icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Naujus metus didmeninė elektros rinka pasitiko pozityviais pokyčiais

Naujus metus didmeninė elektros rinka pasitiko pozityviais pokyčiais

Praėjusių metų pabaigoje rekordines aukštumas pasiekusios elektros kainos 2022-uosius pradėjo patraukdamos žemyn. „NordPool“ elektros biržos Lietuvos kainų zonoje energijos kaina 2022 m. sausio mėn. siekė 145,87 Eur/MWh ir buvo trečdaliu (31,27 proc.) žemesnė nei gruodį. Tiesa, lyginant su 2021-ųjų sausiu, elektra išliko brangesnė 171,96 proc., kai anuomet kaina buvo 54,68 Eur/MWh.

Pirmąjį šių metų mėnesį galutinė elektros kaina vartotojams, kurie pasirinkę Kintamos biržos kainos planus, skaičiuojant ESO standartinio plano vienos laiko zonos tarifu, mažėjo beveik 24 proc. iki 27,09 ct/kWh.

Nors elektros poreikis visame pasaulyje išlieka itin aukštas, o Europoje gamtinių dujų krizė vis dar niekur nedingo, prielaidas mažėti didmeninei elektros kainai sausį sudarė tam itin palankūs orai. Visų pirma, sausis santykinai buvo kiek šiltesnis už gruodį, todėl buvo kiek mažesnė tiek elektros, tiek gamtinių dujų paklausa.

Negana to, itin vėjuoti pastarojo mėnesio orai ženkliai padidino žaliosios energijos gamybą vėjo parkuose, todėl šiluminių elektrinių pagaminamos taršios elektros paklausa sumažėjo. Skaičiuojama, kad būtent 2022-ųjų sausį Lietuvoje buvo pagamintas rekordinis vėjo sugeneruotos elektros kiekis – 200 GWh. Kartu ima ryškėti ir dar viena tendencija, kad būtent sausis tampa vienu produktyviausių mėnesių energetikos sferoje, kadangi ankstesnis vėjo energijos rekordas – 190 GWh – buvo pasiektas praėjusių metų pradžioje.

Analizuojant elektros kainų pokyčius negalima ignoruoti ir fakto, kad jos mažėjimui nemažai įtakos turėjo ir dėl švelnesnių orų nukritusi bei nusistovėjusi gamtinių dujų kaina. Remiantis TTF kainų indeksu, sausį vidutinė gamtinių dujų kaina siekė 85,2 Eur/MWh bei lyginant su gruodžio mėn. sumažėjo 25,1 proc. Tuo metu Šiaurės Europos šalių hidroelektrinių vandens rezervuarų hidrobalansas, palyginti su gruodžio mėn., padidėjo 7,4 TWh ir vidutiniškai siekė -8,4 TWh lygį, dėl ko hidroelektrinės pagamino daugiau elektros energijos.

Metų pradžia išties nuteikia optimistiškai, kad rekordinis kainų pikas jau praėjo ir didmeninė elektros kaina artėjant pavasariui vis sparčiau ims grįžti į žemesnės kainos lygį, kuris vis tiek išliks aukštas jei palygintume su pastarųjų 10 metų kainų lygiu. Žinoma, neapibrėžtumas dėl geopolitinės padėties Europoje bei sunkiai nuspėjama žiema gali pateikti staigmenų, bet tai jau visiškai nepriklauso nuo jūsų pasirinkto elektros tiekėjo.

Šiuo atveju belieka tikėtis, kad neramumų išvengsime, o šiltesni bei vėjuoti orai taps reikšmingesnio elektros ir gamtinių dujų kainų mažėjimo pranašu.

ELEKTROS ENERGIJOS BIRŽOS KAINA Electer icon

ELEKTROS ENERGIJOS BIRŽOS KAINA
  • Elektros kaina, palyginti su gruodžio mėn., sumažėjo, tačiau, palyginti su praėjusiais metais, kainos išlieka aukštos.
  • Šiaurės šalių hidrobalansas, palyginti su gruodžio mėn., padidėjo vidutiniškai 7,4 TWh, o vidutinis sausio mėn. lygis buvo -8,5 TWh
  • CO2 kvotų kaina augo 5,6 %, palyginti su gruodžio mėn., iki vidutiniškai 84,2 €/t.
  • Palyginti su gruodžio mėn., dujų kaina vidutiniškai sumažėjo 25,1 proc., o sausio mėnesį vidutinė kaina buvo 85,2 €/MWh.

Dr. Žygimantas Mauricas

Ekonomistas