Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

12.07 2017

Energetikos rinkos apžvalga, 2017 m. birželis

Sander Randver

Rinkos analitikas

Estijoje ir Suomijoje birželį elektros energijos biržos kainos buvo tokios pat, kaip ir gegužę, o Latvijoje ir Lietuvoje smarkiai pakilo.

Toliau pateikiamos išsamesnės visų šių temų apžvalgos

 • Birželį elektros energijos biržos kaina Lietuvoje ir Latvijoje smarkiai pakilo »

  Estijoje ir Suomijoje birželį elektros energijos biržos kainos buvo tokios pat, kaip ir gegužę, o Latvijoje ir Lietuvoje smarkiai pakilo.

  Birža Vidutinė
  €/MWh
  Pokytis per mėn. Minimali Maksimali
  Nord Pool Estija 30,65 -0,03% 4,42 100,06
  Nord Pool Somija 30,64 -0,10% 4,42 100,06
  Nord Pool Latvija 38,36 18,18% 4,42 130,05
  Nord Pool Lietuva 38,36 18,18% 4,42 130,05

  Estijoje elektros energijos biržos kaina nukrito iki 30,65 euro, o Suomijoje – iki 30,64 euro už megavatvalandę. Taigi, palyginti su geguže, Estijoje kaina sumažėjo vienu centu, o Suomijoje – trimis centais.

  Tačiau Latvijoje ir Lietuvoje elektros energijos biržos kainos netikėtai šoktelėjo, daugiausia dėl visą mėnesį išlikusių Estijos ir Latvijos perdavimo linijos apribojimų. Biržos kaina už megavatvalandę Latvijoje ir Lietuvoje pakilo iki 38,36 euro, tai sudaro 18,18 % pokytį ir net 7,71 €/MWh skirtumą su Estija (vietoj laukto 4,97 €/MWh).

  Kaip minėjome ankstesnėje rinkos apžvalgoje, Latvijos PTR aukcionas birželį baigėsi pasiekus 4,97 €/MWh kainą. Tai buvo ženklas, kad birželį Latvijoje ir Lietuvoje gali susidaryti gerokai aukštesnė elektros energijos biržos kaina.

  „Nord Pool Spot“ kainų zonose birželis yra ir didelių, kiekvieną vasarą vykdomų priežiūros darbų metas. Visoje sistemoje pačiais piko laikotarpiais birželį rinkai nepateikta daugiau kaip 15 000 MW elektros energijos. Nors elektros energijos tuo metu buvo vartojama mažiau, tai neleido jos kainai nukristi, kaina liko stabili.

  Prie svarbių veiksnių galima priskirti vėsesnį, nei įprastai, orą – elektros energijos buvo vartojama truputį daugiau ir tai padėjo išlaikyti kainų lygį. Dėl gausių kritulių stipriai pakilo ir Šiaurės šalių hidrorezervų lygis, jis birželį viršijo pastarųjų 27 metų medianą. Tai suteikia tam tikrą saugumo jausmą dėl šių metų kainų stabilumo.

 • Birželį krito ir naftos, ir dujų kaina »

  Akmens anglys
  Akmens anglių rinka birželį stabiliai augo. Palyginti su geguže, vidutinė mėnesio kaina pakilo 4,6 %, t. y. iki 68,64 dolerio už toną. Akmens anglių kainą daugiausia paveikė nuolatinė įtampa Kinijoje dėl aplinkosaugos tikslų vykdymo bei Indijos sprendimas per metus pradėti mažinti akmens anglių gavybą.

  CO2 kvotos
  Europos CO2 emisijų kvotų rinkos kaina birželį pakilo 5,8 %, iki 4,97 euro už toną. Birželį Europos parlamente buvo nagrinėjamas kvotų rinkos reformavimas, taip pat aviacijos ir laivininkystės įtraukimas į kvotų sistemą.

  Šiuo metu laikomasi nuomonės, jog norint, kad kvotų sistema pasiektų savo tikslus ir sumažėtų emisijos, CO2 kvotų kainos turėtų smarkiai padidėti.

  Nafta ir EUR / USD
  „Brent“ žaliavinės naftos kaina birželį krito jau antrą mėnesį iš eilės ir pasiekė 47,4 dolerio už barelį. Palyginti su geguže, kaina nukrito 7,5 proc. Naftos kainai turėjo įtakos vis didėjanti gavyba ir gręžinių skaičius JAV bei politinė įtampa tarp Kataro ir kitų arabų šalių.

  Naftos kainos kritimą skatino ir silpnėjantis doleris. Birželį vidutinis EUR/USD kursas, palyginti su geguže, pakilo 1,6 %, arba iki 1,1229. Šiuo metu EUR/USD kursas viršija aukščiausią pastarųjų 12 lygį.

  Dolerį silpnino prasti JAV darbo rinkos rezultatai, buvusio Federalinio tyrimų biuro direktoriaus James Comey pasisakymai prezidento Donaldo Trumpo atžvilgiu dėl jo atleidimo bei netikėti Federalinės rezervų sistemos signalai dėl palūkanų normų keitimo. Tuo metu eurą stiprino Europos Centrinio banko prezidento Mario Draghi užuominos, kad Europos finansai bus griežtinami.

  Dujos
  Birželį kartu su naftos kainomis nukrito ir dujų kainos. „Gaspool“ dujų rinkoje kaina kitam mėnesiui nukrito 4,1 %, arba iki 15,2 euro už megavatvalandę, o virtualioje TTF rinkoje, kur prekiaujama SGD, kaina kitam mėnesiui nukrito 4,7 %, arba iki 14,9 euro už megavatvalandę.

