icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Apklausa: ketvirtis lietuvių rūpinasi tvarumu, bet pasirinkimus vis dar lemia kainos

Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas teigia, kad rūpinasi tvarumu ir ekologija kasdienybėje. Vis dėlto, žmonės nurodo, kad tvaresniam gyvenimui reikia pigesnių ekologiškų prekių bei paslaugų. Tai parodė bendrovės „Enefit“ iniciatyva jau trečią kartą atliktas Lietuvos Žaliojo indekso tyrimas.

Antra pagal populiarumą priežastis, kuri lietuvius paskatintų būti tvaresniais – jei būtų galima tiksliai žinoti, kokią pridėtinę vertę naudodamas produktą ar paslaugą sukuri ir kaip tai prisideda prie aplinkos tausojimo. Tokią priežastį nurodė net 42 proc. respondentų. Tyrimas taip pat parodė, kad lietuviai ekologija ir tvarumu rūpinasi įvairiose srityse, tačiau labiausiai – namuose, vartojant elektrą, perkant maisto ir ne maisto produktus, renkantis transportą.

„Žaliąjį indeksą matuojame jau trečią kartą, siekdami geriau suprasti, kaip keičiasi lietuvių požiūris į tvarumą bei kokios priežastys paskatintų juos gyventi tvariau. Pastebime, kad tendencijos keičiasi nežymiai, tačiau bendra kryptis rodo, kad lietuviams tvarumas išlieka svarbus, o kaip pagrindinį apribojimą gyventi ekologiškiau gyventojai ir toliau įvardija dideles tvarių produktų ar paslaugų kainas. Vis dėlto, svarbu atkreipti dėmesį, jog kaina dažnai yra tik viena dedamoji“, – sako nepriklausomos energijos tiekėjo „Enefit“ privačių klientų segmento vadovas Julius Areška.

Nesidomi elektros kilme

Kaip vieną iš papildomų dedamųjų specialistas nurodo elektros energijos kilmę. „Pavyzdžiui, jei kalbėtume apie elektros energiją, viena iš papildomų dedamųjų yra elektros energijos kilmė. Ir nors naujausi tyrimo duomenys vis dar rodo, kad beveik pusė visų atsakiusiųjų, 48 proc., nesidomi, kokią elektrą naudoja namuose – pagamintą iš iškastinio kuro ar iš atsinaujinančių energijos išteklių – jau galime teigti, kad pokytis yra. Dar prieš dvejus metus net 60 proc. apklaustųjų nežinojo ir nesidomėjo energijos kilme“, – pasakoja J. Areška.

Anot jo, tai diktuoja tendenciją, jog gyventojų energetinis raštingumas palaipsniui auga, o ekologija rūpi vis labiau. Nepaisant to, objektyvios priežastys lemia, jog kaina ir toliau apriboja pasirinkimą, ypač vertinant praėjusių metų elektros kainų šuolius.

Tyrimo duomenimis, jeigu ekologiška energija būtų pigesnė arba kainuotų tiek pat, kiek įprasta energija, ją naudoti pasirinktų apie 59 proc. gyventojų. Dar apie 24 procentai įvardija, kad būtų linkę rinktis elektrą, pagamintą tik iš atsinaujinančių energijos šaltinių (saulės, vėjo ar vandens), jeigu tą energiją jie pasigamintų patys. Augantį vartotojų susidomėjimą patvirtina ir ESO duomenys: lyginant 2022 ir 2023 metus gyventojų, pačių gaminančių savo elektros energiją padaugėjo net 158 procentais – nuo 8,3 tūkst. iki 21,6 tūkst. namų ūkių.

Tvariausias transportas – pėsčiomis

„Enefit“ inicijuotoje apklausoje gyventojų buvo klausiama ir apie asmeninio gyvenimo tvarius įpročius. Pavyzdžiui, kokiu ekologišku transportu naudojasi, kokius maisto ar ne maisto produktus dažniau renkasi. Žaliojo indekso tyrimas parodė, kad dažniausi lietuvių elgsenos buityje pavyzdžiai yra atliekų rūšiavimas, elektros taupymas, kompostavimas, vienkartinio plastiko atsisakymas. Rinkdamiesi ne maisto prekes, gyventojai daugiausiai dėmesio kreipia į aukščiausių tvarumo standartų kosmetikos bei higienos priemones, buitinę chemiją. Daržovės, vaisiai, pieno ir mėsos produktai – šios maisto prekės buvo įvardintos kaip pasirenkamos pirmiausiai atsižvelgiant į jų tvarumą.

Viena iš sričių, kuriose galėtume tobulėti – ekologiškas transportas. Apklausa parodė, kad elektromobiliais naudojasi vos 3 procentai apklaustųjų, o hibridiniu transportu – 6 procentai.

„Pokyčiai tvaresnio miesto link nėra greiti, tačiau darbai jau duoda rezultatų. Pavyzdžiui Vilniuje, daugiau nei kitose savivaldybėse, apklaustieji yra linkę judėti viešuoju transportu, taip pat renkasi elektromobilius, dažnas renkasi keliones pėsčiomis. Įdomu ir tai, kad tvarių pasirinkimų kasdienybėje svarbą labiau pabrėžia jaunesni respondentai. Įžvelgiu ir augantį visuomenės sąmoningumą – šios apklausos rezultatai tik įrodo, tvarumas vis sparčiau tampa asmeninių pasirinkimų objektu“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės tvarumo vadovas Anton Nikitin.

Net 28 proc. gyventojų atsakė, kad aplinkai draugiškų transporto priemonių nesirenka arba renkasi itin retai. Tokia pati dalis respondentų atsakė, kad renkasi vaikščiojimą pėsčiomis dėl taupymo, aplinkos užterštumo mažinimo ir žinoma – sporto ir judėjimo.

Rezultatas nepasikeitė

Šiemet atliktas tyrimas parodė, kad lietuvių domėjimasis savo aplinka per kelerius metus praktiškai nepasikeitė. Įvertinus visus tyrimo metu nagrinėtus aspektus, bendras Lietuvos Žaliasis indeksas 2023 m. siekia 7,4 balus. 2021 metais jis taip pat buvo 7,4, 2020-iais – 7,5.

„Lietuviams ir toliau rūpi juos supanti aplinka, jie rūpinasi, ką geria, valgo ir kokiu oru kvėpuoja. Tačiau mūsų pasąmonėje vis dar tvarus mitas, kad ekologiškos prekės kainuoja brangiau, o ir sričių, kur galime tobulėti vis dar išlieka. Taigi kviečiu lietuvius pradėti keisti savo įpročius ir kasdien rinktis žalesnius pasiūlymus. Maži kasdieniai pokyčiai – nuo rūšiavimo iki žalesnės energijos pasirinkimo – netolimoje ateityje gali tapti dideliais žingsniais link tvaresnio, pigesnio ir kokybiškesnio gyvenimo“, – apibendrina „Enefit“ privačių klientų segmento vadovas J. Areška.

Lietuvos gyventojų apklausą „Enefit“ iniciatyva tyrimų bendrovė „Norstat“ atliko šių metų spalio 18-31 dienomis. Apklausoje dalyvavo tūkstantis 18-74 metų gyventojų iš visos Lietuvos.