Pirmasis puslapis  »  Naujienos ir blogas » 

Pranešimai spaudai ir analizės

18.01 2017

Energetikos rinkos apžvalga, 2016 m. gruodis

Sander Randver

Rinkos analitikas

Šaltas lapkritis, šiltesnis nei įprasta gruodis ir Kalėdų laikotarpis sumažino einamąsias elektros energijos kainas. Prie kainų mažėjimo prisidėjo ir hidrorezervus padidinę dažni lietūs.

Gruodis nustebino labai šiltais orais, o tai kartu su šventiniu laikotarpiu lėmė mažesnes elektros energijos kainas Baltijos šalyse ir Skandinavijoje.

Toliau pateikiamos išsamesnės visų šių temų apžvalgos

 • Šaltas lapkritis, šiltesnis nei įprasta gruodis ir Kalėdų laikotarpis sumažino einamąsias elektros energijos kainas »

  Prie kainų mažėjimo prisidėjo ir hidrorezervus padidinę dažni lietūs.

  Gruodis nustebino labai šiltais orais, o tai kartu su šventiniu laikotarpiu lėmė mažesnes elektros energijos kainas Baltijos šalyse ir Skandinavijoje.

  Birža Vidutinė
  €/MWh
  Pokytis per mėn. Minimali Maksimali
  Nord Pool Estija 34,01 16,76% 4,02 89,25
  Nord Pool Somija 34,00 17,11% 4,02 89,25
  Nord Pool Latvija 34,18 15,54% 4,02 89,25
  Nord Pool Lietuva 34,79 14,25% 4,02 89,25

  Šilumos banga ir gausūs lietūs papildė Skandinavijos hidrorezervus vandens kiekiu, leidžiančiu pagaminti 10 TWh elektros energijos. Gruodžio pabaigoje hidrorezervų lygis buvo tik 3,4 TWh mažesnis nei įprasta, palyginti su lapkričiu, tai yra labai geras rodiklis.

  Prieš prasidedant šaltesniam laikotarpiui gruodį Skandinavijos elektrinėse buvo baigti visi didesni techninės priežiūros darbai, tai užtikrina geresnį elektros energijos tiekimą ateityje.

 • 2016 metais vidutinė einamoji kaina Estijoje buvo didesnė nei 2015 metais, o Latvijoje ir Lietuvoje – gerokai mažesnė »

  Baigėsi 2016 metai, tad dabar yra geriausias metas apžvelgti praėjusių metų vidutines elektros energijos kainas.

  Nord Pool Estija Nord Pool Suomija Nord Pool Latvija Nord Pool Lietuva
  2015 Vidutinė €/MWh 31,08 29,66 41,85 41,92
  2016 Vidutinė €/MWh 33,06 32,45 36,09 36,54
  Pokytis per mėn. 6,37% 9,41% -13,76% -12,83%
  2015 Minimali 0,32 0,32 4,05 4,05
  2015 Maksimali 150,06 150,06 200,11 200,11
  2016 Minimali 4,02 4,02 4,02 4,02
  2016 Maksimali 200,06 214,25 202,04 202,04

  „Nord Pool“ elektros energijos biržoje elektros kainos per metus smarkiai pakilo (net 28,27%). Dėl visus metus žemo hidrorezervų lygio per metus kainos kilo ir Suomijoje, ir Estijoje. Priešingai nei Estijoje, elektros energijos kainos Latvijoje ir Lietuvoje gerokai nukrito. 2015 metų pabaigoje pradėta eksploatuoti „NordBalt“ jungtis tarp Švedijos ir Lietuvos padės išvengti Latvijos ir Lietuvos kainų zonos atskirties ir panaikins Latvijos bei Lietuvos kainų ir Skandinavijos kainų skirtumus.

 • Naftos kainos gruodį smarkiai kilo daugiausia dėl OPEC susitarimo »

  Kylančios naftos kainos veikia ir gamtinių dujų kainas. Lapkričio pabaigoje OPEC susitarus dėl naftos gamybos ribojimo, naftos kainos per naktį šoktelėjo 17% ir iki šiol liko aukštos.

  Naftos kainų augimą skatina ir lūkesčiai dėl JAV ekonomikos augimo, palūkanų normų kilimo, dėl to ir doleris dabar yra stipriausias per pastaruosius kelerius metus. Didesnė naftos kaina atitinkamai lemia didesnę variklių degalų kainą ir veikia gamtinių dujų kainą.

