjį buvo tikimasi, kad spalį elektros energijos kaina Estijoje ir Suomijoje bus 33,35 euro už megavatvalandę, o Latvijoje ir Lietuvoje – šiek tiek didesnė). Estijoje elektros energijos kaina nukrito 10,30 proc., t. y. iki 33,43 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 10,33 proc., t. y. iki 33,42 euro už megavatvalandę, Latvijoje – 10,59 proc., t. y. iki 33,70 euro už megavatvalandę, o Lietuvoje – 9,10 proc., t. y. iki 34,35 euro už megavatvalandę.

Toliau pateikiamos išsamesnės visų šių temų apžvalgos

 • Kaip ir tikėtasi, spalį elektros energijos kaina krito »

  Kaip ir tikėtasi, spalį elektros energijos kaina krito visuose regionuose (remiantis ateities sandoriais, rugsėjį buvo tikimasi, kad spalį elektros energijos kaina Estijoje ir Suomijoje bus 33,35 euro už megavatvalandę, o Latvijoje ir Lietuvoje – šiek tiek didesnė). Estijoje elektros energijos kaina nukrito 10,30 proc., t. y. iki 33,43 euro už megavatvalandę, Suomijoje – 10,33 proc., t. y. iki 33,42 euro už megavatvalandę, Latvijoje – 10,59 proc., t. y. iki 33,70 euro už megavatvalandę, o Lietuvoje – 9,10 proc., t. y. iki 34,35 euro už megavatvalandę.

  Birža Vidutinė
  €/MWh
  Pokytis per mėn. Minimali Maksimali
  Nord Pool Estija 33,43 -10,30% 2,99 130,05
  Nord Pool Somija 33,42 -10,33% 2,99 130,05
  Nord Pool Latvija 33,70 -10,59% 2,99 130,05
  Nord Pool Lietuva 34,35 -9,10% 2,99 130,05

  Didesnį kainų skirtumą Lietuvoje daugiausia nulėmė jungčių su Baltarusija ir Lenkija apribojimai mėnesio pradžioje. Pagrindinė elektros energijos kainos mažėjimo priežastis buvo ta, kad baigėsi daugelio Šiaurės šalių elektrinių techninės priežiūros darbai. Tam tikrą vaidmenį atliko ir aukšta CO2 kvotų kaina – pastaruosius du mėnesius ji nuolat kilo, nes laukiama kvotų rinkos reformos, po kurios kvotų kainos turėtų dar augti.

  Spalį labiau nei įprastai skyrėsi žemiausia ir aukščiausia elektros energijos valandos kaina. Vienas iš tai nulėmusių veiksnių – energijos gamyba vėjo jėgainėse. Spalio pabaigoje vėjai buvo labai palankūs, vėjo jėgainių parkai pagamino daug elektros energijos, todėl susidarė gana maža valandos kaina. Didžiausią valandos kainą kažkiek lėmė ir tai, kad kartais vėjo jėgainių parkų gamyba buvo maža, tačiau kartu turėjo įtakos ir trumpalaikiai techninės priežiūros darbai Švedijos branduolinėje elektrinėje „Ringhals“ ir perdavimo linijos tarp Norvegijos ir Švedijos nutrūkimas.

  Lapkritį elektros energijos kainą formuos didesnis elektros vartojimas ir augančios šildymo kainos. Svarbų vaidmenį atlieka ir Šiaurės šalių hidrorezervai, o jie pastaruoju metu mažėja. Elektros energijos kainas nuo augimo sulaiko geri bazinės gamybos resursai Šiaurės šalių branduolinėse elektrinėse pasibaigus jų techninės priežiūros darbams ir gana palankios pirmosios lapkričio pusės orų prognozės. Remiantis ateities sandoriais, galima prognozuoti, kad vidutinė lapkričio elektros energijos kaina Suomijoje ir Estijoje bus apie 34,55 euro už megavatvalandę, o Latvijoje ir Lietuvoje – apie 36,00 eurus už megavatvalandę. Latvijos ir Lietuvos kainų skirtumas, palyginti su Estijos ir Suomijos kainomis, greičiausiai bus mažesnis, nes istorija rodo, kad remiantis ateities sandoriais šis kainų skirtumas paprastai pervertinamas.

