Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

16.10 2017

Energetikos rinkos apžvalga, 2017 m. rugsėjis

Sander Randver

Rinkos analitikas

Rugsėjį elektros energijos kaina kilo visuose regionuose: Estijoje ir Suomijoje net truputį daugiau, nei tikėtasi, o Latvijoje ir Lietuvoje – mažiau. Estijoje ir Suomijoje elektros energijos kaina pakilo iki 37,27 euro už megavatvalandę, t. y. atitinkamai 2,56 % ir 2,73 %. Latvijoje elektros energijos kaina už megavatvalandę pakilo iki 37,69 euro (0,96 %), o Lietuvoje – iki 37,79 euro (1,31 %). Latvijos ir Lietuvos kainų skirtumas, palyginti su Estijos kainomis, daugiausia sumažėjo dėl mažesnių Estijos ir Latvijos jungiamojo kabelio apribojimų ir dar dėl to, kad „NordBalt“ Lietuvos kryptimi veikė visą mėnesį. Bendrą elektros energijos kainos kilimą atspindi ir „Nord Pool“ sistemos kaina, ji pakilo nuo 27,58 iki 31,59 euro už megavatvalandę.

Toliau pateikiamos išsamesnės visų šių temų apžvalgos

 • Rugsėjį elektros energijos kaina Lietuvoje pakilo mažiau, nei tikėtasi »

  Rugsėjį elektros energijos kaina kilo visuose regionuose: Estijoje ir Suomijoje net truputį daugiau, nei tikėtasi, o Latvijoje ir Lietuvoje – mažiau. Estijoje ir Suomijoje elektros energijos kaina pakilo iki 37,27 euro už megavatvalandę, t. y. atitinkamai 2,56 % ir 2,73 %. Latvijoje elektros energijos kaina už megavatvalandę pakilo iki 37,69 euro (0,96 %), o Lietuvoje – iki 37,79 euro (1,31 %). Latvijos ir Lietuvos kainų skirtumas, palyginti su Estijos kainomis, daugiausia sumažėjo dėl mažesnių Estijos ir Latvijos jungiamojo kabelio apribojimų ir dar dėl to, kad „NordBalt“ Lietuvos kryptimi veikė visą mėnesį. Bendrą elektros energijos kainos kilimą atspindi ir „Nord Pool“ sistemos kaina, ji pakilo nuo 27,58 iki 31,59 euro už megavatvalandę.

  Birža Vidutinė
  €/MWh
  Pokytis per mėn. Minimali Maksimali
  Nord Pool Estija 37,27 2,56% 24,21 80,43
  Nord Pool Somija 37,27 2,73% 24,21 80,43
  Nord Pool Latvija 37,69 0,96% 24,21 80,43
  Nord Pool Lietuva 37,79 1,31% 24,21 80,43

  Nors didžiausia elektros energijos valandos kaina rugsėjį buvo mažesnė nei ankstesniais mėnesiais, tai buvo stabiliai aukštesnė kaina, ir jai daugiausia įtakos turėjo dideli priežiūros darbai, daugiausia branduolinėse elektrinėse.

  Be abejo, rugsėjį kainoms įtakos turėjo ir aukštesnės akmens anglių ir CO2 kvotų kainos. Galima manyti, kad mūsų regione ir Šiaurės šalyse yra nedaug elektrinių, naudojančių akmens anglis, tačiau didesnio naudojimo laikotarpiais kainą elektros rinkoje formuoja šiluminės elektrinės – jos yra jautrios kuro kainų svyravimams.

  Spalį kainai įtakos turės daugybės priežiūros darbų pabaiga ir rugsėjį pradėjusi kristi akmens anglių kaina. Be abejo, prisidės ir vis gerėjanti Šiaurės šalių hidrorezervų būklė. Tačiau kainoms nukristi iki labai žemo lygio neleis nuolat didėjantis elektros energijos vartojimas. Kainų kritimas rugsėjo pabaigoje yra ženklas, kad spalį elektros energijos kaina, palyginti su rugsėju, gali dar nukristi. Prognozuojant ateities sandorių pagrindu, Estijoje ir Suomijoje galima laukti 33,35 euro už megavatvalandę kainos, o Latvijoje ir Lietuvoje – šiek tiek didesnės kainos. Remiantis pirmųjų spalio dienų duomenimis, galima sakyti, kad kainų kritimo tikimybė yra pagrįsta.

 • Dujų rinkai įtakos turėjo padidėjęs vartojimas »

  Naftos kaina rugsėjį pakilo 6,32 %, arba iki 55,18 dolerio už barelį. Verta atkreipti dėmesį į aplinkybę, kad paskutinę rugsėjo savaitę naftos kaina pakilo iki aukščiausio lygio per pastaruosius dvejus metus (59,02 dolerio už barelį), tai matyti ir iš padidėjusių degalų kainų degalinėse

  Prie naftos kainos augimo prisidėjo OPEC susitarimo, dėl gamybos ribojimo, laikymasis ir įtampa Artimuosiuose Rytuose, kai Turkija pagrasino sustabdyti naftos gabenimą iš Irako. Mėnesio pabaigoje padėtis nurimo ir didėjant gręžinių kiekiui JAV prasidėjo šioks toks naftos kainų mažėjimas. Prie to prisidėjo ir mėnesio pabaigoje sustiprėjęs doleris, kuris rugsėjį tik silpnėjo.

  Kartu su naftos kainomis pakilo ir GASPOOL bei TTF dujų kainos – atitinkamai per mėnesį vidutiniškai 7,73 %, arba iki 17,01 euro, ir 7,72 %, arba iki 17,03 euro už megavatvalandę. Dujų rinkoms įtakos turėjo ir didėjantis vartojimas, tiekimo sunkumai visoje rinkoje.

  *GASPOOL yra Vokietijos dujų rinka, o TTF yra virtualioji Nyderlandų rinka, kurioje prekiaujama SGD. GASPOOL ir TTF yra arčiausiai Baltijos šalių esantys dujų prekybos centrai.

 • 2018 m. prognozuojama mažesnė elektros energijos perdavimo kaina »

  Valstybinė kainų ir energetikos komisija 2018 m. nustatė 7,88% mažesnę elektros energijos perdavimo, aukštos įtampos tinklais, paslaugos kainos viršutinę ribą. Šiuo metu galiojanti kainos viršutinė riba yra 0,672 ct/kWh, numatyta, jog 2018 m. ši suma sumažės iki 0,619 ct/kWh.

  Elektros energijos perdavimo paslaugos kainos viršutinė riba sumažinta dėl AB „Litgrid“ planų 2018 m. perduoti 4,3% daugiau elektros energijos. Kainos pokyčiams įtakos turėjo ir sėkmingos investicijos ankstesniais laikotarpiais. Dėl šių priežasčių vartotojams 2018 m. numatoma grąžinti 13,79 mln. Eur.

  Nauji elektros energijos tarifai turi būti patvirtinti iki 2017 m. lapkričio 30 d. O perskaičiuoti tarifai buitiniams vartotojams bus taikomi nuo 2018 m. sausio 1 d.

 • „Enefit“ tampa universaliu energijos tiekėju »

  „Enefit“ žengia į dujų rinką ir nuo šiol verslo klientai iš mūsų gali įsigyti ne tik elektros energijos, bet ir gamtinių dujų. Prekybą gamtinėmis dujomis pradedame pasikeitus situacijai dujų rinkoje, kurioje iki šios vasaros galiojo kompensacija už rusiškas dujas.

  Iš elektros pardavėjo tapę universaliu energijos pardavėju, verslo klientams ir toliau siūlysime ne tik konkurencingą kainą, bet ir lanksčias, į konkrečius įmonių poreikius orientuotas dujų įsigijimo sąlygas, be įsipareigojimo suvartoti iš anksto nustatytą energijos kiekį.

  Įmonėms rekomenduojame pasinaudoti atsivėrusiomis laisvos dujų rinkos galimybėmis ir apsvarstyti dujų įsigijimo pasiūlymus bent iš 3 skirtingų tiekėjų.

  Remdamasi savo patirtimi Latvijoje ir Estijoje, kurioje grupės įmonė dujas tiekia nuo 2013-ųjų, „Enefit“ klientams Lietuvoje siūlo įvairiems poreikiams pritaikytus dujų produktus.

  Sužinoti plačiau apie Enefit siūlomus produktus, galite paspaudę apačioje esančią nuorodą.

  Gamtinių dujų pasiūlymai »

 • „Enefit“ elektra prekiaus Suomijos ir Švedijos rinkose »

  Didžiausia Baltijos šalyse energijos gamintoja „Eesti Energia“ žengia į Skandinavijos šalių energijos rinką – Suomijoje ir Švedijoje veiklą pradėjo antrinė jos įmonė „Enefit“, kuri šių šalių vartotojams nuo kitų metų pasiūlys įsigyti elektros energijos.

  Suomijoje „Enefit“ elektros energiją pardavinės buitiniams vartotojams, Švedijoje – ir buitiniams, ir verslo klientams.

  Suomijoje ir Švedijoje „Enefit“ prekiaus tik žaliąja elektros energija, kurią įsigis „Nord Pool“ biržoje. Būsimiems klientams bendrovė ketina pasiūlyti patrauklią kainodarą ir patogų elektros įsigijimo būdą pasitelkiant elektroninius pardavimo kanalus. Suomijos vartotojai elektros galės pirkti per išmaniesiems telefonams skirtą programėlę, joje taip pat bus galima stebėti elektros suvartojimą namuose.

 • Kasmetinis „Enefit“ klientų seminaras Vilniuje »

  Spalio 10 d. Vilniuje vyko kasmetinis „Enefit“ seminaras klientams „Energijos rinkos tendencijos“.