  Tikrai nereikia bijoti, kad naftos kainos pakils iki beprotiškų aukštumų, nes tam tikru momentu dėl pernelyg didelių naftos kainų alternatyvieji energijos šaltiniai taps konkurencingesni ir rinka susireguliuos pati.

 • Akmens anglių kaina lapkritį ir krito, ir kilo »

  CO2 kvotų kainų kilimas veikia elektros energijos ateities sandorių kainas. Vidutinė mėnesinė akmens anglių kaina, palyginti su lapkričiu, kai buvo užfiksuotas labai didelis kainos šuolis, nukrito 7,9%. Nors pirmąją gruodžio savaitę kaina sumažėjo, mėnesio viduryje ji vėl pradėjo kilti.

  Bendras aukštas akmens anglių kainų lygis daugiausia yra nulemtas Kinijos pastangų mažinti smogą ir stipraus noro bei poreikio laikytis susitarimų dėl klimato kaitos. Anglies dvideginio kvotos gruodį kainavo mažiau nei lapkritį, tačiau, panašiai kaip ir akmens anglių atveju, CO2 kvotų kainos kilo. CO2 kvotų kainoms daugiausia įtakos turėjo Europos Sąjungos planas reformuoti kvotų rinką. Šis planas iš esmės reiškia, kad iki 2020 metų iš rinkos bus pašalinta 1,6 milijardo kvotų. Prognozuojama, kad CO2 kvotų kaina kils kartu su akmens anglių kaina, nes stambieji naudotojai, bijodami kainų augimo, pradės sudarinėti ateities sandorius, kuriems reikia turėti ir kvotas.

 • Baltijos šalių naujienos »

  Pasirašyta vieningos Baltijos šalių regioninės dujų rinkos sukūrimo deklaracija

  Baltijos šalių premjerai gruodžio 9 d. sudėjo parašus po vieningos regioninės dujų rinkos sukūrimo deklaracija. Plane – besienė trijų Baltijos šalių dujų rinka.

  Regioninės dujų rinkos modelis numato apjungti Lietuvos, Latvijos, Estijos dujų rinkas į bendrą zoną, sukuriant vieną bendrą įleidimo-išleidimo taškų sistemą, su vienu virtualiu prekybos tašku, regionine dujų birža bei viena balansavimo zona. Vieninga Baltijos šalių rinka visoms regiono šalims užtikrins ir geresnę prieigą prie Klaipėdos SkGD terminalo, Inčukalno gamtinių dujų saugyklos bei kitų alternatyvių dujų tiekimo šaltinių.

  Planuojama, kad bendra Baltijos šalių dujų rinka pradės veikti nuo 2020 metų. Tikimasi, kad pastačius dujotiekių jungtį tarp Estijos ir Suomijos, prie bendros rinkos prisijungs ir Suomija.

  Savo klientams nuolatos ieškome rinkos galimybių palankiausiomis sąlygomis fiksuoti elektros energijos kainą būsimiems laikotarpiams

  Nors metų pradžia gali pasirodyti nepalanki fiksuoti elektros kainą, tačiau praeitis rodo, kad būsimų laikotarpių rinka pirmą metų ketvirtį būna labai palanki gauti kuo geresnes sąlygas. Užtikriname, kad visuomet stebime elektros energijos rinką ir esant palankiausiai elektros kainai, pranešame klientui - tuomet kartu galime nuspręsti ar pasinaudoti šia galimybe ją fiksuoti, ar laukti ir stebėti pokyčius rinkoje toliau.

Rinkos apžvalgą parengė bendrovės „Eesti Energia“ analitikas, remdamasis tuo metu turėtais rinkos duomenimis. Čia pateikta informacija gauta iš viešai skelbiamų žinių ir apžvalgoje nurodytų šaltinių. Rinkos apžvalga skirta tik informuoti ir jokiu atveju negali būti laikoma bendrovės „Eesti Energia“ pažadu, pasiūlymu ar oficialia prognoze. Rinkos apžvalgoje išsakyta nuomonė gali keistis, ir ją pateikęs asmuo pasilieka teisę savo nuomonę keisti. Dėl sparčiai kintančio elektros energijos rinkos reguliavimo ši rinkos apžvalga ar joje pateikiama informacija negalutinė ir gali neatitikti ateityje susidarysiančių aplinkybių. Rinkos apžvalga nesukuria, nebaigia ir nekeičia teisinių santykių (įskaitant sutartis). Bendrovė „Eesti Energia“ neatsako už išlaidas ir žalą, kurių gali atsirasti naudojantis rinkos apžvalgoje pateikta informacija.

Atgal
Enefit naujienų RSS šaltiniai

Visas naujienų archyvas: Rugpjūtis