Žinia labai mažoms ir mažoms įmonėms bei ūkininkams: 3 priežastys, kodėl verta pasinaudoti parama saulės elektrinėms
Smulkusis verslas netrukus sulauks kvietimo teikti paraiškas saulės elektrinėms įrengti. Įmonėms, svarstančioms apie nuosavos elektros energijos gamybą, vertėtų jau dabar pradėti ruoštis ir apgalvotai rinktis rangovą, kad įrengimo darbai vyktų sklandžiai ir be atidėjimų.
Pretenduoti į paramą galės labai mažos ir mažos įmonės bei ūkininkai, registruoti ne trumpiau kaip metus ir ketinantys įsirengti iki 500 kW galios saulės elektrinę. Nors tiksli kvietimo data nenurodoma, labiausiai tikėtina, kad paraiškas bus galima pradėti teikti birželį. Iš viso šiam finansavimo etapui skirta 67 mln. Eur.
„Įmonėms, galvojančioms pasinaudoti parama saulės elektrinei, šis finansavimas yra puiki proga ženkliai susimažinti savo išlaidas ir pagreitinti elektrinės atsipirkimą. Verslo susidomėjimas saulės elektrinėmis tik didėja, todėl rinkoje jau jaučiamas pajėgumų bei įrangos stygius, neretai tenka laukti ilgiau. „Enefit“ iš anksto ruošėsi paklausos šuoliui, susijusiam su paramos teikimu, tad šiandien esame tikri, kad net maksimalios – 500 kW – galios elektrines klientams pajėgsime įrengti dar šiais metais“, – kalba Žana Klusovskienė, vienos didžiausių elektros energijos bendrovių „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė.
1 – paramos sąlygos dabar palankesnės
Pareiškėjams galės būti kompensuojama net 896,72 Eur už 1 kW. Tai – kur kas didesnė finansinė parama nei paskutinės paramos finansinėse sąlygose, kuriose juridiniams asmenims galėjo būti kompensuojama ne daugiau nei 246 Eur už vieną elektrinės galios kilovatą. Padidėjo ir kompensacijos dalis visame projekte, anksčiau siekusi 30 proc., dabar ji sudaro 35%.
Daugiau aiškumo atsiranda ir kalbant apie būsimo saulės elektrinės projekto įgyvendinimą, gavus paramą. Nurodoma, kad jis turi būti užbaigtas ne vėliau kaip iki 2025 m. kovo 31 d.
„Žinoti baigtinį terminą naudinga tiek saulės elektrinę įsigyjantiems subjektams, tiek ir jų rangovams. Žinodami, kiek turi laiko kompensacijai gauti, užsakovai galės sklandžiau susiplanuoti visus organizacinius, statybos procesus su tiekėjais, o pastarieji – aiškiau prognozuoti, kiek komponentų reikia užsakyti, planuoti jų sandėliavimą bei rangos darbus“, – detalizuoja Ž. Klusovskienė.
Labai svarbu teikiant paraišką dėl paramos gavimo jau turėti ESO prisijungimo sąlygas. Todėl rekomenduotina jau dabar kreiptis dėl šių sąlygų gavimo, o paprasčiausia tą padaryti užpildant užklausos formą ESO savitarnos svetainėje.
2 – saulė vis dar apsimoka
Pastaruoju metu energijos kainų skalė įnešė šiokios tokios sumaišties. Pasigirsta abejonių, ar tikrai verta „eiti į saulę“, kai elektros kaina dažnai svyruoja apie nulį, o kai kuriomis dienomis net būna neigiama? Ekspertai pabrėžia, kad mažos kainos laikysis tikrai ne visada.
„Labai svarbu suprasti, kad išskirtinius elektros kainų šuolius nulemia kelių sutampančių aplinkybių derinys. Šiandien elektra pigi, nes vienu metu susiklostė itin palankios elektros kainos mažėjimui aplinkybės: elektros paklausa sumažėjusi dėl šildymo sezono uždarymo, o namuose ir įmonėse dar neįjungti vėsinimo kondicionieriai, tuo tarpu elekros pasiūla ženkliai išaugusi dėl padidėjusios saulės energijos gamybos, o dėl šiltos ir lietingos žiemos netrūksta ir vandens hidrorezervuaruose. Panašiai buvo ir rugpjūtį, kai elektros kainos šovė į aukštumas – susidėjo daug įvairių faktorių. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad kainos tokios išliks ilgu laikotarpiu. Per 10–15 metų tikrai matysime visko, tikėtina, kad elektros kainos bus ir labai aukštos, ir minusinės“, – aiškina Ž. Klusovskienė.
Skaičiuojama, kad įsirengus į saulės elektrinę elektros savikaina 25–30 metams yra 4 ct už kilovatvalandę. Tokia ji išliks nepaisant elektros kainų pokyčių rinkoje. Saulės energija suteikia visišką nepriklausomybę nuo rinkos svyravimų, o praėjus elektrinės atsipirkimo laikotarpiui, elektra naudojamasi visiškai nemokamai. Tad investicija į elektrinę šiandien yra tarsi elektros kainos fiksavimas dviem dešimtmečiams už daugiau nei dvigubai mažesnę nei šiuo metu rinkoje elektros kainą. Tai pasiūlymas, kurio joks tiekėjas nepateiks – tačiau jei taip būtų, prie jo neabejotinai išsirikiuotų norinčių eilė.
3 – elektrinė bus parengta veikti dar šiais metais
Planuojant saulės elektrinę svarbu pasirinkti patikimą rangovą, kuris pasirūpins visais elektrinės montavimo darbais ir kokybiška sertifikuota įranga. Kuo sklandžiau bus atlikti visi darbai, tuo greičiau verslas galės pradėti naudotis savo gaminama elektros energija. Paramos teikimo sąlygose numatoma, kad paraišką teikianti įmonė privalo surengti konkursą – projekto pasiūlymus gauti bent iš trijų rangovų. Rinkoje šiandien tikrai netrūksta tiekėjų, siūlančių saulės elektrinę įrengimo paslaugas, tad spręsti derėtų atidžiai. Didesnė, stabiliai veikianti įmonė yra patikimesnis pasirinkimas, ypač tuo atveju, jeigu saulės elektrinę teks remontuoti ar keisti detales.
„Visi saulės modulių gamintojai suteikia garantijas savo įrangai. Tačiau iš savo klientų dažnai girdime, kad jie visai nepageidautų ištikus problemai ieškoti gamintojo atstovybės – daug patogiau kreiptis į rangovą ir gauti visas paslaugas iš vienų rankų. Deja, smulkesni tiekėjai susiduria su gerokai aukštesne bankroto rizika ir gali būti, kad po dešimties metų rinkoje jų jau nebebus, nes jei įmonė specializuojasi tik saulės energetikoje, ilgainiui ji nebeturės darbo ir klausimas, kas rūpinsis jos buvusiais klientais? Tad renkantis tiekėją savo saulės elektrinei verta atkreipti dėmesį ne tik į jo patirtį rinkoje, stabilumą, bet ir veiklos diversifikavimą, paanalizuoti, ar ji dirba tik su saulės elektrinėmis, ar turi platesnį energetikos produktų krepšelį“, – kalba „Enefit“, priklausančios valstybinio kapitalo „Eesti Energia“ įmonių grupei, valdybos narė.
Verslas, šiuo metu prioritetą skiriantis kitoms investavimo kryptims, tačiau norintis turėti saulės elektrinę dabar, o ne laukti, kol įmonė sukaups kapitalo šiai investicijai, ir nenorintis naudotis lizingu, gali rinktis saulės elektrinės nuomą. „Enefit“ įmonės teritorijoje arba ant pastatų stogų gali įrengti reikiamos galios saulės elektrinę, kurią įmonė per 10 – 20 metų išpirks mokėdama pastovaus dydžio kasmėnesinę įmoką.
„Šią galimybę sukūrėme matydami platų įmonių poreikių spektrą ir norėdami visiems sudaryti prieinamas sąlygas saulės elektrinei turėti, Tai – puikus sprendimas tiems, kurie nori sutaupyti ir išsivaduoti nuo elektros kainų nestabilumo, tačiau neketina tam skirti didelės pinigų sumos vienu metu. Nuoma leidžia pradėti naudotis gamtos generuojama energija greit ir be rūpesčių, nes visais projekto klausimais – finansavimu, leidimais, įrengimu ir priežiūra visą nuomos laikotarpį – pasirūpina „Enefit“, – dar vieną galimybę įsigyti saulės elektrinę atskleidžia Ž. Klusovskienė.