icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Energijos rinkos apžvalga | 2021 birželio mėn.


ELEKTROS ENERGIJOS BIRŽOS KAINA Electer icon

Energijos rinkos apžvalga | 2021 birželio mėn.

Komentarai

Birželio mėnesį elektros kaina smarkiai išaugo. Tai lėmė šios priežastys:

  • Iš esmės kainų didėjimo tendencija yra atspindys ES vykdomos klimato atšilimo stabdymo politikos, kuri yra ambicingesnė už realius atsinaujinančiosios energijos diegimo planus daugelyje valstybių narių.

    Europos Komisija siekia iki 2030 m. sumažinti išmetamą CO2 kiekį 55%. Todėl nuo 2023 m. apriboja apyvartinių taršos leidimų skaičių, sparčiau didindama jų stabilumo rezervą nuo 20% iki 24 %. Dėl šios priežasties ateityje prekiaujamų taršos leidimų skaičius sumažės, o jų kainos nenustos didėjusios. Štai birželio mėn. vidutinė CO2 kvotų kaina energijos rinkoje buvo 52, 83 €/t, tuo tarpu pernai tą patį mėnesį kaina siekė tik 23,48 €/t.

Be to, ketinama išplėsti taršos leidimų taikymo įpareigojimą laivybos, transporto ir statybos sektoriuose, taip pat į Europos Sąjungą importuojamoms prekėms, gaminamoms šalyse, kuriose išmetamas CO2 kiekis nėra apmokestinamas ar kainuoja mažiau. Išsamesnis oficialus planas bus paskelbtas liepos 14 d.

  • Dujų kainos per vieną mėnesį išaugo 17,3%, tad dujomis kūrenamų elektrinių gamybos sąnaudos Latvijoje-Lietuvoje taip pat didėjo (kaip ir daugelyje kitų žemyninės Europos šalių). Tai paveikė ir bendrą elektros kainą. Dėl išaugusios saulės energijos gamybos, Estijoje elektros kainos pirmą kartą šiais metais nukrito žemiau Latvijos kainų lygio.
  • Aukšta oro temperatūra bei intensyvus oro kondicionierių ir kitų vėsinimo įrenginių naudojimas lėmė išaugusį elektros vartojimą Suomijoje ir Baltijos šalyse.
  • Baltijos šalių elektros kainų augimui įtakos turėjo ir Pietų Švedijos regione (SE4) visus metus trukęs elektros energijos, tiekiamos „NordBalt“ jungtimi, deficitas.

Energijos rinkos apžvalga | 2021 birželio mėn.

DUJŲ BIRŽOS KAINA Gas icon

Energijos rinkos apžvalga | 2021 birželio mėn.

Komentarai

  • Birželio mėnesį naftos rinka toliau augo
  • Naftos kainos pakilo 7,5% iki 73,4 USD/BB dėl įtemptų remonto darbų tvarkaraščių bei dėl atsigaunančios ekonomikos didėjančios paklausos.
  • Remonto darbai ir didesnė paklausa padidino ir dujų kainas. Taip pat susirūpinimą kelia esantis žemas saugyklose saugomų dujų lygis.