icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Nuosava saulės elektrinė – kada įsirengti, kad ji neštų didžiausią naudą?

Saulės elektrinės įsirengimas – ilgalaikė investicija, paprastai visiškai atsiperkanti 6 metus arba netgi greičiau. Visgi planuojant elektrinės įrengimą ir siekiant greitesnio atsiperkamumo, verta atsižvelgti ir į metų laiką. Tie, kuriems pavyksta elektrinę įsirengti palankiausiu metu, ne tik iš karto pajunta jos naudą, bet ir vėliau, tamsiaisiais mėnesiais, gali susigrąžinti perteklinę, į tinklą perduotą elektros energiją. Perteklinę energiją taip pat galima „įdarbinti“ ir iš jos gauti finansinę grąžą.

Generacija gali skirtis ir 100 kartų

„Saulės elektrinės generuojamos energijos kiekis itin priklauso nuo metų laiko. Didžiausias skirtumas matomas lyginant gruodžio ir birželio, t. y. tamsiausio ir šviesiausio mėnesio rezultatus. Jeigu gruodį 10 kW elektrinė sugeneruoja apie 18 kWh, tai birželį šis rodiklis siekia jau apie 1910 kWh, t. y. elektrinė pagamina virš 100 kartų daugiau energijos“, ‒ pasakoja „Enefit“ paslaugų vystymo skyriaus vadovė Živilė Savickaitė.

Pasak jos, prastą generaciją žiemą labiausiai lemia trumpos, mažiau saulėtos dienos bei kartais fotomodulius padengiantis sniegas. Pats elektrinių „darbymetis“ prasideda vasarą ‒ per tris mėnesius sugeneruojama beveik pusė viso metinio generacijos kiekio.

„Svarbu ir tai, kad šviesiaisiais mėnesiais elektrinės pagamina daugiau energijos nei suvartojama namuose. Taigi susidaro perteklius su kuriuo galima elgtis dvejopai: arba atiduoti į tinklą vadinamajam pasaugojimui, o vėliau, kai generacija sumažėja, tą kiekį susigrąžinti; arba sugeneruotą perteklinę energiją galima parduoti tiekėjui ir taip iškart gauti finansinę grąžą. Jei elektrinę įsirengsite rudeniui įsibėgėjus, reikės bent 4 mėnesių, kol pajusite elektrinės naudą“, ‒ sako Ž. Savickaitė.

Generacijos pikas – balandis-rugpjūtis

„Vertinant vidutine laikomą 10 kW saulės elektrinę matysime, kad didžiausia, 1000 kWh ribą viršijanti generacija prasideda balandį ir tęsiasi iki rugsėjo. Per šiuos mėnesius tokia elektrinė sugeneruoja apie 8450 kWh. Tai yra liūto dalis nuo visos metinės generacijos, kuri siekia apie 11300 kWh.

Dėl to labiausiai apsimoka elektrinę įsirengti iki šio piko. Nes rugsėjį generacija krenta maždaug perpus, dar kone dukart ji mažėja ir spalį, o lapkritį, šis nedidelis kiekis susitraukia keturgubai, dar tiek pat kartų generacija sumenksta gruodį“, ‒ skaičiuoja Ž. Savickaitė.

Standartinės 10kW galios saulės elektrinės el. generacijos pasiskirstymas, kWh

Taigi, norintys kuo greičiau pilnai išnaudoti elektrinės teikiamas galimybes, turėtų nedelsti ir saulės elektrinę įsirengti jau šį kovą.

Procesas greitėja turintiems ESO sąlygas

Kad elektrinės įrengimas būtų maksimaliai spartus, itin svarbu laiku pasirūpinti iš ESO gauti prijungimo sąlygas.

„ESO sulaukia labai daug prašymų išduoti prisijungimo sąlygas, todėl vertinimo gali tekti laukti ilgiau nei mėnesį. Jei prašyme padaryta klaida ‒ jį teks teikti iš naujo, dėl to įrengimo terminas nutols dar mėnesiui.

Prieš pildant paraišką ESO, reikia išsiaiškinti savo įvado galią, mat elektrinės galia neturi jo viršyti. Jei įvado galios neužtenka, teks ją didinti, o tai – atskira procedūra“, ‒ pasakoja Ž. Savickaitė.

Įveikus šiuos etapus, nesklandumų paprastai nekyla – sutartu laiku atvykę meistrai įrengia elektrinę. Darbai trunka 1-2 dienas, tiesa, jei stogo danga ar konstrukcija sudėtingesnė, tam gali prireikti papildomo laiko.

Šiuo metu „Enefit“ visiems turintiems ESO prijungimo sąlygas garantuoja įrengimą per vieną mėnesį. Užpildykite užklausos formą ir gaukite pasiūlymą akimirksniu.