  Tam neabejotinai turėjo įtakos naftos kainos kritimas ir šiek tiek sezoniškumas, nes šiltesniu oru dujų suvartojama mažiau.

 • Žalioji energija leidžia bendrovei „Marta Pagar“ kepti be jokių rūpesčių »

  Su „Marta Pagar“ prekių ženklu centrinėje Estijoje – Paidėje – kepami įvairiausi kepiniai ir konditerijos gaminiai jau nuo 1998 metų. „Marta Pagar“ duona, batonais, saldžiomis ir sūriomis bandelėmis, sausainiais, pyragais ir tortais prekiaujama daugelyje Estijos prekybos tinklų nuo Narvos iki Servės pusiasalio. Kiekvieną mėnesį „Marta Pagar“ iškepa vidutiniškai 100 000 pyragėlių ir bandelių, ir 10 tonų pyragų. Įmonėje dirba 82 žmonės, trys iš jų nuo pat veiklos pradžios. Įmonė turi apie du procentus Estijos rinkos.
   

  Supažindindamas su didžiuliu „Marta Pagar“ gaminių asortimentu, vykdomasis direktorius Oliver Poll pirmiausia pamini mėgstamiausią pirkėjų gaminį: sviestines pynes su šokoladu. „Šias pynes gaminame nuo pirmosios savo veiklos dienos, jos išties užkariavo pirkėjų širdis.“

  Asortimente yra ir batonų bei bandelių be cukraus, taip pat nemažai gaminių be glitimo ir laktozės.

  „Geriausiai žinomas mūsų gaminys be glitimo yra grikinė duona, kurią kepame iš estiškų grikių miltų“, – aiškina Oliver Poll. „Be glitimo kepame ne tik duoną, bet ir batonus, sausainius ir kai kuriuos pyragus. Produkcijai be glitimo turime atskiras patalpas ir įrenginius.“

  Vykdomasis direktorius pripažįsta, kad elektros energija „Marta Pagar“ veikloje yra labai svarbi: „Elektrą vartoja visi mūsų įrenginiai, pradedant tešlos kildymo spintomis ir baigiant kremo plaktuvais.“

  Savo veikloje kepėjai stengiasi taupyti visomis prasmėmis.

  „Su malonumu naudojame „Eesti Energia“ žaliąją energiją“, – teigia Oliver Poll. „Stengiamės prisidėti prie žalios ateities kūrimo. Manome, kad svarbu rūšiuoti atliekas, taupiai vartoti ir ieškoti tvarių sprendimų mūsų aplinkos atžvilgiu.“

  Finansus kepėjams padeda planuoti fiksuota elektros energijos kaina.

  „Pasirinkome fiksuotą elektros energijos kainą ir puikiai bendradarbiaujame su elektros energijos teikėju“, – tvirtina Poll. „Elektros energijos galios užtenka, ji teikiama nuolat, sutrikimų pasitaiko labai retai. Gamyba vykdoma beveik 24 valandas per parą, tad elektros energijos tiekimo sutrikimas sukeltų prastovas ir labai didelių problemų. Laimei, elektra tiekiama sklandžiai ir mes galime kepti be jokių rūpesčių!“

   
  Komentuoja klientų administratorė Kristiina Vikat:

  „Marta Pagar“ ir „Eesti Energia“ bendradarbiavimo pradžia siekia dar tuos laikus, kai rinka nebuvo atvira. 2016 metais, renkantis naują pirkimo strategiją, ant svarstyklių lėkštės buvo ir kainos fiksavimas, ir elektros pirkimas biržos kaina.

  Išanalizavę „Marta Pagar“ vartojimą ir ankstesnių laikotarpių biržos kainų bei fiksuotos kainos pasiūlymus, pasirinkome fiksuotos kainos sprendimą. Sutarties pasirašymo metu fiksuojamos kainos buvo palankesnės, be to, tuo metu vykdėme žaliosios energijos iš atsinaujinančių šaltinių paketo pardavimo už įprastos energijos kainą kampaniją.

  Minėtas pirkimo sprendimas ir dabar atrodo protingas pasirinkimas. Akivaizdu, kad užfiksavus kainą tinkamu metu, elektros energijos sąnaudas galima sumažinti. Visada malonu bendradarbiauti su aktyviais klientais, sieksime ir ateityje rasti geriausius sprendimus kintančioje rinkoje.“

   
 • Prisijunkite prie „Enefit“ socialiniame tinkle „Linkedin“ »

  Sekite mūsų paskyrą ir pirmieji sužinokite rinkos naujienas, energetikos tendencijas Baltijos ir Skandinavijos šalyse ir energijos produktų naujoves.

  Kviečiame prisijungti »

   

Rinkos apžvalgą parengė bendrovės „Eesti Energia“ analitikas, remdamasis tuo metu turėtais rinkos duomenimis. Čia pateikta informacija gauta iš viešai skelbiamų žinių ir apžvalgoje nurodytų šaltinių. Rinkos apžvalga skirta tik informuoti ir jokiu atveju negali būti laikoma bendrovės „Eesti Energia“ pažadu, pasiūlymu ar oficialia prognoze. Rinkos apžvalgoje išsakyta nuomonė gali keistis, ir ją pateikęs asmuo pasilieka teisę savo nuomonę keisti. Dėl sparčiai kintančio elektros energijos rinkos reguliavimo ši rinkos apžvalga ar joje pateikiama informacija negalutinė ir gali neatitikti ateityje susidarysiančių aplinkybių. Rinkos apžvalga nesukuria, nebaigia ir nekeičia teisinių santykių (įskaitant sutartis). Bendrovė „Eesti Energia“ neatsako už išlaidas ir žalą, kurių gali atsirasti naudojantis rinkos apžvalgoje pateikta informacija.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis