icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Pirmą kartą Lietuvoje elektros kaina buvo minusinė

Pirmą kartą Lietuvoje elektros kaina buvo minusinė

Elektros energija yra prekiaujama elektros biržos platformoje „Nord Pool“, kurioje susitinka elektros gamintojai, norintys parduoti savo pagamintą elektros energiją ir elektros tiekėjai, norintys ją nupirkti.

Kiekviena prekybinio sandėrio pusė siūlo savo kainą. Kai susikerta pasiūlos ir paklausos kreivės, tada nustatoma elektros kaina konkrečiai valandai.

Kainos dydį lemia ir daugelis kitų veiksnių: elektros energijos gamybos pasiūla, vartojimo poreikis, tiekimo jungtys tarp skirtingų regionų pralaidumo, oro sąlygos (krituliai, vėjas, saulė, temperatūra), ekonominės bei politinės situacijos, kt.

Rezultate kuo mažesne kaina elektros tiekėjas nuperka elektros energiją, tuo mažesnę kainą moka ir gyventojai, vartojantys elektrą. Ir priešingai – kuo didesne nuperka, tuo brangiau moka ir klientai.

Realias aktualias kitos dienos elektros kainas galime visi viešai matyti „Nord Pool“ biržos portale.

Liepos mėn. 6 dieną (nakties metu tarp 4-5 val.) pirmą kartą istorijoje Baltijos šalyse bei Norvegijoje susiformavo minusinė elektros kaina -0,09 Eur/MWh. Minusinė ji buvo ir Danijoje, Švedijoje, Suomijoje, Didžiojoje Britanijoje, Olandijoje ir Belgijoje. Pavyzdžiui, Danijoje susiformuojanti minusinė elektros kaina yra gana dažnas reiškinys.

Minusinė kaina reiškia tai, kad gyventojams elektra tą valandą nieko nekainuoja ir netgi energijos tiekėjai sumoka gyventojams už jos vartojimą.

Minusinei kainai lemiamą įtaką turėjo nuolatinis hidroenergijos srautas Šiaurės šalyse, didelis vėjo našumas ir mažesnė paklausa.

Tai išties ypatingas momentas. Taip pat turint omenyje, kad šiemet Lietuvoje startuoja elektros energijos liberalizacijos procesai, norisi 2020 metus vadinti Energijos metais.