  Šio seminaro metu „Enefit“ valdybos pirmininkas Jānis Bethers pristatė elektros energijos bei gamtinių dujų rinkos naujienas, papasakojo apie naują „Enefit“ LED apšvietimo paslaugą.

  Seminare taip pat dalyvavo AB ESO tinklo plėtros skyriaus vadovas Donatas Kiltinavičius bei AB ESO infrastruktūros klientų skyriaus vadovas Arvydas Sereičikas. AB ESO atstovai pasidalino informacija, kaip būtų galima sutaupyti, padidinant ar sumažinant objekto leistinąją naudoti galią.

  Jeigu negalėjote dalyvauti šiame seminare, kviečiame Jus į spalio 25 d. Klaipėdoje vyksiantį seminarą. Užsiregistruoti į seminarą galite telefonu +370 5 2619141 arba elektroniniu paštu info@enefit.lt.

 • Įmonė „Arco Color“ derina inovacijas ir energijos taupymą »

  „Arco Color“ – Estijos privačiojo kapitalo įmonė, teikianti miltelinio dažymo paslaugas. Įmonėje, jau visą ketvirtį amžiaus, kruopščiai dirba savo srities specialistai.

  Miltelinis dažymas yra vienas iš paprasčiausių ir patikimiausių metalo dažymo metodų, užtikrinantis didelį paviršiaus atsparumą. Įmonės „Arco Color“ klientai yra įmonės, gaminančios reklaminius stendus, stogų detales, metalines duris ir langus, vartus, žaidimų aikšteles ir įvairius lakštinio metalo gaminius.

  „Iš konkurentų išsiskiriame savo darbo kokybe ir užsakymų įvykdymo greičiu. Tai padeda užtikrinti du cechai ir darbas dviem pamainomis“, – teigia valdybos narys Urmas Helenurm. Vienu iš didžiausių savo įmonės pasiekimų U. Helenurm neabejotinai laiko tai, kad jie siekia nuolat augti ir tobulėti: „Šiemet prognozuojamas 15 proc. apyvartos augimas, mes nuolat turime apie 60 klientų.“

  Nuo šių metų balandžio Salaspilyje pradėjo veikti naujausias įmonės „Arco Color“ dažymo cechas. Savo 25 metų patirtį bendrovė tikisi pritaikyti ir Latvijos įmonėje. Greta cecho veikia naujas biuras ir sandėliai. Biuro pastatas – tai vadinamasis išmanusis namas, kuriame kompiuteriu galima valdyti įvairius procesus. Verslui plečiantis visada kyla elektros energijos galios problemų, o papildomos galios gavimas reikalauja daug laiko, todėl buvo priimtas sprendimas visose gamybinėse patalpose ir visose teritorijose pereiti prie energiją taupančių šviesos diodų šviestuvų. Tai bendrovei padėjo sumažinti naudojamą galią iki 30 kW.

  Pradėtos taikyti ateities technologijos. Įmonė „Arco Color“ padarė išskirtinę ir palankią aplinkai investiciją – ant savo biuro pastato stogo įrengė saulės kolektorius, todėl bendrovė tapo smulkiuoju energijos gamintoju. U. Helenurm teigimu, toks sprendimas buvo natūralus: „Mūsų įmonės savininkai visada mąstė novatoriškai.“

  Kristiina Vikat / Pardavimų vadybininkė:

  „Įmonės „AS Arco Color“ ir „Eesti Energia“ pradėjo bendradarbiauti dar 2014 metais. Visada kartu ieškojome geriausios elektros energijos pirkimo strategijos. Šiandien klientas renkasi kintančiosios rinkos kainos elektros energijos paketą. Malonu bendradarbiauti su įmone, kai ji pati labai domisi savo elektros energijos vartojimu ir nuolat ieško geriausių sprendimų, kaip valdyti savo sąnaudas. Šiuo atveju įmonė „Arco Color“ yra puikus pavyzdys. Linkime klientui sparčios plėtros ir sėkmingai įveikti ateities iššūkius!“

   

Rinkos apžvalgą parengė bendrovės „Eesti Energia“ analitikas, remdamasis tuo metu turėtais rinkos duomenimis. Čia pateikta informacija gauta iš viešai skelbiamų žinių ir apžvalgoje nurodytų šaltinių. Rinkos apžvalga skirta tik informuoti ir jokiu atveju negali būti laikoma bendrovės „Eesti Energia“ pažadu, pasiūlymu ar oficialia prognoze. Rinkos apžvalgoje išsakyta nuomonė gali keistis, ir ją pateikęs asmuo pasilieka teisę savo nuomonę keisti. Dėl sparčiai kintančio elektros energijos rinkos reguliavimo ši rinkos apžvalga ar joje pateikiama informacija negalutinė ir gali neatitikti ateityje susidarysiančių aplinkybių. Rinkos apžvalga nesukuria, nebaigia ir nekeičia teisinių santykių (įskaitant sutartis). Bendrovė „Eesti Energia“ neatsako už išlaidas ir žalą, kurių gali atsirasti naudojantis rinkos apžvalgoje pateikta informacija.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis