Pirmasis puslapis  »  Prisijunkite »  Prisijunkite » 

Kaip veikia atvira elektros energijos rinka?

Elektros rinkoje elektros pardavėjas yra gamintojas arba tiekėjas, o pirkėjas yra galutinis elektros vartotojas.

Pardavėjas gali pats gaminti elektrą, arba pirkti ją iš gamintojo ir parduoti galutiniams vartotojams. Pirkimo sandorius gamintojai ir pardavėjai gali sudaryti nepaisydami valstybių sienų. Elektros rinka yra išskirtinė, nes užtikrina, kad pagaminamos ir suvartojamos elektros energijos kiekis būtų vienodas. Štai kodėl ši rinka tokia dinamiška ir nuolat kinta – viskas priklauso nuo pasiūlos ir paklausos.

Rinkos infrastruktūrą užtikrina energijos skirstomųjų tinklų operatorius AB ESO, kuris pristato elektrą iš gamintojo galutiniam vartotojui. Galutinis vartotojas už suvartotą elektrą moka pardavėjui ir elektros transportavimo mokestį ESO.

Atviroje rinkoje pirkėjas gali pasirinkti pardavėją bei produktus ir derėtis dėl kainų. Tokioje rinkoje reguliuojančiosios institucijos tik prižiūri, kad pardavėjai laikytųsi Elektros energetikos įstatymo ir pardavėjo bei pirkėjo sutartų pardavimo kainų.

Remiantis Europos Komisijos parengtomis gairėmis, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija parengė aiškius, glaustus ir išsamius atsakymus į visiems praktiniams vartotojams vietinėje mažmeninėje energetikos rinkoje kylančius klausimus (www.regula.lt)

Reguliuojančiosios institucijos prižiūri ESO ir užtikrina, kad su visais rinkos dalyviais būtų elgiamasi vienodai. Jos taip pat tvirtina ESO tarifus.

Elektros kaina priklauso nuo keleto veiksnių, įskaitant tinklo pralaidumą, CO2 emisijos leidimus ir globalias energetinių išteklių kainas, pavyzdžiui, naftos, dujų ir anglies. Elektros kaina Baltijos šalyse, įskaitant Lietuvą, didžiąja dalimi priklauso nuo vietos elektrinių sąnaudų ir gamybos pajėgumų, o taip pat nuo kainų „Nord Pool" elektros biržoje (www.nordpool.com).

Įprastas elektros tiekėjas

Enefit