 • Naftos ir dujų rinkos spalį kilo »

  Naftos kainos spalį pakilo gana smarkiai, tai galima pastebėti ir šalies degalinėse. Kitų metų naftos ateities sandoriai spalį pakilo net iki 61,37 dolerio už barelį. Pastarąjį kartą tokia kaina buvo pirmojoje 2015 m. pusėje.

  Vidutinė mėnesio naftos kaina buvo 57,65 dolerio už barelį. Naftos kainoms didelę įtaką ir toliau turi OPEC susitarimai riboti gavybą, uraganų keliami gamybos sutrikimai ir gręžinių kiekio mažėjimas Jungtinėse Amerikos Valstijose.

  Naftos kainos kilimą Europoje skatina ir nukritęs EUR / USD kursas. Daugiausia dėl vėsesnių orų ir aukštesnės naftos kainos pakilo ir „Gaspool“ bei TTF dujų kainos, tačiau kainų kilimą stabdo šiek tiek mažesnė, nei tikėtasi, paklausa. „Gaspool“ dujų kainos pakilo 4,94 proc., t. y. iki 17,85 euro už megavatvalandę, o TTF – 5,26 proc., t. y. iki 17,92 euro už megavatvalandę.

  * „Gaspool“ yra Vokietijos dujų birža, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. „Gaspool“ ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • 2017 m. prognozuojamas ženkliai išaugęs elektros energijos suvartojimas »

  Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ prognozuoja išaugusį elektros energijos suvartojimą 2017 m. pabaigai.

  Per 9 šių metų mėnesius Lietuvoje suvartota 7,9 TWh elektros energijos, t.y. 3,1% daugiau nei pernai metais. Šie rezultatai leidžia daryti išvadą, jog 2017 m. elektros energijos suvartojimas Lietuvoje bus didžiausias nuo 1992 m.

  2016 m. taip pat buvo pastebimas rekordinis elektros energijos suvartojimo augimas. Šiuo laikotarpiu Lietuvoje suvartota 10,47 TWh elektros energijos.

  Įvertinant tai, jog šiuo metu ypač aktuali energetinio efektyvumo tema, vis daugiau organizacijų ir namų ūkio vartotojų energiją vartoja taupiau, faktinis elektros energijos suvartojimo augimas galėtų būti dar didesnis.

  Jeigu norite sužinoti daugiau apie efektyvų energijos vartojimą, spauskite apačioje esančią nuorodą.

  Energetinis efektyvumas »

 • Liko tik vienas mėnuo gamtinių dujų tiekėjo keitimui!  »

  Pasibaigus „Gazprom“ kompensacijoms už rusiškas gamtines dujas, „Enefit“ savo klientams pataria įvertinti nepriklausomų energijos tiekėjų gamtinių dujų pasiūlymus.

  Jeigu norite išsirinkti geriausią gamtinių dujų pasiūlymą būtent Jums:

  • Susipažinkite su gamtinių dujų rinka.
  • Įvertinkite savo poreikius bei tiekėjo siūlomų sąlygų lankstumą.
  • Įvertinkite 2-3 skirtingų tiekėjų gamtinių dujų pasiūlymus 2018 m. laikotarpiui.

  „Enefit“ primena, jog keisti gamtinių dujų tiekėją galima iki šių metų gruodžio mėn. 10 d.

  Jeigu norte sužinoti daugiau, apie „Enefit“ gamtinių dujų pasiūlymus, spauskite apačioje esančią nuorodą.

  Gamtinių dujų pasiūlymai »

 • „Enefit“ klientų seminarai Vilniuje ir Klaipėdoje »

  Tradiciškai, ketvirtus metus iš eilės, „Enefit“ sukvietė klientus į seminarą „Energijos rinkos tendencijos”.

  Šiais metais seminaras buvo organziuojamas ne tik Vilniuje, bet ir Klaipėdoje. Spalio 10 d. bei 25 d. vykusiuose seminaruose dalyvavo 75 didieji energijos vartotojai.

  „Enefit“ komanda, atsižvelgdama į pokyčius dujų rinkoje, seminaro metu didelį dėmėsį skyrė ne tik elektros energijos rinkos naujienoms, bet ir gamtinių dujų rinkos aktualijoms.

  Vilniuje surengtame seminare „Enefit“ generalinis direktorius Jānis Bethers bei Klaipėdoje vykusiame seminare „Enefit“ pardavimų vadovė Žana Klusovskienė, pristatė elektros energijos rinkos naujienas, pasidalindami įžvalgomis apie ateities tendencijas. Daug dėmesio buvo skiriama atsiveriančios Lietuvos gamtinių dujų rinkos aktualijoms. „Enefit“ komanda taip pat pasidalino praktiniais patarimais, kaip išsirinkti geriausią gamtinių dujų pasiūlymą, pritaikytą individualiems poreikiams.

  Energijos skirtymo operatoriaus atstovai, ESO infrastruktūros klientų skyriaus vadovas Arvydas Sereičikas bei ESO tinklų plėtros skyriaus ekspertas Vidas Gradeckas, seminarų metu pristatė klientams, kaip būtų galima sutaupyti, tinkamai pritaikant objektų leistinąją naudoti galią.

  Seminarų dalyviams „Enefit“ naujų paslaugų vystymo vadovė Lina Valiulytė-Vaišvilienė pristatė naują „Enefit“ projektą – apšvietimo modernizavimo paslaugą LED šviestuvais, kuri padeda sumažinti elektros energijos išlaidas be išankstinių investicijų.

  Seminarai organizuojame rudenį ne atsitiktinai. Šiuo laikotarpiu vartotojai svarsto apie elektros energijos ir gamtinių dujų pirkimą ateinantiems metams. Tikime, jog „Enefit“ organizuojami seminarai suteikia naudingos informacijos vartotojams, kuri padeda priimti sprendimus, renkantis energijos tiekėją ateinantiems metams.

 • Bendrovė „Olainfarm“ lėšas, sutaupytas vykdant energijos šaltinių kainų stebėseną, skiria energijos vartojimo efektyvumo projektams »

  Olainfarm“ yra viena iš didžiausių cheminių farmacijos produktų gamybos bendrovių Baltijos šalyse, dirbanti jau 45 metus. Bendrovės produktų portfelį sudaro daugiau kaip 60 vaistų rūšių, 25 veikliosios farmacinės medžiagos ir daugiau kaip 20 tarpinių produktų. Bendrovės specializacija – gaminti vaistus, skirtus gydyti nervų sistemai, širdies ir kraujagyslių ligoms, taip pat antibakterines, antivirusines ir antialergines priemones. Produkcija eksportuojama į daugiau kaip 50 šalių, tik apie 15 proc. realizuojama Latvijoje. Didžiausios eksporto rinkos yra Rusija, Ukraina, Baltarusija, Kazachstanas, Nyderlandai, Uzbekija ir Didžioji Britanija. Toliausiai esanti eksporto rinka – Australija.

  Bendrovė „Olainfarm“ naudoja šiuolaikines technologijas ir yra sertifikuota pagal Europos Sąjungos gerosios gamybos praktikos reikalavimus, aplinkos vadybos standartą ISO 14001:2004, laboratorijų standartą ISO 17025, iš dalies – pagal JAV ir Australijos inspekcijų standartus. Bendrovės „Olainfarm“ antrinės įmonės veikia 10 šalių, atstovybės ir atstovai – daugiau nei 20 šalių.

  „Bendrovės „Olainfarm“ sėkminga veikla ateityje labai priklausys tiek nuo pajėgumo plėsti realizavimo rinkas ir produktų asortimentą, tiek nuo sugebėjimo išsaugoti esamas pozicijas rinkose. Todėl dabar bendrovė dirba siekdama įregistruoti savo produktus Turkijoje, o tai yra pakankamai didelė ir pastovesnė rinka nei NVS šalys. Tuo pat metu bendrovė „Olainfarm“ taip pat intensyviai kuria svarbiausius savo naujus produktus, ypač daug dėmesio skiriama įvairioms priemonėms nuo vėžio ir tuberkuliozės. Tikimasi, kad pirmieji vaistai prekyboje pasirodys 2019 m. pradžioje“, – apie įmonės plėtros planus pasakoja bendrovės „Olainfarm“ valdybos narys, technikos skyriaus direktorius Vladimirs Krušinskis.

  Elektros energijos ir dujų sąnaudos yra svarbiausios bendrovės „Olainfarm“ energijos šaltinių biudžete, nes, naudodama dujas ir elektros energiją, kurie yra pirminiai energijos šaltiniai, bendrovė pasigamina sau reikalingus gamybos procesuose naudojamus antrinius energijos šaltinius. Energijos sąnaudos planuojamos ir įtraukiamos į bendrovės biudžetą remiantis gamybos planais, prognozuojamu energijos vartojimu ir ateinančių metų kainų skaičiavimais.

  „Bendrovės „Olainfarm“ ir „Enefit“ bendradarbiauja jau nuo 2012-ųjų. Pradėjome bendradarbiauti ne tik todėl, kad bendrovė „Enefit“ pateikė naudingą elektros energijos pirkimo pasiūlymą, bet ir todėl, kad iš profesionalios bendrovės komandos gavome visą reikalingą informaciją. Ir dabar bendrovės „Enefit“ komanda informuoja mus apie esamą padėtį elektros energijos (dabar ir dujų) rinkoje, taip pat apie įvairias tendencijas ir aspektus, galinčius turėti įtakos kainoms ateityje“, – pasakoja V. Krušinskis.

  „Bendrovė „Olainfarm“ pasirinko patikimą ir ekonomiškai naudingą energijos tiekimo partnerį, ir jis vykdo visus savo sutartinius įsipareigojimus, siūlo lanksčius, abiem pusėms naudingus ir suprantamus produktus. Pastaruosius penkerius metus bendrovė „Olainfarm“ daugiausia rinkosi „Enefit“ elektros energijos tiekimą kintamosiomis „Nord Pool Spot“ kainomis, tai leido mums pirkti elektros energiją už aktualią ir palankią kainą, – kodėl rinkosi produktą, pasakoja Vladmirs Krušinskis. – Nuolat stebėdami elektros energijos kainų tendencijas, mes daug kartų esame fiksavę tarifus tam tikram laikotarpiui. Tai leidžia bendrovei „Olainfarm“ kasmet sutaupyti lėšų ir skirti jas kitiems energijos vartojimo efektyvumo projektams.“

  2016-aisiais „Olainfarm“, įtraukdama bendrovės darbuotojus į elektros vartojimo efektyvinimo veiklą, sėkmingai papildė turimą ISO 14001 standarto sertifikatą energijos vartojimo efektyvumo dalimi.

  Klavs Porikis / Pardavimų grupės vadovas:

  „Bendradarbiavimas su bendrove „Olainfarm“ prasidėjo prieš 3 metus. Labai malonu dirbti su įmone, kuri visada pasiruošusi priimti patarimus ir atvirai žiūri į „Enefit“ siūlomus energijos sprendimus. Kiekvienais metais susitinkame bent keletą kartų, aptariame naujienas klientų seminaruose ar kituose susitikimuose.“

   

Rinkos apžvalgą parengė bendrovės „Eesti Energia“ analitikas, remdamasis tuo metu turėtais rinkos duomenimis. Čia pateikta informacija gauta iš viešai skelbiamų žinių ir apžvalgoje nurodytų šaltinių. Rinkos apžvalga skirta tik informuoti ir jokiu atveju negali būti laikoma bendrovės „Eesti Energia“ pažadu, pasiūlymu ar oficialia prognoze. Rinkos apžvalgoje išsakyta nuomonė gali keistis, ir ją pateikęs asmuo pasilieka teisę savo nuomonę keisti. Dėl sparčiai kintančio elektros energijos rinkos reguliavimo ši rinkos apžvalga ar joje pateikiama informacija negalutinė ir gali neatitikti ateityje susidarysiančių aplinkybių. Rinkos apžvalga nesukuria, nebaigia ir nekeičia teisinių santykių (įskaitant sutartis). Bendrovė „Eesti Energia“ neatsako už išlaidas ir žalą, kurių gali atsirasti naudojantis rinkos apžvalgoje pateikta informacija.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis